Sdružení si na "Maršmeloun" stěžuje inspekci ministerstva kultury

Vložil
ČTK
21.05.2015 22:40
Praha

Fránek Architects

Praha - Sdružení Občanský monitoring dnes podalo stížnost na budovu přezdívanou "Maršmeloun" k památkové inspekci ministerstva kultury. ČTK o tom informoval jeho představitel Vítězslav Praks. Podle dřívějších vyjádření ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) bylo podání stížnosti nutné, aby se budovou mohlo ministerstvo zabývat. Novostavba má vyrůst vedla Anežského kláštera v historickém centru Prahy.

    "Jakmile obdržíme nějakou žádost o opravný prostředek, rozhodně se tím budeme zabývat, protože se musíme pohybovat v rámci všech platných právních norem," uvedl ministr Herman v odpovědi na interpelaci v Parlamentu. Památková inspekce ministerstva může navrhovat orgánům státní památkové péče opatření k odstranění zjištěných nedostatků a dohlíží na jejich plnění.
    Kritici tvrdí, že se šestipodlažní vícebarevná budova s fasádou připomínající obličeje vedle kláštera za 13. století nehodí. Jeho podzemní garáže navíc podle kritiků zasáhnou do hladiny podzemní vody. Stavba vadí i současnému řediteli Národní galerie, která v Anežském klášteře sídlí, Jiřímu Fajtovi. Uvedl, že se bude snažit uplatnit připomínky ve stavebním řízení. Jeho předchůdci s ní ale souhlasili.
    Budova vyvolala v posledních dnech protesty stovek lidí. Sešli se v dubnu před úřadem Prahy 1 a minulý týden na diskusním večeru v areálu kláštera. Zastánci projektu tvrdí, že chtějí centrum metropole obohatit o kvalitní architekturu. "Každá nová budova v historickém městě má problémy. To je normální," řekl již dříve jednatel společnosti Praga Progetti e Investimenti Francesco Augusto Razetto, který je investorem stavby. Firma podle něj vždy jednala v souladu se zákonem a získala dosud všechna potřebná povolení. Dům navrhl architekt Zdeněk Fránek, projekt se několikrát měnil.
    Pro stavbu, o níž jedná investor 17 let, před časem úřady vydaly územní rozhodnutí. Loni v prosinci požádal developer o stavební povolení. Odpůrci stavby odkazují na zamítavé stanovisko ministerstva kultury a připomínky Národního památkového ústavu. Projekt však v minulosti získal souhlas magistrátních památkářů.
0 komentářů
přidat komentář

Související články