Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
JAP
HLEDEJ v sekci     
Pět „M“ a design
Pět „M“ a design
Argumenty pro vytápění novostavby rodinného domu topnými rohožemi ECOFLOOR
Ekonomika, životnost, komfort a absence rušivých technologických prvků daly u vytápění RD na první místo velkoplošné elektrické přímotopné vytápění

Nízkoenergetický zděný dům o celkové obytné ploše 205,1 m2, nacházející se na okrajové části Plzně, byl v rámci zpracování PENB (dle Vyhl. 148/2007 Sb.) zařazen do kategorie „B“, jeho stavební parametry a energetické hodnoty se však již blíží kategorii „A“. I proto bylo jako hlavní topný systém zvoleno elektrické vytápění.

Samotný dům je koncipován jako třípodlažní stavba, velikost obytného prostoru 1.PP je 50,92 m2, v 1.NP 76,55 m2 a ve 2.NP pak 77,63 m2. Autorem projektu a současně investorem tohoto rodinného domu je profesionální architekt, stavba byla dokončena v srpnu 2013 a čtyřčlenná rodina jej od tohoto období plně využívá.

Domácnost pro svůj provoz využívá pouze jednu energii - elektrickou. Ohřev TUV je zajišťován jednotkou Buderus, obsahující integrované tepelné čerpadlo vzduch/voda. Stavebník a současně autor projektu kladl velký důraz nejen na architektonické řešení domu a dispoziční řešení vnitřních prostor, ale i na design detailu. Možnost instalace topné technologie do konstrukce stavby, kdy vytápěný prostor má absolutní čistotu a je oproštěn od rušivých technologických prvků, byla při volbě technologie velmi důležitá. Dalšími důležitými kritérii pro volbu topného systému byla samozřejmě ekonomika, životnost a komfort. Rozhodnutí padlo na velkoplošné elektrické přímotopné vytápění a kromě již zmíněného designu by se důvody pro tuto volbu daly shrnout do následujících pěti bodů:

-    minimalizace provozních nákladů
-    minimalizace nebo úplné vyloučení nákladů na údržbu a servis
-    maximalizace životnosti, vč. záruční doby
-    maximalizace komfortu vytápění z hlediska vnímání tepla
-    minimalizace investičních nákladů


Po vyhodnocení nabídky na trhu zvolil investor velkoplošné systémy ECOFLOOR®. Topná technologie je instalována v atypových kabelových rohožích, které jsou uloženy na tepelné izolaci pod nosnou deskou - jde o tzv. poloakumulační systém. Požadavek na jejich speciální údržbu je nulový, údržba a servis je stejná jako u standardní domácí elektroinstalace.

Zvolený velkoplošný systém ECOFLOOR® se vyznačuje také požadovaným uživatelským komfortem a rovnoměrným rozložením teplot v celé výšce teploty. U klasického ústředního vytápění, u kterého je místnost vyhřívána teplovodním radiátorem, dochází k distribuci tepla z  jednoho zdroje o relativně vysoké teplotě a teplo se do prostoru šíří cirkulací teplého vzduchu. Místnost je tak prohřívána od stropu dolů a teplo je rozloženo nerovnoměrně. Tento princip je charakteristický pro všechny konvekční systémy - elektrické přímotopné konvektory nevyjímaje.

Protože vytápění je o pocitech, cítíme se ve vytápěném prostoru komfortně až v momentě, kdy je požadovaná teplota dosažena i u podlahy, neboť zde vnímáme teplo nejcitlivěji. U konvekčních systému je však nejtepleji v prostoru, kde teplo vůbec není potřeba - tedy u stropu. Abychom dosáhli požadovanou komfortní teplotu u podlahy, je nutné místnost „přetopit“, což je však minimálně z ekonomického hlediska nežádoucí.
Velkoplošné topné systémy (podlahové i stropní) toto negativum zcela odstraňují, protože zaručují rovnoměrné rozložení teplot v horizontální i vertikální rovině místnosti - to zaručuje nejen vysoký uživatelský komfort, ale také nízké provozní náklady.  

Podlahové vytápění, které je velmi příjemné zejména u studených podlahových krytin, jako je dlažba, laminátová plovoucí podlaha apod., je dnes již celkem běžně využíván a zejména v koupelnách patří k běžnému standardu. Program ECOFLOOR® nabízí celou řadu výrobkových skupin a tvoří nejrozsáhlejší nabídku na trhu. Rozdíl oproti teplovodnímu podlahovému vytápění je především ve velmi nízkém investičním nákladu na technologii i realizaci. I to byl jeden z hlavních důvodů pro volbu elektřiny jako hlavního zdroje tepla.

Významný vliv na provozní náklady vytápění má volba regulace. Na trhu je nabídka velkého množství termostatů různého designu, provedení a cenových relací, obvykle však jde o klasické termostaty, které již nesplňují požadavek na úsporu v provozních nákladech - řízení vytápění u nich probíhá pouze v režimu on/off. Volba proto padla na systém centrální regulace BMR RT-64 s pulzním řízením výkonu. Jde o regulaci, kde veškeré programování (teplotní a časové) je prováděno na jediné centrální řídící jednotce přes PC a pokud je jednotka připojena k místné počítačové síti (routeru), tak také vzdáleně prostřednictvím tabletu, smartphone nebo notebooku. Topný výkon je spínán pomocí výkonových polovodičů - tedy bezkontaktně a tím zcela nehlučně a v jednotlivých místnostech jsou pouze teplotní senzory. Design pokojových senzorů je možné přizpůsobit ostatním vypínačům a zásuvkám, nebo mohou být zasazeny do společných rámečků. Regulace BMR se díky pulznímu řízení výkonu a vysokou přesností udržování nastavené teploty vyznačuje až 30% úsporou ve spotřebě energie v porovnání s běžnými pokojovými termostaty.

Tepelná ztráta objektu je 4,7 kW a pořizovací náklady na systém ECOFLOOR a centrální regulaci představovaly cca 87.000 Kč (bez DPH). Provozní náklady na vytápění budou dlouhodobě sledovány - kromě hlavního elektroměru, osazeného dodavatelem elektrické energie, je v domě instalován také podružný elektroměr pro měření spotřeby el. energie na vytápění objektu. Je velmi pravděpodobné, že v souladu s dlouholetými zkušenostmi jiných energeticky úsporných novostaveb rodinných domů, které FENIX Jeseník sleduje, elektrické podlahové vytápění rodinného domu v Plzni bude ekonomicky velmi výhodné. Další informace najdete na www.fenixgroup.cz.
Zdroj: Fenix Trading s.r.o.
Vložil: Tisková zpráva, 15.09.14 10:50
Návštěvnost: 3123 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.