Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
JAP
HLEDEJ v sekci     
Knihovna Katolické univerzity v Ružomberku – hravé pojetí industriální architektury ukazuje směr moderního slovenského urbanismu
Knihovna Katolické univerzity v Ružomberku – hravé pojetí industriální architektury ukazuje směr moderního slovenského urbanismu

Autor: Stanislav Šutvaj, Ján Potoma
Země: Slovensko
Město: Ružomberok
Adresa: Hrabovská cesta 1/A, 034 01
Suma: 9 000 000.00 EUR
Datum projektu: 2009
Datum realizace: 2013
Užitná plocha: 9 265.00m2
Zastavěná plocha: 2 066.00m2

Katolická univerzita v Ružomberku vznikla v roce 2000 a jejímu založení předcházela řada diskusí, kde by mělo nové centrum vzdělávání vzniknout. Ačkoliv Trnava měla na své straně argument, že zde univerzita existovala již v 17. století a Košice mohly navázat na tradici jezuitské koleje, dostal přednost právě Ružomberok. Město bývalo významným finančním a průmyslovým centrem, v socialistických časech se však dostalo na okraj. Po stránce urbanismu a architektury se zde podepsala nejen tato éra, ale také nekoncepční řešení stavební činnosti v posledních dvaceti letech a jedním z největších nedostatků je pak absence náměstí jako ústředního prostoru života ve městě.

Univerzita pro město znamená nejen přínos školství, vědě a kultuře, ale také zde dostala příležitost soudobá estetická a funkční architektura. Kampus je postupně budován právě s ohledem na to, aby vytvářel i promyšlený urbanistický celek, jehož součástí je i  veřejný prostor, který v Ružomberku chybí.  Celkové pojetí vychází z průmyslové tradice místa a odpovídá současnému univerzitnímu komplexu. Vymanilo se z dosavadní architektonické provinčnosti a ukazuje, jakým směrem by se urbanistický vývoj města mohl rozvíjet.

Velmi zdařilou stavbou, dokončenou koncem minulého roku, je zdejší knihovna. Autoři projektu, Ing. arch. Stanislav Šutvaj (a02 ateliér) a Ing. Ján Potoma (A-Projekt) se svým návrhem zvítězili v soutěži vypsané v roce 2006 a stavební činnost započala v roce 2011. Jejich projekt účelně propojuje všechny požadované funkce – knihovna je moderní a sebevědomou stavbou, která slouží univerzitě i veřejnosti. Zapadá do konceptu již zbudovaných staveb kampusu, proporčně souvisí s jednotlivými křídly univerzity a svou konstrukcí vysunutých bloků umožňuje další provázání s budoucí výstavbou v areálu.

Výsledkem je multifunkční centrum, sloužící nejen univerzitě jako knihovna a archiv, ale konají se tu veřejné přednášky, v areálu je také kavárna a knihkupectví a probíhají zde společenské a kulturní akce. Vtáhnout veřejnost do dění byl jeden z klíčových záměrů projektu a jeho naplnění se daří – knihovnu z původních dvou set návštěvníků nyní navštěvuje devět set lidí denně.

Stavba má rozlohu 9000 m2 užitkové plochy a veřejnosti jsou určeny zhruba dvě třetiny. V archivech a volném výběru je možné umístit až 700 000 knih. Součástí budovy jsou také studovny, oddělení vzácných svazků, archiv, badatelny a galerijní prostory. Základem je půdorys ve tvaru L, otevřeného do náměstí.

Jádrem stavby je železobetonový skelet a zdivo z  Ytongu.  „Protože zde byl navržen odlehčený stropní systém a velké světlé výšky podlaží, hledali jsme pro dělicí zdivo materiál s nízkou objemovou hmotností. Ytong je ideálním řešením pro stavby s takovými požadavky. Při projektu jsme také brali ohled na rychlost a flexibilitu práce s pórobetonovými tvárnicemi. Protože investoři často tlačí na rychlé zrealizování stavby, bylo nutné použít materiál, se kterým se rychle manipuluje a snadno se tvoří drážky pro rozvody elektroinstalace, vytápění a zdravotechniky. S pórobetonovými tvárnicemi je rychlejší i provedení finální povrchové úpravy, protože je zde navrženo méně vrstev než u cihlových materiálů,“ říká k použití stavebního materiálu Ing. Ján Potoma z projekční kanceláře A-projekt Ružomberok.

Venkovní plášť kombinuje zasklené plochy a metalický obklad. Prosklený exteriér dává nahlédnout do dění, čímž je zesílen dojem živého místa veřejného života a zároveň se prezentuje pohled na přehledně uspořádaný, otevřený prostor pater knihovny. Působivý je také detail barevných podlah  pater, které vrhají červený, modrý a žlutý stín a doplňují poněkud stroze vyznívající koncept hravostí a citem pro design. Přírodní materiál zde našel uplatnění ve spojení s venkovním prostorem – nástupní plató je z cedrového dřeva. Industriál je citelný i v interiéru – uplatňuje se zde pohledový beton, ocel, sklo, cementovláknité podhledy a průmyslová podlaha.

Význam a přínos knihovny vystihuje psycholog Jiří Dan, mimořádný profesor Katolické univerzity: „Vybudování univerzitní knihovny je bezpochyby významným, dlouho očekávaným okamžikem, nepřehlédnutelným mezníkem v dějinách Katolické univerzity.  Je současná a moderní nejen architektonickým řešením celkového pojetí stavby a interiéru, ale také poskytovanými službami.“
Zdroj: Xella CZ, s.r.o.
Vložil: Tisková zpráva, 13.08.14 08:55
Návštěvnost: 3437 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.