Ve Švýcarsku začala práce na muzeu Charlieho Chaplina

Vložil
ČTK
09.05.2014 10:25


Corsier-sur-Vevey (Švýcarsko) - Po více než 14 letech diskusí a překážek konečně začaly práce na muzeu Charlieho Chaplina, který má být ve švýcarském domě legendy stříbrného plátna ve vesnici Corsier-sur-Vevey. Otevření se plánuje na začátek roku 2016, napsala agentura AFP.

    Velká, bílá vila s výhledem na Ženevské jezero byla Chaplinovým domovem posledních 25 let jeho života. Dům i okolní park projdou přeměnou, která má podle odhadů stát více než 40 milionů švýcarských franků (asi 900 milionů korun).
    Nové muzeum chce splňovat jak kulturní, tak umělecké cíle, řekl AFP jeho kurátor Yves Durand. "Postavíme něco unikátního: Muzeum, které spojí kulturu se zábavou," dodal.
    Přestavba se ale nerodila snadno. Trvalo sedm let získat stavební povolení a předtím organizátoři čekali pět let, než soud vyřeší žalobu souseda, který se obával dopadů stavby. "Teď už je dořešené všechno. Máme finance, máme vedoucího projektu, architekta, scénografa i svolení rodiny," dodal Durand.
    Komik se narodil jako Charles Spencer Chaplin v Londýně v roce 1889 v rodině chudých herců a na vlastní kůži poznal nejen ulici, ale i chudobinec. Od malička vystupoval se svým starším bratrem Sydneym v kabaretech a v šestnácti objevil jeho herecký talent i slavný West End. Rok nato se stal členem prestižní společnosti Freda Karnoa, s níž se dostal na zájezd do USA, kde v roce 1913 zůstal.
    Na plátně se poprvé objevil v krátkém snímku Chaplin si vydělává na živobytí v roce 1914, kdy takových grotesek natočil pětatřicet. Jeho celovečerním hereckým debutem, k němuž napsal i scénář a režíroval ho, bylo dickensovsky laděné melodrama Kid o tulákovi, který se ujme nalezence. V roce 1919 založil s Mary Pickfordovou, Douglasem Fairbanksem a Davidem Griffithem filmovou společnost United Artists, pro niž natočil i slavného Diktátora, v němž poprvé "promluvil".
    V roce 1952, když se účastnil v Londýně premiéry svého filmu Světla ramp, mu byl zakázán návrat do USA. Důvodem byly údajně jeho levicové názory, podle jiné verze se nevrátil kvůli vysokému dluhu na daních. Pak už natočil jen dva filmy - Král v New Yorku (1957), v němž si vzal na paškál McCarthyho hon na komunisty, a romantickou komedii Hraběnka z Hongkongu (1967).
    Chaplin, jemuž v roce 1972 udělila americká filmová akademie Oscara za celoživotní dílo a v roce 1975 ho britská královna povýšila do rytířského stavu, byl čtyřikrát ženatý. Naposledy se oženil v roce 1943 s o 36 let mladší Oonou O'Neillovou, s níž měl osm dětí, včetně slavné herečky Geraldine Chaplinové. Zemřel 25. prosince 1977 v Corsier-sur-Vevey, kde je také pohřben.
0 komentářů
přidat komentář