Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
JAP
HLEDEJ v sekci     
PREFA oblékla vídeňskou ekonomickou univerzitu
PREFA oblékla vídeňskou ekonomickou univerzitu

Údaje o stavbě
Místo: Prátr, Vídeň
Objekt: kampus Vysoké školy ekonomické (Wirtschaftsuniversität Wien)
Výstavba:od jara 2011 do konce roku 2013
Plocha: plocha fasády: 4500 m2
Architekt: NO.MAD Arquitectos
Montážní firma: MaTech

Na konci loňského roku byl otevřen nový architektonický symbol Vídně – kampus Vysoké školy ekonomické (Wirtschaftsuniversität Wien). Na největší univerzitní půdě Evropy byla třetina budov opláštěna hliníkovými kompozitními panely PREFA Reynobond, a to v působivé kombinaci se skleněnou fasádou.Na návrzích budov pracovalo několik světově proslulých architektonických kanceláří. Španělská architektonická kancelář NO.MAD Arquitectos z Madridu byla zodpovědná za nákresy. Za realizaci odpovídala vídeňská firma Vasko + Partner Ingenieure ve spolupráci s DI Reinhardom Muxelem.

Neobvyklá barva v kombinaci s technologickým pokrokem

Firma PREFA realizovala již mnoho zajímavých architektonických kousků. „Nicméně administrativní budova kampusu byla zvláštní výzvou. Vzhled a ekologická i ekonomická udržitelnost byly u architektů prioritou. Výběr fasádního materiálu tak nakonec padl na lehké velkoplošné hliníkové panely PREFA Reynobod, provedené v nestandardní barvě se speciálním stupněm odlesku. Výsledné optické efekty jsou velmi působivé, celá fasáda odráží nejenom oblohu, ale i okolní přírodu. Budova tak dokonale ladí s okolím,“ popisuje projektant ze společnosti PREFA Micheal Bayr.

Optické efekty bylo možné provést pomocí dvou rozhodujících prvků: speciální fasádní konstrukce a zvláštní barvy. Obvykle jsou hliníkové kompozitní panely Reynobond na spodní rošt nýtované nebo šroubované. V tomto případě bylo vybráno kazetové provedení. Celkem bylo vyrobeno 400 kazet, přičemž největší z nich má velikost 4,0 x 1,2 metru. „Jedině prostřednictvím takto propracovaného systému mohl být docílen specifický vzhled budovy. Každá jednotlivá kazeta byla speciálně nařezána, frézována a nakonec namontována na konstrukci, a to v jedné rovině s okny. Bezpochyby to je jeden z nejambicióznějších projektů firmy PREFA v Rakousku,“ dodává Bayr.

Specifickou výzvou byl i výběr a zpracování nestandardní barvy. „Společně s konstrukčními architekty kanceláře NO.MAD jsme hledali takovou povrchovou úpravu, která se svým stupněm odlesku přiblíží ke zbývajícím skleněným a zrcadlícím se plochám budovy. Požadavkem bylo zachování tohoto odlesku i při běžném znečištění fasády. Po mnoha zkouškách jsme se rozhodli pro zvláštní barvu „tiefschwarz RAL 9005“ s 50% stupněm lesku,“ uvádí architekt Reinhard Muxel.

Také japonský architekt se rozhodl pro PREFU
I budova japonského architekta Hitoshi Abe, Sendai, tzv. budova služeb, je druhým z celkem šesti objektů, které vznikaly s pomocí hliníkových kompozitních panelů Reynobond. „Na této budově jsme vybírali ze standardních barev PREFA. Zaoblené černé a bílé kompozitní desky byly nakonec umístěny ve vertikální rovině,“ konstatuje Bayr, který rovněž odkazuje na třetí budovu s PREFA fasádou hned vedle univerzitního městečka. „Před několika lety jsme v Prátru hliníkovými deskami opláštili také vídeňský kongresový hotel.“

Ekologie a bezúdržbovost v popředí

Nejenom estetická linie fasády s jejími optickými efekty na obou budovách je impozantní, ale především zde byly kombinovány ekonomické a environmentální principy. Hlavní prioritou bylo minimalizovat náklady životního cyklu a zajistit vysokou životnost zvolené konstrukce a materiálů. „Bodovali jsme s našimi produkty díky jejich robustnosti, nerezivosti, lehkosti, odolnosti proti všem vlivům počasí a kreativní použitelnosti,“ říká poradce firmy PREFA, Michael Bayr. „Celkem jsme na obou šestipatrových budovách pokryly přibližně 4500 m2 fasády,“ upřesňuje Bayr.

Hliníkové kompozitní panely jsou 4 mm silné a hodí se jak do interiéru, tak do exteriéru. Lze je montovat na plochý i zaoblený podklad. Každý panel je tvořen z 3 mm silného polyetylenového jádra s ochrannou fólií a dvou 0,5 mm hliníkových desek s vysoce kvalitním dvouvrstvým vypalovaným lakem.

Sortiment výrobků PREFA Reynobond – kompozitní panely
Stručný popis: Hliníkové kompozitní panely Reynobond jsou vhodné pro interiérové použití i pro řešení designu fasády. Lze je aplikovat jak na novostavby tak rekonstrukce. Mezi jeho výhody patří možnost velkoplošných realizací, které vyžadují zvláštní požadavky na rovinnost a tuhost.
Materiál:    panely z 3 mm silného polyetylenového jádra s ochrannou fólií a dvou 0,5 mm hliníkových desek s vysoce kvalitním dvouvrstvým vypalovaným lakem.
Rozměry: tloušťka: 4 mm, šířka: 1500 mm, délka: 4010 mm – další rozměry na přání
Teplotní odolnost: od -50 °C do +80 °C
Čištění: tlakovou vodou, houbou nebo kartáčem
Barvy: kromě standardních i speciální barvy a stupně lesku na přání od 500 m2 (všechny barvy RAL, NCS)
Zdroj: Prefa Aluminiumprodukte s.r.o.
Vložil: Tisková zpráva, 24.03.14 14:35
Návštěvnost: 4208 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Související architekti
Související ateliéry
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2017
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.