Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
„Harpa“ vyznamenána cenou Mies van der Rohe Award
„Harpa“ vyznamenána cenou Mies van der Rohe Award

Nejrenomovanější evropská architektonická cena, Mies van der Rohe Award, byla tento rok udělena Koncertnímu domu a Konferenčnímu centru Harpa v Reykjavíku.
Projekt se vyznačuje zvláštním konceptem světla, který realizovala firma Zumtobel.


Cena Mies van der Rohe Award byla udělována v Barceloně 7. června 2013. Tato cena, dotovaná 60 000 EUR a udělovaná každé dva roku komisí EU a nadací Mies van der Rohe se věnuje současné architektuře. Letos byl vyznamenán Koncertní dům a Konferenční centrum Harpa v Reykjavíku, u kterého byl koncept řešení osvětlení a jeho uvedení na scénu připraven a realizován společností Zumtobel.

Oživený přístav
 Od srpna 2011 nabízí centrum „Harpa“ prostor pro konání kongresů, zasedání, koncertů, islandskou operu a symfonický orchestr. Tato stavba, vybavená koncertním sálem pro 1 800 diváků a třemi dalšími menšími sály, nyní patří k mezinárodnímu kulturnímu vrcholu. V odůvodnění pro udělení vyznamenání a ceny se uvádí, že budova pomohla k revitalizaci a oživení přístavu a lepšímu napojení na město.

Plynulá souhra lokálních a globálních vlivů je v neposlední řadě dílem projektantů – zejména kanceláře architektů Henning Larsen Architects z Dánska a Batteríið Architects z Islandu a společnosti New Yorker Akustikbüro Artec Consultants.

Moderní umění tvořící odlišné obrazy pomocí odrazu světla
Nadmíru důležitou roli přitom však hrál islandsko-dánský umělec Ólafur Elíasson, který je zodpovědný za realizaci jedinečného skleněného pouzdra budovy a pro jehož osvětlení pěstoval dlouhodobou spolupráci a partnerství se specialisty společnosti Zumtobel realizující řešení konceptu osvětlení. V centru pro koncept osvětlení bylo přání inscenovat světlo jako transcendentální událost a zážitek, jehož zdroj světla zůstává skrytým.

Společně s Olafurem Eliassonem vyvinula společnost Zumtobel nový typ svítidla, které je integrováno co do tvaru a barvy téměř neviditelně do prizmatické struktury fasády a tuto rozsvěcuje pomocí LED.

Pětice finalistů
Jako vítězný projekt se „Harpa“ prosadil oproti ostatním finalistům, kterými byli Metropol Parasol v Seville, radnice v holandském Gentu, Superkilen v Kodani a Dům pro seniory v Portugalsku. Cena “Emerging Architect Special Mention” byla udělena Maríi Langarita a Víctoru Navarrovi za projekt Nave de Música Matadero (Red Bull Music Academy) v Madridu.

Zumtobel. The Light.
Zdroj: Zumtobel Lighting
Vložil: Tisková zpráva, 10.07.13 09:30
Návštěvnost: 5112 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2017
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.