Kraslický spolek začne s opravou památkově chráněné hrázděnky

Vložil
ČTK
11.11.2012 18:55
Kraslice (Sokolovsko) - Spolek přátel města Kraslic začne v nejbližších dnech s opravou místní historické hrázděnky. Památkově chráněnou stavbu získal spolek v aukci ve značně zdevastovaném stavu. Po letech příprav nyní konečně může začít s její záchranou. První etapa přijde na 350.000 korun, řekl ČTK místopředseda spolku Otakar Mika.

    "Je to první krok. Od ministerstva kultury jsme získali letos 280.000 korun z havarijního programu. Zbytek musíme dát z našich zdrojů. Oslovili jsme už sponzory a věřím, že se nám podaří prostředky dát dohromady. Do konce roku musíme dotaci vyúčtovat," uvedl Mika.
    Největší část prací má tvořit oprava stavebních konstrukcí, výměna čeká přibližně polovinu trámů. "Máme navržené i částečné výměny, takzvané protézy. Například, když bude u střešních trámů špatný jen konec, tak se vypracuje stejný profil, který nahradí vadnou část," vysvětlil autor projektu architekt Petr Dostál. Pro stěny domu je navržený smrk. Spodní trámy pak budou z modřínu. Vše by mělo být z čerstvého nebo jen mírně zaschlého dřeva.
    Pro členy spolku je dobrou zprávou, že statik z hlediska zatížení posoudil konstrukci domu pro budoucí využití jako vyhovující. Není tedy potřeba žádné zesilování a měnění profilů. "Moc nás ale nepotěšilo, že jsou uvnitř stopy po napadení dřevomorkou. Podle architekta sem totiž delší dobu zatékalo," poznamenal předseda kraslického spolku Josef Konrád.
    Památková péče považuje za rozumné zachovat objekt ve stavu, do kterého se dostal při poslední hodnotné stavební úpravě. V případě nejstaršího domu v Kraslicích to je úprava fasády, u níž je předpoklad, že byla provedena někdy začátkem 20. století.
    Členové spolku si dobře uvědomují, že rekonstrukce domu možná potrvá i roky. "Čekají nás dvě cesty. Pokud opravu rozložíme do menších etap, bude to na delší dobu. Když se ale pokusíme o získání peněz z norských fondů či podobného dotačního titulu, můžeme rekonstrukci dokončit o poznání dříve,“ řekl místopředseda spolku Mika.
    Pokud se záchrana podaří, mělo by v hrázděnce vzniknout muzeum s expozicí historie města. "Už máme nějaké exponáty, jako například vzorník krajek. Protože Kraslice nebyly jen městem výroby hudebních nástrojů, ale i textilu, hornictví a strojírenství," dodal Mika.
0 komentářů
přidat komentář