Program ARCHITECTURE WEEK Ostrava 2012 ve Fiducii

Zdroj
Antikvariát a klub Fiducia
Vložil
Tisková zpráva
03.04.2012 08:20
Čtvrtý ročník festivalu moderní a současné architektury Architecture Week Ostrava 2012 proběhne v Ostravě ve dnech od 2. do 29. dubna 2012. Festival organizuje společnost Czech Architecture Week s.r.o. ve spolupráci se Spolkem pro ostravskou kulturu (SPOK).

Hlavní informační centrum bude umístěno v Domě umění (Galerie výtvarného umění Ostrava), kde budou návštěvníkům k dispozici všechny informace o festivalu, program na informačním systému.



Antikvariát a klub Fiducia připravil pro festival doprovodné akce:

Martin Strakoš: Příběh finské architektury. Od Saarinena po Aalta – první díl
17.4. v 18:00 hodin

Finská moderní architektura spoluvytváří obraz mladého státu a národa severu Evropy. Specifickým přístupem k modernismu a k vlastní národní tradici se snažila finská kultura posílit svébytnost a nezávislost Finů na sousedních mocnostech. Poetickým propojením moderních technologií s otevřeným prostorem a specifickým zpracováním tradičních materiálů – především dřeva, ale i kamene a zapojením vody, typických pro finskou krajinu, vznikla pozoruhodná syntéza, vyjádřená v díle řady finských architektů. První díl přednášky se zaměří na moderní finskou architekturu 20. století od secese až po pozdní internacionální styl a na základě autorova osobní zkušenosti představí finskou památkovou péči o moderní architektonické dědictví.

Martin Strakoš (1972) se zabývá historií a teorií umění a architektury a památkovou péčí. Je autorem řady studií a publikací, například textů o architektuře 50. a 60. let minulého století v katalogu Bruselský sen (2008). Napsal knižního Průvodce architekturou Ostravy (2009). O architektuře 30. až 50. let pojednal v knize Nová Ostrava a její satelity (2010). Jiný pohled na architekturu Ostravy představil v publikaci Ostravské interiéry (2011). Sestavil a autorsky se podílel na knize Bílá loď uprostřed Ostravy (2011). Společně s Romanou Rosovou sestavil a napsal knižního Průvodce architekturou Opavy (2011) a brožuru Ostravské dílo Wunibalda Deiningera (2011).

------------------------------------------------------------

Výskum sídliskovej krajiny Bratislavy
19.4. v 18:00 hodin
(přednáška o urbanismu a architektuře sídelních celků Bratislavy 2. poloviny 20. století)

Súčasná Bratislava je veľkým stredoeurópskym náleziskom toho druhu osídlenia, ktorý nazývame panelové sídlisko. Túto podstatnú prefabrikovanú vrstvu doposiaľ nič tak radikálne velké a experimentálne neprekrylo. Tento fenomén nestal predmetom čistej histórie, ako sa to zdalo pravdepodobné po roku 1989. Naopak, ide o stále výraznú a živú mestskú krajinu, v ktorej náš Atlas sídlisk pomáha sa zorientovať tým, že ponúka konfrontáciu podrobného archívneho prieskumu pôvodných projektov bratislavských panelových sídlisk od čias prelomu 50.-60. rokov po prelom 80.-90. rokov s aktuálnym zberom dát z terénnych prieskumov ich realizácií.

Maria Topolčanská (1973) je architektka, absolventka postgraduálnych štúdií teórie a histórie architektúry a urbánnej kultúry v Barcelone. Žije v Bratislave, je postdoktorandkou OA SAV, na FA STU vedie medzinárodný seminár interCity (medziMesto). Peter Szalay (1982) je historik umenia a architektúry, študoval vedu o výtvarnom umení na FF UK v Bratislave, ako postdoktorand OA SAV sa venuje umeniu a architektúre vo vzťahu k verejnému priestoru a mestu. Obaja autorsky spolupracovali na publikácií Bratislava: atlas sídlisk, 1950-95 / Bratislava: Atlas of Mass Housing, 1950-95 (Slovart, 2012).

---------------------------------------------------------------------------

Procházka Svinovem s historikem architektury Martinem Strakošem

22.4. ve 14:00 hodin

Sraz ve 14:00 před výpravní budovou železničního nádraží Ostrava- Svinov (na prostranství mezi novou prosklenou halou nádraží a autobusovým terminálem). Vycházku zahájíme výkladem o historii a architektuře nejstarší železniční výpravní budovy na Ostravsku. Následovat bude prohlídka sousední kolonie tažíren trub s domy z režného cihelného zdiva. Poté se vypravíme do nedalekého Dubí, kde si prohlédneme historizující budovy bývalého lihovaru z přelomu 19. a 20. století. Starší zemědělskou minulost Svinova si prohlédneme v případě bývalého panského dvora. Jedná se o nejstarší dochovanou svinovskou stavbu - kamennou sýpku se střechou krytou šindelem. Protiklad k ní tvoří budova Národní školy a protilehlý kostel Krista Krále či nedaleký Husův sbor. Zakončení vycházky plánuji v hostinci U Slunce. Srdečně zvu! Martin Strakoš
0 komentářů
přidat komentář

Související články