Americká města se potýkají s dlouho nevídaným přívalem graffiti

Vložil
ČTK
19.07.2011 22:10
New York (zpravodaj ČTK) - Mnohá americká města se v poslední době potýkají s dlouho nevídaným přívalem graffiti. Zástupci radnic si to vysvětlují například odcizením kvůli špatné ekonomické situaci země. Vinu ale dávají i popularitě, jaké se graffiti těší v muzeích či třeba v televizních reklamách. Informoval o tom dnes deník The New York Times.

    Jedním z měst, kde se v poslední době objevují nová graffiti prakticky denně, je metropole Los Angeles na západním pobřeží. Naopak New York, Chicago a Denver díky přísným protisprejerským kampaním zatím odolávají. Stranou problémů ale nezůstávají například Nashville v Tennessee, Portland v Oregonu či menší města, jako je Taylors v Jižní Karolíně či Florence v Alabamě.
    "Z ničeho nic se tu (graffiti) začala objevovat v posledních šesti měsících," říká majitel jednoho kadeřnictví ve Florence Tim Sandrell. "V centru města jsem už deset let a jsem zklamaný, když tu něco takového vidím. Žijeme v krásném a historickém městě a není mi příjemné, když se tu něco takového děje," dodal.
    V Los Angeles pak v uplynulém fiskálním roce, který skončil v červnu, odstranili téměř 3,3 milionu metrů čtverečních graffiti. Meziročně to bylo o 8,2 procenta více. Nárůst počtu maleb sprejem přitom přichází v okamžiku, kdy město musí šetřit. Loni tak snížilo částku na boj s graffiti o 6,5 procenta na 7,1 milionu dolarů. Maleb ale přibývá i v přilehlé Santa Monice, kde v rozpočtu neškrtali.
    Pro nebývalý nárůst aktivity sprejerů jsou různá vysvětlení. Diskutuje se například o tom, že by mohlo jít o raný náznak odcizení a obav z budoucnosti v některých městských oblastech, kde je vysoká nezaměstnanost a na které silně dopadla nedávná recese. Například v Los Angeles je bez práce 11 procent lidí.
    Podle některých názorů může být dalším faktorem i léto, kdy mladí lidé nechodí do školy, a policisté odjíždějí na dovolené. "Lidé vědí, že tu policisté nejsou anebo že řeší jiné věci," podotkl člen městské rady v Santa Monice Bobby Shriver.
    Dalším možným viníkem nárůstu zájmu o graffiti pak prý je populární kultura. Malby sprejem podle zastánců tohoto názoru například "oslavují" různé výstavy v galeriích. "Umělecký svět je přijal. Lidé vydělávají peníze na tričkách s graffiti motivy. Na Velikonoce jsem byla v supermarketu a byla tam vejce pomalovaná v graffiti stylu," říká Ramona Findleyová z losangeleské policie Marcia Dennisová, která má boj se sprejery na starost v Portlandu, pak tvorbu graffiti označuje za návykovou. Podle ní tak tvůrci graffiti jen tak nedovedou přestat. Myslí si prý navíc, že se jim podaří prorazit a zbohatnou jako světoznámému tvůrci pouličního umění Banksymu či Shepardu Faireymu, který mimo jiné vytvořil známý portrét Baracka Obamy, jenž se stal ikonou úspěšné předvolební kampaně současného amerického prezidenta.
    Města nyní přemýšlejí, jak se vlně graffiti bránit. V Portlandu například chystají pěší hlídky, které budou po setmění chodit městem. Zástupci radnic nicméně upozorňují na to, že boj se sprejery často podkopávají prázdné městské kasy. "Města již nemají rozpočty, které kdysi měly na čištění (zdí). A policie již nemá prostředky, které kdysi měla na hlídkování," řekl William Braton, který dříve vedl policii v New Yorku i Los Angeles.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Graffiti vs. graffiti...
Jan Pavel
21.07.11 08:16
zobrazit všechny komentáře

Související články