Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Horská chata Monte Rosa, Švýcarsko
Horská chata Monte Rosa, Švýcarsko

Chata přezdívaná "horský křišťál" vznikala pouhých 5 měsíců a dnes zdobí ledovcovou oblast švýcarského kantonu Wallis/Valais. Pětipodlažní dřevěný objekt s jedinečným výhledem na panorama masivu Monte Rosa, Gornergrat a Matterhorn stojí v unikátní krajině v nadmořské výšce 2 883 metrů. Připomíná torzo skaliska uprostřed věčného ledu a ukazuje cestu horolezcům. Ubytovací kapacita horské chaty je až 120 lůžek.

Paprskovitá, energeticky soběstačná stavba při pohledu shora působí jako vybroušená skála a zespodu jako věž obložená titanzinkovým plechem. Všechny části do posledního šroubu sem putovaly helikoptérou. A to včetně 420 dílů prefabrikované dřevěné konstrukce. 

Jižní fasáda "horského křišťálu" je osazena fotovoltaickými panely, které budově poskytují nezbytnou provozní energii, a solárními kolektory pro ohřev vody. Pasivní solární energii získává chata kombinací všech prosklených prvků fasády. Tady zaujme hlavně spirálovitý skleněný pás, který sleduje sluneční paprsky a vede teplo dovnitř chaty. Díky použitým střešním oknům VELUX s nízkoenergetickým trojsklem 65 se součinitelem prostupu tepla Uskla = 0,5 W/m²K a součinitelem prostupu tepelného slunečního záření g = 0,46 dochází k eliminaci tepelných ztrát, což má pozitivní vliv na celkovou energetickou bilanci stavby. Vzhledem k náročnosti projektu se všechna střešní okna VELUX se zvýšenou třídou průvzdušnosti montovala jako prefabrikované díly, složené z okna a zaizolovaného ostění. Vždyť musí perfektně fungovat v teplotách od - 25 °C do + 25 °C a při rychlosti větru až 240 km/h.

Více informací na www.velux.cz/
Zdroj: VELUX
Vložil: Tisková zpráva, 22.06.11 23:40
Návštěvnost: 10705 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2017
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.