V Brně dnes začalo bienále Sochy v ulicích

Zdroj
Jan Tomandl
Vložil
ČTK
10.06.2011 16:05
Brno

Brno - Díla 13 umělců mladé a střední generace a jedné výtvarné skupiny najdou ode dneška Brňané v zákoutích městského centra. Třetí ročník bienále Sochy v ulicích - Brno Art Open potrvá do srpna. Kdo čeká sochy v  tradičním smyslu slova, může být zklamaný. Některá díla mají spíše charakter zásahu do veřejného prostoru nebo performance, jiná jsou konceptuální a vymykají se klasickým estetickým měřítkům. Součástí přehlídky Sochy v ulicích je i čistě zvuková instalace - cvrkání neviditelného cvrčka v pasáži Alfa.
     Podle kurátora Karla Císaře je cílem festivalu předvést co nejširší spektrum výrazových prostředků a přístupů k uměleckému dílu ve veřejném prostoru. "Proto byli osloveni především umělci a umělkyně střední a mladší generace, jejichž práce překračují tradiční vymezení uměleckých disciplín a volně se pohybují mezi odlišnými vyjadřovacími prostředky," uvedl Císař.
     Mezi účastníky třetího ročníku bienále Brno Art Open - Sochy v ulicích jsou například kontroverzní Rafani a výtvarník Dominik Lang, který letos reprezentuje Česko na bienále v  Benátkách. Pořádající Dům umění města Brna přizval také pětici laureátů a laureátek Ceny Jindřicha Chalupeckého: Barboru Klímovou, Evu Koťátkovou, Markétu Othovou, Jiřího Příhodu a Jiřího Skálu.
     Některá díla upoutají na první pohled, jiná lze snadno přehlédnout. Další rovnou aspirují na to, aby se stala tajemným mýtem, o kterém si lidé vypravují, ale ve skutečnosti jej nikdy neviděli. Jde například o Hvězdu Matěje Smetany, která se každý den o půlnoci v  záblesku reflektorů na několik okamžiků vynoří z jímky v odlehlé části parku Lužánky.
     Nápadným protipólem Smetanova díla je monumentální umělý kámen Evy Koťátkové, umístěný rovněž v Lužánkách. Lidé do něj mohou vstoupit a vyslechnout zvukovou instalaci. Tvoří ji útržky dialogů starších lidí.
     Část zastoupených děl naznačuje, jak by mohl veřejný prostor teoreticky vypadat. Skupina Rafani tak na staveništi nedaleko starého autobusového nádraží v Benešově ulici nechala vybudovat malou francouzskou zahradu. Michal Škoda nechal zářivě bílou barvou vymalovat zašlý a nenápadný podchod na rohu Křenové ulice a Dornychu.
     "V některých případech umělci dominantně vstupují do infrastruktury města a narušují plynulý průchod komunikací, jindy obyvatele naopak přivedou do míst, která jsou z různých důvodů běžně nepřístupná. Několikrát se totiž snaží upozornit na nějaké konkrétní místo či stavbu," uvedl Císař.
     Umělecká díla lidé najdou také například v bývalém kině Kapitol v  Divadelní ulici, na Římském náměstí, u hotelu International a na tramvajové zastávce Obilní trh. Přehlídka potrvá do 28. srpna.

Seznam autorů

Filip Cenek – filmová projekce – bývalé kino Kapitol (autor nachází veřejný prostor
i v interiéru)

Barbora Klímová – „Crosscultural Guide“ – sociální projekt, workshopy – prezentace v parku za DuMB (autorka se zabývá výzkumem, pracuje s cizinci žijícími v Brně)

Eva Koťátková – „Ztráty a nálezy“ – umělý kámen monumentálních rozměrů, do kterého
lze vstoupit – park Lužánky

Dominik Lang – „Dlouhá zeď“ – ulice Kobližná (autor staví do cesty objekt, který radikálně změní pohled na prostředí, na něž jsou lidé zvyklí z každodenní zkušenosti)

Christoph Meier (Rakousko) – zabalená socha na střeše nadzemních garáží hotelu International

Markéta Othová – fotografie na zastávce MHD na Obilním trhu (proměna procházkové trasy městem v galerii)

Jiří Příhoda – „Interiér I“ – podchod u hotelu International (lokální centrum proměněno v intimní interiérový prostor)

Rafani – „Zahrada Koliště“ – staveniště na Kolišti (autoři upozorňují na nevyužitá místa, která by měla sloužit lidem. Na staveništi bude vytvořena instalace francouzské zahrady)

Jiří Skála – situační projekt – performance u Pomníku 1., 2. a 3. odboje, sochy maršála Malinovského, Edvarda Beneše a Rudoarmějce (autor chce upozornit na existující sochy – zachování paměti)

Matěj Smetana – „Hvězda“ – park Lužánky – mobilní socha

Adéla Svobodová – „Billboardy“ – ulice Veselá a ulice Trnitá (reakce na existující podmínky – rozklad všeho, co na vnímatele opticky útočí, a to do čtyř základních barev tiskařského spektra – CMYKu)

Jan Šerých – „Cvrček“ – zvuková instalace – Alfa pasáž

Jan Šerých – „Tisíc důvodů se vracet“ – velkoplošný tisk na reklamním válci – Moravské náměstí (portrét samotného místa)

Michal Škoda – „Bez názvu“ – výmalba na stěnách podchodu na rohu ulice Dornych a Křenová (práce s prostorem, rekonstrukce zašlé, amortizované pasáže)

Jiří Týn – „Světelná kompozice č. 15“ – fasáda domu na Františkánské ulici (projekce – socha vytvořená světelným paprskem)

0 komentářů
přidat komentář

Související články