Výstava připomíná významného architekta meziválečné Plzně Hanuše Zápala

Vložil
ČTK
02.07.2025 21:40
Plzeň

Hanuš Zápal


Plzeň – Život a dílo jednoho z nejvýznamnějších meziválečných architektů Plzně Hanuše Zápala (1885 až 1964) připomíná ode dneška venkovní výstava U Branky v plzeňských Smetanových sadech. Až do 30. července se zde mohou lidé dozvědět více o autorovi známých místních staveb, jako je obchodní akademie, takzvaný mrakodrap, divadelní dílny, krematorium, dvojvila v pivovaru či řada bytových a školních budov. Od Zápalova narození letos uplynulo 140 let. Rodák z Plzeňska se práci ve svém regionu věnoval celý svůj aktivní život, řekl dnes ČTK autor výstavy, kurátor sbírky architektury Západočeské galerie v Plzni Petr Domanický.


"První polovina 20. století měla mimořádný význam pro vývoj architektury, urbanismu i vztahu k historickým památkám. Nebylo to jinak ani v Plzni, kde tehdy působila řada vynikajících osobností jako soukromých architektů, profesorů zdejších průmyslových škol a také jako projektantů městského stavebního úřadu. Jednoznačně největší rozsah a rozmanitost aktivit přinesl Zápal," řekl Domanický. Podle primátora Romana Zarzyckého (ANO) Zápalovy stavby patří dodnes mezi chlouby města.

Zápal jako zaměstnanec města projektoval veřejné budovy v Plzni - školy nebo sociální ústavy, věnoval se také záchraně památek v regionu, připomněla radní pro kulturu a památkovou péči Eliška Bartáková (ANO). Po Zápalovi pojmenovalo město architektonickou soutěž, která se vždy jednou za čtyři roky snaží nalézt a ohodnotit nejkvalitnější nové stavby v Plzni.

V plzeňských ulicích se lze setkat se Zápalovými stavbami doslova na každém kroku, uvedl Domanický. K jeho nejstarším projektům patří budova obchodní akademie v neoklasicistním stylu, navržená ještě před první světovou válkou, dále poblíž Wilsonova mostu takzvaný mrakodrap, což je shluk domů ve stylu dekorativismu, zakončený nástavbami ve tvaru koruny. Zápalovy projekty školních budov byly na svoji dobu moderní a nadčasové a většina z nich je využívána pro školní účely i dnes. Školy nevynikaly pouze svojí funkčností, ale i moderně řešenou architekturou, uvedl Domanický. V pozdním období tvorby Zápal navrhl například konstruktivistický objekt Pikovy měšťanské školy nebo českobratrský kostel v Kralovicích.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Jsou ty panely někde ofocené?
Jan Sommer
02.07.25 11:52
zobrazit všechny komentáře

Související články