Vítězem soutěže na návrh pomníku Pražského povstání se stal ateliér RSAA

 Praha – Vítězem architektonicko-výtvarné soutěže na návrh podoby pomníku Pražského povstání v Praze 6 - Bubenči se stal architektonický ateliér RSAA. ČTK to sdělil mluvčí městské části Praha 6 Marek Zeman. Socha připomínající osvobození Prahy na konci druhé světové války bude stát na náměstí Interbrigády, kde dříve stál památník sovětského maršála Ivana Koněva. Změnit se má i samotné náměstí. Podle dřívějších informací má rekonstrukce stát zhruba 40 milionů Kč, přesné náklady ani termín dokončení však nejsou zatím známy.

Na náměstí Interbrigády stál památník sovětského maršála Ivana Koněva. Sochu však nechala radnice odstranit v dubnu 2020 na základě rozhodnutí ze září roku 2019, kdy bylo rovněž rozhodnuto, že pomník Koněva nahradí památník osvobození Prahy na konci druhé světové války.

Podoba samotného pomníku bude koncipována jako zvednutý cíp a památník bude mít zelenou střechu. Ta bude pochozí a může sloužit jako místo odpočinku nebo jako amfiteátr. Pomník bude mít prvky takzvaného landartu, tedy krajinného umění, a prvky návštěvnické interakce. Interaktivním bodem památníku bude například tlampač s mluvítkem.

Současně s novým pomníkem se zrevitalizuje i přilehlý park, kde vznikne městská zahrada pro trávení volného času. Na křížení cest parku se bude nacházet model Prahy s místy barikád Pražského povstání a v protilehlé straně parku bude užitná plastika s panoramatem Hradčan, sloužící jako herní výtvarný prvek na nově vzniklém dětském hřišti. Do středu parku autoři umístí malý monolit, sloužící jako interpretační model povstání.

"Naším záměrem bylo vytvořit vizi pro památník 21. století, který je sejmutý z vertikály nedostupného piedestalu na horizontálu nás občanů využívajících veřejný prostor. Do tvaru památníku promítáme hrot temné hmoty válečných hrůz a rozdělené společnosti, který je poražen společnou lidskou silou," uvedl autor pomníku a architekt z RSAA Bronislav Stratil. "Vzniklý průraz i průhled je analogií k otisku tlakové vlny, kterou vyvolala síla činů všech zúčastněných. Pomník je pietou významné dějinné události, stejně jako je součástí každodenního života. Je aktuálním poselstvím pro současné i budoucí generace," dodal Stratil.

Vítězný návrh podle porotce soutěže Ondřeje Tučka nejlépe propojil výtvarný návrh s krajinným a architektonickým řešením celého parku.Návrh vznikl pod vedením architekta Bronislava Stratila v kooperaci ateliéru RSAA a zahradní architektky Lucie Miovské s výtvarnou spoluprací sochaře a designéra Jakuba Berdycha Karpelise a s podporou širokého multioborového týmu.

Do prvního kola soutěže bylo odevzdáno 34 návrhů, do druhé postoupilo pět návrhů. Na druhém místě soutěže se umístilo se svým návrhem Studio Perspektiv, na třetím místě ateliér zerozero.

Památník sovětského maršála Koněva, který se podílel na osvobození Prahy od nacistů, ale i na krvavém potlačení protikomunistického povstání v Maďarsku v roce 1956, byl na náměstí častým terčem vandalů. Jeho pomník je nyní bezplatně zapůjčen Muzeu paměti XX. století.
0 komentářů
přidat komentář

Související články