Zpožděná obnova vily Tugendhat asi zkomplikuje vybavování vnitřku

Zdroj
Lucie Kučerová
Vložil
ČTK
03.01.2008 17:45
Brno

Brno - Zpoždění, které nabralo plánování památkové obnovy vily Tugendhat v Brně, může v budoucnu přinést další problémy. Architekti i stavbaři budou muset možná znova shánět už jednou objevené atypické materiály do interiéru. Vila by po obnově měla být vybavena jako v době, kdy se do ní Tugendhatovi nastěhovali. Projekční firma sehnala mnohé materiály po památkách, muzeích nebo u soukromých firem. Protože se však obnova stále odsouvá, obávají se architekti toho, že některé dohody už budou passé. ČTK to dnes řekl Vítek Tichý ze společnosti Omnia projekt.

    "V projektu jsme měli řadu věcí předjednaných, řadu materiálů jsme měli předpřipravených," uvedl Tichý. Týká se to například atypické makasarové dýhy, jíž má být pokryta zaoblená stěna v jídelně. Architekti ji měli zarezervovanou ve skladu firmy, která obchoduje s exotickým dřevem. Podnikateli se však nelíbí to, že má s prodejem vzácné dřeviny stále čekat. Hrozí tak, že dýhu prodá někomu jinému, uvedl Tichý.
    Novou by projektanti sháněli těžko. Dýhy se obvykle dělají v šířce do tří metrů, na stěnu do vily Tugendhat je potřeba šíře 3,2 metru. Původní dýha navíc pocházela z velmi starého stromu z Cejlonu, a měla tak zvláštní kresbu.
    Zatímco s některými materiály nebo vybavením může být podle Tichého problém, jiné jsou zatím někde uskladněny a na obnovu čekají. Týká se to například historických kotlů Strebel. Jeden architekti objevili v činžovním domě, který se měl rekonstruovat, a odvezli k budoucímu restaurátorovi. Druhý je ve sklepení na zámku v Lednici. Další materiály jsou uskladněny v Národním technickém muzeu v Praze.
    Pro památkovou obnovu vily Tugendhat se nyní zpracovává nový projekt statického zabezpečení. Původně navržené řešení odmítli památkáři s tím, že příliš zasahuje do základů konstrukce domu. Právě konstrukcí je vila Tugendhat cenná. Díky ní mohl architekt Ludwig Mies van der Rohe (1886 až 1969) opláštit dům velkými skleněnými tabulemi, které bylo místy dokonce možné zasunout do země. Mies, který je považován za otce moderní architektury 20. století, tak uskutečnil svou myšlenku obyvatelného kontinuálního prostoru; prosklenými zdmi do domu doslova vstupovalo okolí.
    Na statickém řešení pracuje Jiří Starý, jeden z odborníků, který dříve navržené řešení označil za předimenzované. Projekt by měl dopracovat do konce února, projekční firma ho pak musí ještě zapracovat do rozpočtu. Jakmile řešení potvrdí památkáři, nebude podle Tichého nic bránit tomu, aby magistrát vypsal výběrové řízení na stavební firmu. "Fakticky začít s opravami by se mohlo v září," domnívá se Tichý.
    Vila Tugendhat je jedinou českou památkou moderního umění zapsanou na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Její památková obnova měla začít v roce 2002. Kvůli sporům týmů, jež se účastnily výběrového řízení na projektanta, se však začátek oprav opakovaně oddaloval. Později se přidaly další komplikace, které vše zpozdily. Potomci původních majitelů kvůli tomu loni požádali Brno o vrácení památky. Zastupitelé to odmítli.
0 komentářů
přidat komentář

Související články