V Brně otevřely Lodní sporty novou loděnici, umožní rozvoj rychlostní kanoistiky

Brno - Novou loděnici, která umožní další rozvoj rychlostní kanoistiky na Svratce, otevřel dnes klub TJ Lodní sporty Brno ve Veslařské ulici v městské části Jundrov. Dosud měli členové klubu zázemí v budově, která byla v havarijním stavu, od roku 2022 se ji podařilo postupně zrekonstruovat do dnešní podoby. Oddíl si od toho slibuje, že bude moct přijmout další děti a rozšířit členskou základnu, řekla ČTK tajemnice oddílu Kateřina Fantová.

Stavba nového zázemí stále téměř 30 milionů korun. "Je to jedno z mála spolkových sportovišť, na němž se v Brně podařilo zázemí zrekonstruovat. Bylo to možné jen díky dotacím města, kraje i Národní sportovní agentury, vložili jsme do toho samozřejmě i vlastní zdroje," řekla Fantová.

V nedávné minulosti se rekonstruovala i druhá část zázemí. Podle Fantové se díky tomu podařilo vzkřísit rychlostní kanoistiku na Svratce zhruba před pěti až sedmi lety, kdy začalo rychle přibývat dětí a dnes jich má klub zhruba 35. Před týdnem se jel na Svratce i šestý ročník závodu Brněnský dvoukilák, kde startovaly i nejmenší děti. "Mohou se k nám hlásit děti od osmi let a díky novému zázemí můžeme bez obav pořádat i příměstské tábory," poznamenala Fantová.

Kanoisté jsou jedním ze tří spolků, které jsou součástí Lodních sportů Brno, avšak jediný, který působí na Svratce. Úsek řeky mezi Komínem a Pisárkami patří sportovcům již od poslední třetiny 19. století. Proti proudu řeky od rychlostních kanoistů působí oddíl sjezdařů, kteří jezdí na divoké vodě, na opačné straně je vedle nich Český veslařský klub a nejjižněji je opravený areál Masarykovy univerzity. "Postupně se okolí Svratky zvelebuje, což může přitáhnout další lidi," míní Fantová.

Filip Vrána, který se zabývá historií Jundrova, připomněl, že koncem 19. století působily na Svratce tři kluby, jeden německý a jeden židovský v místech, kde jsou zmíněné kluby dodnes. Český klub měl základnu na jundrovské straně proti proudu řeky za dnešním Jundrovským mostem. "A po první válce se ještě vklínil mezi německý a židovský klub Český veslařský klub, který je na svém místě dodnes. Jeho součástí je také památkově chráněná budova, která je ovšem ve velmi špatném stavu," řekl Vrána ČTK.
0 komentářů
přidat komentář

Související články