V areálu kláštera Plasy je nové centrum stavitelského dědictví

Zdroj
Lada Pešková
Vložil
ČTK
29.09.2015 21:00
Plasy (Plzeňsko) - V prostorách bývalého hospodářského zázemí kláštera v Plasích na Plzeňsku začalo dnes fungovat unikátní Centrum stavitelského dědictví. Středisko pro dokumentaci, prezentaci i vzdělávání a bádání v oboru historie stavebnictví otevřelo v renovovaných památkově hodnotných prostorách Národní technické muzeum (NTM), řekl dnes při otevření centra ředitel NTM Karel Ksandr.

    Vybudování centra v areálu mimořádně cenného kláštera v Plasích bylo náročným úkolem a přinese muzeu rozšíření expozičních prostor mimo Prahu, nové možnosti práce s návštěvníkem a propojení expozic se vzdělávacími a badatelskými aktivitami, uvedl Ksandr. NTM převzalo v roce 2008 značně zchátralé budovy. V projektu spolufinancovaném z peněz EU areál ve dvou etapách obnovilo. Nejdříve budovy bývalého pivovaru, sladovny a mlýna později hospodářský dvůr. Celkové náklady přesáhly 350 milionů Kč.
    V opraveném pivovaru vznikla stálá expozice, která má atraktivně a přehledně představit historický vývoj stavebních prvků, materiálů a konstrukcí. "My se ani tak nezaměřujeme na architektonickou podobu a umělecký výraz prvků, který by je zařazoval podle slohů, ale spíše na princip, technologie, na proměnu zpracování toho prvku v průběhu století," řekl koordinátor projektu Pavel Kodera. Smyslem centra je podle něj opravit a zachránit historické objekty a naplnit je jinak nevyužitými bohatými sbírkami stavitelského fondu NTM. Návštěvníci se tu mohou seznámit se stavebními materiály, jako je dřevo, kámen či hlína. Na jednotlivých podlažích pivovaru si prohlédnou vývoj stavebních konstrukcí od základů a hrubé stavby přes úpravu povrchů, typy oken a dveří až po krovy a krytiny. Část expozice se bude věnovat principům statiky. Nejen pro děti je připraveno stavební hřiště.
    Témata představená v expozici pak hlouběji dokumentuje studijní depozitář. Pohled na moderní architekturu poskytne kabinet Jana Kaplického v nejvyšším patře pivovaru. Na expozici v pivovaru navazuje opravený mlýn, který bude sloužit pro tematické výstavy. První z nich se od středy do konce listopadu zaměří na vápno, vápenné technologie v tradičním stavitelství a na způsoby řemeslné výroby vápna a jeho zpracování.
    "Zatímco areál pivovaru je především muzeem, areál hospodářského dvora je prostorem pro interaktivní práci a prezentaci řemesla i jeho praktické využití," řekl Kodera. Ve dvoře centrum nabízí řemeslnické a zážitkové dílny, jako je například tesařská dílna, cihlárna, kamenická dílna, pracoviště zedníka, unikátní historická klempírna, která fungovala od roku 1873, kovárna, slévárna, pracoviště štukatéra nebo rouraře. V dílnách lidem průvodci vysvětlí, jak co fungovalo, návštěvníci si také budou moci zkusit svou zručnost nebo se budou moci zapsat do chystaných workshopů a naučit se při denních či víkendových kurzech některé postupy, vysvětlil Kodera. Na zahradě vznikla jednoduchá pec pro pálení cihel a vápna.
0 komentářů
přidat komentář

Související články