Smuteční síň architekta Rullera v Židenicích dělníci zbavili podlah i omítek

Vložil
ČTK
15.01.2024 07:20
Brno

Židenice

Ivan Ruller


Brno - Ceněnou smuteční síň architekta Ivana Rullera v brněnských Židenicích dělníci zbavili podlah i omítek. Na rekonstrukci modernistické stavby tam pracují od loňského září. Hotovo má být příští rok na podzim. V druhé polovině roku chce radnice také začít shánět pohřební službu, která by síň provozovala, řekl dnes ČTK starosta Petr Kunc (Hlas pro Židenice).


"V Židenicích žádná smuteční síň není, tak bychom byli nejraději, kdyby si tady nějaká soukromá pohřební služba udělala sídlo. Prostory pro technické zázemí a kanceláře vytvoříme v místě, kde dříve bývala márnice," uvedl Kunc.

Síň byla dokončena v roce 1985, od roku 2007 je ale zavřená a chátrala, budově hrozila i demolice. Městská část ji před několika lety převzala a Kunc začal pracovat na její obnově. Na starost ji má architekt Marek Jan Štěpán. "Je to jeden z nejlepších architektů na sakrální stavby v Česku vůbec," míní Kunc. Štěpán je autorem například kostela svatého Václava v Sazovicích nebo kostela blahoslavené Marie Restituty.

"V první fázi dělníci odstraňovali omítky, podlahové krytiny a dělali nějaké další bourací práce. Venku jsme také nechali odstranit pajasany. Na jaře se práce soustředí na hlavní část budovy, tedy na smuteční síň," uvedl starosta. Práce vyjdou zhruba na 40 milionů korun, část pokryje dotace z magistrátu.

Snahou je síň obnovit do původní podoby. "V republice bylo postaveno několik set smutečních síní a tahle patří mezi tři čtyři nejlepší. Má charakter skandinávské architektury a je unikátní i osobností Ivana Rullera, jehož všechny stavby jsou ikonické a do dneška velmi ceněné," řekl Kunc. Připomněl třeba halu Rondo. Jedinečné je podle něj také to, že se Ruller obklopil týmem uznávaných umělců, kteří navrhli výzdobu. "Ať už je to sousoší Olbrama Zoubka nebo plastika Valéra Kováče," dodal.

Stavba je rozdělená do tří zón odkazujících k řecké mytologii. "Pozůstalí se při příchodu vidí ve skleněných výplních s bronzovým nádechem, což symbolizuje svět živých. Samotná síň má připomínat řeku zapomnění s převozníkem Charónem. Původně se počítalo i s vodními prvky po bocích, kvůli penězům se od nich ale ustoupilo. Za síní byla márnice, což zase odkazovalo ke světu mrtvých," popsal Kunc.

Loni v září skončila na hřbitově rekonstrukce prostoru v okolí smuteční síně. Vznikla při ní nová rozptylová loučka i kolumbárium.
0 komentářů
přidat komentář

Související články