Kutná Hora - V Kutné Hoře se zkomplikovala rekonstrukce funkcionalistické Zelenkovy vily, práce se o dva měsíce prodlouží. Stavbaři odhalili řadu nedostatků, s nimiž projekt nepočítal. Jde například o příliš velkou vlhkost zdiva nebo problémy se střešní konstrukcí. Náklady přes 30 milionů korun se tak zřejmě o několik milionů zvýší, většinu pokryje dotace, řekl dnes novinářům starosta Lukáš Seifert (ODS). Rekonstrukce začala loni na podzim, hotová by měla být podle starosty do konce letošního roku. V budově má vzniknout zázemí pro pečovatelskou službu.
Stav podloží, základů a konstrukcí pod dostavbami je podle starosty v mnohem horším stavu, než se čekalo. Město se proto rozhodlo upravit projekt a dostavby odstranit. Dělníci také odhalili některá původní okna, která byla později zazděna. Kvůli značné vlhkosti zdiva bude nutné nejen vysoušení, ale i jiné provedení hydroizolace. "K té budově přistupujeme jako k architektonicky cenné a bohužel každou další stavební činností odkrýváme věci, které jsou v rozporu se stavebním průzkumem nebo našimi znalostmi," uvedl Seifert.
Po dokončení rekonstrukce chce město u vily již bez dotace vybudovat komunitní zahradu. Využívat by ji měli využívat hlavně senioři ze sídlišť Hlouška a Šipší.
Bývalou továrníkovu vilu v Masarykově ulici obývali ve letech 1939 až 1942 manželé Leo a Gréta Reinigerovi. Dvoupodlažní budovu ve stylu funkcionalismu pro ně navrhl významný český architekt, scénograf a designér František Zelenka. Reinigerovi kvůli židovskému původu skončili v koncentračním táboře, z nějž se už nevrátili. Později byly v Zelenkově vile jesle nebo speciální školka pro postižené děti. Budova prošla řadou adaptací a přístaveb.
Suterén vily sloužil za původních majitelů jako technické zázemí s kotelnou, skladem uhlí, prádelnou, sušírnou a bytem domovníka. Ve zvýšeném přízemí byla kuchyň, jídelna, prostorná hala s přilehlou pracovnou a zimní zahradou. V domě byly i pokoje členů rodiny, vychovatelky, služebných a hostinský pokoj.