Radní Prahy odložili rozhodnutí o opravě Staroměstské tržnice

Vložil
ČTK
05.10.2020 14:20
Praha - Pražští radní dnes nerozhodli o výběru stavební firmy pro dlouho plánovanou rekonstrukci Staroměstské tržnice. Radní Jan Chabr (TOP 09), který má na starosti městský majetek, otázku z jednání stáhl, znovu na řadu by měla přijít příští týden. Primátor Zdeněk Hřib dříve uvedl, že výběrové řízení podle něj mělo nedostatky. Nelíbila se mu také cena, která se zvýšila z původně odhadovaných 366 milionů korun bez daně na finálně vysoutěžených 429,9 milionu korun.


Památkově chráněná budova z konce 19. století se nachází mezi ulicemi Rytířská a 28. října. Zastupitelé schválili vypsání veřejné zakázky na rekonstrukci v březnu 2018, tendr již byl dokončen a zbývá potvrdit výsledek. Město již má i stavební povolení.

Začátkem letošního roku magistrát halu uzavřel poté, co vypověděl smlouvy posledním obchodům. Minulé vedení magistrátu původně plánovalo uzavřít smlouvu se soukromou společností, která by tržnici opravila a následně 25 let provozovala. Z toho však sešlo.

Budova byla výrazněji přestavěna v 80. letech 20. století, kdy komunistické vedení města nechalo do rozlehlé haly přidat řadu vestaveb včetně mezistropu na ocelové konstrukci, ve kterém jsou vedeny rozvody. Plánovaná rekonstrukce má tyto nepůvodní prvky odstranit a navrátit hale původní funkci veřejného tržiště se stánky. Zároveň se má obnovit uzavřený průchod tržnicí.

Kromě prodejních stánků má být podle projektu součástí tržnice také food court a pódium pro pořádání akcí. Rekonstrukce se má týkat i budovy vedle vchodu do tržiště, která dosud sloužila jako sklady. Má se z ní stát prosklená výloha, kde se bude vystavovat zboží a může tam být i občerstvení. Obnovy by se měla dočkat také druhá pasáž z Rytířské ulice. V podzemním podlaží je plánováno zázemí tržiště.

V případě schválení rekonstrukce je v plánu také vypsání tendru na provozovatele tržnice, který by se musel držet projektu města včetně dispozic obchodů a stánků a nabízeného sortimentu. To má zabránit tomu, aby se v tržnici prodávaly pouze turistické předměty a suvenýry. Obchody mají naopak podle projektu primárně nabízet čerstvé potraviny a další sortiment pro místní obyvatele.

Tržnice byla postavena v letech 1894 až 1897 podle projektu architekta Jindřicha Fialky, který se inspiroval zejména Paříží. Podobně řešené tržnice se nacházejí například v Barceloně, Drážďanech, Budapešti či Berlíně.
0 komentářů
přidat komentář

Související články