Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Kepka picture
Karel Hugo Kepka
* 26.07.1869 - Plzeň, Česká republika
† 30.06.1924 - Brno, Česká republika

Biografie
Architekt a pedagog Karel Hugo Kepka st., který se zasloužil o vznik odboru architektury České vysoké školy technické v Brně, se narodil 26. července 1869 v Plzni. V letech 1887–93 studoval na České vysoké škole technické v Praze obor pozemní stavitelství u Jana Kouly a Josefa Schulze. Později byl na pražské technice zaměstnán jako konstruktér a asistent profesora Jiřího Pacolda, se kterým spolupracoval nejen na architektonických projektech, ale také na prvním souborném díle o českém pozemním stavitelství – Konstrukce pozemního stavitelství – z roku 1900. Prvního úspěchu jako architekt dosáhl roku 1898, kdy obdržel stříbrnou medaili na Výstavě architektury a inženýrství v Praze. Ve stejném roce odešel do Brna, protože zde získal místo profesora na České státní průmyslové škole.
Svou pedagogickou činnost završil působením na České vysoké škole technické v Brně, kde byl od roku 1901 honorovaným docentem, v roce 1906 se stal mimořádným a o dvě léta později řádným profesorem pozemního stavitelství. V letech 1908–09 a 1911–12 působil jako děkan odboru stavebního inženýrství, v letech 1915–17 pak dosáhl nejvyšší rektorské funkce. V roce 1919 se mu podařilo prosadit vznik samostatného odboru architektury a pozemního stavitelství, stal se jeho prvním profesorem a v letech 1920–21 také jeho historicky prvním děkanem.
Kromě pedagogické dráhy se věnoval projektování, jeho eklektické architektonické tvarosloví vycházelo z historizujících slohů a secese. Často se snažil svým budovám vtisknout monumentální až reprezentativní ráz v souladu s jeho vlasteneckým smýšlením a charakterem zakázek, které tvořily zejména reprezentativní městské stavby (radnice, záložny a městské domy), školy, budovy univerzity, sokolovny a sakrální stavby (kostel Nejsvětějšího srdce Páně v brněnských Husovicích). Jeho poslední realizací byly studentské Kounicovy koleje, jejichž návrh vypracoval roku 1922 bez nároku na honorář. Karel Hugo Kepka zemřel 30. června 1924 v Brně.

Realizace a projekty

Další stavby
Kostel Nejsvětějšího srdce Páně v Husovicích
Kounicovy koleje
Kuthanovo sanatorium v Tišnově
Návrh rektorského řetězu VUT v Brně
Návštěvnost: 19987 čtenářů
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.