Galerie Jiří Švestka vystavuje díla Tonyho Cragga

Publisher
ČTK
10.02.2006 10:40
Czech Republic

Prague

PRAHA - Výběr ze svých nejlepších prací vzniklých v letech 1998 až 2005 připravil pro výstavu v Galerii Jiří Švestka britský sochař Tony Cragg. Sochař, který bývá označován za přímého následovníka Henry Moorea, se svým dílem do Prahy vrací počtvrté. Současná přehlídka potrvá do 1. dubna.
Podle galeristy Jiřího Švestky patří Cragg k nejvýznamnějším umělcům současnosti a jeho sochařské dílo se nedá přiřadit k nějakému uměleckému trendu, protože je zcela individuální.
V polovině 90. let představil pražskému publiku syrovou estetiku, hravost a surreálné spojování materiálů či motivů a jejich formy. Nyní se v Praze představuje kompaktnější kolekcí. Tvoří ji sedm robustních bronzových objektů a dvě skleněné instalace. Poetikou se pohybují od industriálních reminiscencí až po imaginativní motivy lidských nebo zvířecích figur.
"Tony Cragg navazuje na tři předchozí české výstavy a vybírá pro zdejší publikum sochy, které dokumentují posun v jeho tvorbě v posledních deseti letech. Kromě soch máme ještě rozsáhlou kolekci jeho skvělé grafiky," říká Švestka.
Tři Craggovy dvanáctimetrové skulptury se teď stanou symbolem XX. zimních olympijských her v Turíně.
Anthony Cragg se narodil v roce 1949 v Liverpoolu, dnes žije a pracuje ve Wuppertalu, Berlíně a Londýně. Mladý Cragg se dříve než umění věnoval studiu přírodních věd, hlavně chemie. Technika na jedné straně a příroda na druhé ovlivnily jeho raná díla. V 80. letech pak vytvářel z plastových odpadů a naplavených dřev reliéfní obrazy, v nichž se kompozice často podřizovala použitému materiálu.
Na počátku 90. let se převážně věnoval metaforice technických přístrojů, jež ztratily svou funkci. Jejich střepy, fragmenty zařízení nebo jen částečně poškozené předměty poukazovaly mimo jiné na relativnost civilizačního pokroku - jeho výrobky ve stejném čase připomínají archeologické vykopávky. Do dnešních dnů se Craggův výrazový rejstřík rozšířil: objevily se v něm organické tvary i mnohovrstevnaté, metaforické objekty. Jeho sochy jsou na jedné straně filigránské a do detailu propracované, na straně druhé tíhnou k monumentalitě.
Cragg je držitelem prestižní Turnerovy ceny, vystavuje po celém světě včetně nejvýznamnějších galerií a muzeí: Centre George Pompidou v Paříži, Tate Gallery v Londýně, Museum of Contemporary Art v Los Angeles nebo Lenbachhaus v Mnichově.
0 comments
add comment