Novostavba Fakulty tropického zemědělství

Novostavba Fakulty tropického zemědělství
Address: Kamýcká 129, Suchdol, Prague, Czech Republic
Investor:Česká zemědělská univerzita v Praze, zastoupená Janou Vohralíkovou
Project:2016
Completion:3.2020
Area:5589 m2
Built Up Area:1893 m2
Built Up Space:24544 m3


Návrh stavby (studie), DUR a AD: Architekti DRNH, 2016
Projekt DSP, DVZ a návrh interiéru:
OSA projekt / Chválek Ateliér, 2017-20
Fotografie z dronu: Petr Zmek
Poznámka:
obsahové náležitosti textu odpovídají zpracované architektonické studii z roku 2016
Budova FTZ byla navržena do míst, kam původní koncept autora areálu, architekta Jana Čejky, situoval Skleníky a Výzkumnou základnu. Pravoúhlý systém navržené L formy navazuje na směr objektu sousedních budov. Zvolený dispoziční "trojtrakt" umožňuje nejen ekonomické uspořádání vnitřních provozů budovy, ale svojí šířkou jasně navazuje na dispoziční řešení stávajících budov, stejně jako lapidární hmotová osnova fakulty. Navržená forma pravoúhlého spojení dvou přibližně stejných křídel je racionálním vyústěním snahy o situování poměrně velkého objektu na nepříliš rozlehlou parcelu tak, aby se zachovala co nejdelší vzdálenost od stávajících objektů, především těch mimo areál univerzity a vytvořil se atraktivní veřejný prostor v sousedství budovy, využitelný pro studenty i pedagogy. Parkování aut je důsledně situováno do podzemních garáží.
Architektura objektu je soudobou variantou původního konstrukčního a výtvarného řešení fakult od arch. Jana Čejky. Konstrukční osnova je ve formě přiznaného skeletu - rámové mřížky propsané na fasádě, konstrukční modul je však rozšířený z 6 metrů na 8,1 metru, což lépe odpovídá stávajícím požadavkům na flexibilitu i kvalitu vnitřních prostor. Rovněž je tento modul ekonomičtější pro jeho provázanost na podzemní patro garáží. Ponechán je rovněž koncept parapetů, coby přiznané výplně do rámového uspořádání fasád.
Z jižní strany bylo nutné odstínit přímý sluneční svit. Děje se tak speciálně navrženou ocelovou konstrukcí s výsadbou vzrostlých bambusových dřevin, která vychází z přiznaného nosného modulu, a kromě účinného zastínění navazujících prostor sdružuje několik dalších funkcí: pobytovou, informační i výzkumnou. Stává se tak multifunkčně využitelným a reprezentačním prvkem, který však zachovává ekonomickou uměřenost a tvarovou střízlivost. V jistém smyslu je zhmotněním výzkumného i pedagogického ducha fakulty. Dalším vegetačním prvkem uplatněným v objektu je vegetační plochá střecha nad 3.NP, která je koncipována jako pobytová.
Budova FTZ je dle funkčních celků horizontálně rozdělena po patrových sekcích vymezeným dílčím provozním celkům: 1.PP pro technologické zázemí a garáže, 1.NP pro učebny studentů, 2.NP pro laboratoře, 3.NP pro administrativu a 4.NP pro vedení fakulty. Toto patrové zónování reflektuje i hierarchické stupňování veřejně přístupných prostor po pracovně soukromé. Komunikačně jsou všechny celky resp. patra propojena schodišti v kategorii CHÚC a výtahovou šachtou, zahrnující osobní a osobně-nákladní výtah.
DRNH
0 comments
add comment

more buildings from Architekti DRNH