Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Soutěže

Prosím o pomoc.
Prosím o pomoc. flash 12.05.03 12:17
prosím jestli by jste zde někdo měl nějaký grafický projekt domu který by byl z budoucnosti nebo tak něco něco nevšedního co by stálo za to. Nebo alespon náký odkaz na netu kde se to dá najít. Poslete mi to prosím na mail:flash22@seznam.cz
Re: Prosím o pomoc. Jan Kratochvíl 12.05.03 19:54
Podobnými vizemi se zabývala mj. výstava v rakouském Grazu Latent Utopias. Na www stránkách www.latentutopias.at se dají nalézt i odkazy na architekty, kteří mají na svých www stránkách ukázky "architektury budoucnosti".
Proc vlastne Koucky Krcmarova 20.05.03 14:25
Myslím, že si pro svou cenu vybral portál Archiweb docela dobře. R. Koucký je vynikající architekt, má přehled a jeho názory nelze přejít jen tak mlčením. Vždycky jsem zvědavá, co řekne nebo co postaví. Na druhé straně jsem byla překvapená, že zdůvodnění ocenění nevypadá až zase moc odborně nebo zasvěceně. Pak taky mě chybělo, že když se uvádí například krásný ústecký most, že byl prodiskutovaný, nikde se nedočtu o té - asi staré - diskusi. Soukromě ovšem si dovolím závěrem kritiku. Není totiž jasné z kterých kandidátů na cenu Archiweb vybíral. Napadá mě totiž, že je tu další řada architektů: Lábus, Masák, Šrámková, Přikryl, Bočan, Střítecký, Němec, Smetana, Burian, A.D.N.S., Pleskot, Fiala, atd., atd. Budou oceněni příště? A nevzali jste si vůbec velké sousto? Trochu to je, jako kdyby nějaká, nepříliš známá hudební škola nebo začínající umělecká agentura, třeba, se rozhodla ocenit někoho již slavného nebo alespon známého, například na úrovni skupiny Dvanáct patnáct. Necítíte to také spíš jako chytré ne toliko architektonické jako huste marketingové“ gesto? A uz vubec by stal za zminku Kouckeho skvelz Zlaty rez, ktery je partnerem Archiwebu... Alena Krcmarova
Re: Proc vlastne Koucky Jan Kratochvíl 21.05.03 00:09
Tedy popořadě:

- zdůvodnění ocenění není chápáno jako kritická esej, nýbrž se obrací na nejširší veřejnost, která (jak napsal Michal Kohout v poslední ročence od Prostoru) zná zpěváky, herce atd., avšak na jména 10 současných architektů si nevzpomene. Proto lehčí sumarizační pojetí, je to smutné, ale někdo slyší jméno Roman Koucký skutečně poprvé… V současnosti finišuje rozhovor, který ozřejmí pozadí práce a hlavní názory pana architekta Kouckého.

- diskuse o ústeckém mostu probíhala asi půl roku v časopise Architekt, kdy proti sobě štěkaly strany statiků-mostařů a estétů-architektů. Diskuse byla velmi pěkně zakončena udělením Ceny Evropské asociace ocelových konstrukcí. V případě zájmu vyhledám čísla, ve kterých to bylo.

- kandidátů na Cenu archiwebu nebylo kupodivu mnoho. Nakonec jsme se s kolegy shodli, že nejvýraznější osobností z úzkého kruhu nominovaných je právě architekt Koucký. Troufám si tvrdit, že příští rok získá Cenu archiwebu někdo další z tohoto okruhu… Ale to bude záležet na aktuální situaci, třeba někdo vykoná tak významný počin, že bude oceněn. Těžko říct. Každopádně okruh nominovaných nebude nikdy veřejný.

- děkujeme za přirovnání k „nepříliš známe hudební škole“ či „začínající umělecké agentuře“. Archiweb zná 94% studentů architektury, asi většina architektů a troufám si tvrdit, že i dost laiků (soudě podle reakcí a čtenosti). Ale to je relativní. Cenou archiwebu chceme založit tradici, jejíž produktem bude mimo jiné propagace architektury ve společnosti, což je naší prioritou. Marketingové gesto asi také, záleží na tom, jak si to kdo přebere. V podstatě všechny aktivity archiwebu by se daly označit jako „marketing pro architekturu“.

- Zlatý řez byl zmíněn ;o)

Děkujeme za projevený názor a těšíme se na další !

p.s. Všichni jsou srdečně zváni na čtvrteční přednášku, kde bude teorie dosti !!!
Archiweb laikům? Fricasso 22.05.03 10:06
Náhodou jsem narazil na tuhle polemiku. Kratochvíl mě překvapuje jako šéfredaktor webbu, který nahrazuje laické médium? Je pravda, že slaboduché zdůvodnění zde zveřejněné si Koucký nezasluhuje. Na druhé straně je otázka, zasluhuje-li si vůbec ocenění a to zde skutečně chybí. Koneckonců Most v Ústí by měl být provětrán tak jako tak:dyž dají oceláři "všech zemí" cenu mostu, je to ocenění slušnému množství oceli nebo kvalitě architektury? A vůbec, kdo byl v porotě? A ještě doušku: "marketing pro architekturu" , jak píšete, vypadá panečku docela jinak. Tohle je spíš - když už - marketing pro Archiweb! Anebo marketing pro Kouckého! S prominutím.
Re: Archiweb laikům? Jan Kratochvíl 22.05.03 23:08
Jak vypadá panečku "marketing pro architekturu"? Existují nějaké příklady tohoto druhu, které Vás uspokojují? V porotě byli 4 redaktoři archiwebu. Most v Ústí v sobě nese myšlenku, což si můžete přečíst v autorské zprávě na jiném místě, a právě tím se odlišuje od ostatních mostů, které ocenění nezískaly. Pokud máte problémy se spotřebou oceli, zajeďte se podívat na Gehryho do Bilbaa. Myslím, že význam Mariánského mostu ocení asi až další generace, ostatně Tugendhat tehdejší čeští architekti také odmítali a dnes jsme z něho všichni unešení. Osobně velmi oceňuji, když se společnost vzedme k jedinečným činům - pyramidy, katedrály, Eiffelovka apod. A doušku na závěr - nemohu si pomoct, ale označení "slaboduché zdůvodnění" od někoho, kde se neumí ani podepsat, skutečně sedí :o)))
Re: Archiweb laikům? Jan Kratoch 23.05.03 08:24
Kolega mě upozornil na docela slušně (a slušnou) skrytou polemiku a moc se nesekl. Asi je toho na Honzu Kratochvíla moc, "štěkání statiků a estétů architektů" si mohl odpustit, pokavaď chce udělovat ceny lidem za architekturu, tj.krásnej výkon, čili rovněž estetiku -vod estéta architekta. Někdo by mi mohl taky poradit, proč by nemohl kdokoli do vyzvané diskuse napsat slovo slaboduchost, pokavaď jde opravdu o slaboduchost a proč bych se nemohl podepsat třeba Picaso? Když se podepíšu Kratochvíl, zmizí chudý obsah? Počet redaktorů o kvalitě nerozhoduje, že. Srovnání s Gehrym je už úplně trhlý, nevim o tom, že by "star" dostala cenu od ocelářskýho časopisu. Zlatej řez je skutečně skvělej, ale - nepletu-li se, už dávno ne občanský sdružení, ale slušná firma, co podporuje lecos, třeba Kaplickýho, ale i Jana Kratochvíla... A diskusi už neschovávejte. Váš Jan K.
Re: Archiweb laikům? Jan Kratochvíl 25.05.03 20:58
Polemika je skrytá, poněvadž Fricasso reagoval na příspěvek, který napsala paní Krčmářová do úplně jiné rubriky, než měl být... Správný postup je vybrat oblast, ke které se příspěvek vztahuje, třeba Architektura v ČR a pak přes Přidat novou rubriku...

Přidat příspěvek
Předmět:
Autor: Email:
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.

Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve vyjímečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.