Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Soutěže

soutěže - stesky starého architekta
soutěže - stesky starého architekta starý architekt 16.09.14 20:12
Stesky starého architekta…
Nastínil to jeden starosta nejmenované obce na severní Moravě – zrobime soutěž – dame do toho tak třistatisic a získáme skoro zadarmo hromadu různých napadu, které vesele použijeme, bo studie by byly dražší. Třem prvnim dame jakesik odměny a mame vystarane.
Vzhledem k současné neveselé situaci se této soutěže zúčastní minimálně 70 architektů, tři dostanou nějakou almužnu a ostatních 67 nejen , že nedostanou nic, ale ještě do svého soutěžního návrhu musí investovat – nejen svůj čas, nápady, ale i finanční prostředky. (a po čase své nápady uvidí na realizaci někoho jiného a „budou moc rádi“.)
Je nesmysl, aby architektonická soutěž měla 140 účastníků a byla porotou vyhodnocena za 6 hodin,
Je nesmysl , aby na soutěž soutěžící dopláceli (pamatuji si „odměnu za splnění soutěžních podmínek)
Je nesmysl, aby se takto oficiálně zacházelo s invencí architektů.
Asi by bylo lépe, kdyby:
- bylo architektonických soutěží podstatně více a byly děleny na regionální (zabránění hektických účastí stovek architektů), celostátní a mezinárodní.
- byl zaveden status odměny za splnění soutěžních podmínek (dříve“škicovné“)
- soutěžní podmínky byly dodržovány hlavně porotou.
Jinak je vše nevěrohodné, vytváří se tzv. kalné vody, ve kterých jen některé ryby vidí… apod.
pro starého architekta Tomáš Zdvihal 17.09.14 09:29
Tento stesk mi nepřijde moc aktuální...za poslední rok je průměrný počet účastníků v soutěžích kolem 20ti (vyjímkou za poslední rok je soutěž do Hloubětína - 67 návrhů, ale to byla soutěž mezinárodní). V současnosti může být dokonce problém, že při méně zajímavém tématu, odměnách a porotě, klesne počet účastníků pod 10 a naopak by mohlo být steskem, že nebylo z čeho vybírat. Má to jeden zásadní důvod - soutěží je oproti minulosti poměrně hodně. Neříkám, že je jich dost, ale prostě je jich hodně (momentálně jich probíhá kolem 20ti a zhruba 20 jich letos již proběhlo). Stačí sledovat web čka. Proti skicovnému samozřejmě nic nemám, to my mohlo být standardem, někdy i je, ačkoliv zatím je snahou neustále zvyšovat počet soutěží, někdy i za cenu ústupků, jako jsou nižší odměny a kratší termíny, ale nějak to ty starosty apod. naučit musíme. Asi by také bylo zajímavé, kdyby ČKA vydávala nějakou infografiku - kolik soutěží proběhlo, jaký byl průměrný počet účastníků, jaká převládají témata, kolik se vyplatilo na odměnách apod.
aktuální velice pozorovatel 18.09.14 10:21
neaktuální stesk?
mě komentář od starého architekta přijde stále dost aktuální.
předložím několik objektivních doplňujících pravd:

jedna skupina architektů všeobecně soutěže dělat chce,
dělají je tehdy, když si potřebují vzájemně předvést své zakrnělé ego, anebo se soutěž týká něčeho, co za soutěžení opravdu stojí.
dělat je v našich podmínkách, chtějí zejména ti, kteří mají v porotě kamarádíčky, nebo jsou to kamarádíčkové jejich příbuzenstva.

pak je tu druhá skupina, která soutěže dělat chce, protože jim pro presentační existenci nic jiného nezbývá. klientů s pěnězy a zájmem je málo - každý nemá v portfoliu stáje pro schwarzemberky.

a třetí skupina architektů - o kterých se tu raději nikdo moc nebaví, jsou ti, co mají střednědobou praxi, ale nemají autorizaci - tedy potřebné portfolio pro její získání, protože pod ničím, kde dělají, nejsou třeba ani podepsáni.
je jich opravdu velké číslo a mezi nimi absolventi z nejlepších ateliérů na škole, kteří zde bojují s naprostým konkurenčním pelmelem.
ti však musejí buď hledat někoho, kdo jim dá razítko - když je za to v práci nevyhodí, anebo soutěž musejí dělat pod záštitou kanceláře, kde dělají - pod taktovkou zavedeného majitele / autora superprojektů.
to je situace, která naší pseudoarchitektonické komunitě velice vyhovuje, protože v momentě, kdyby vznikla možnost tuto skupinu architektů zapojit do procesu, tak nám vznikne tak konkurenční prostředí, že jej mnoho firem neudýchá.
nutno podotknout, že na západ od nás, ta možnost je a mladý architekt / skupina ar. pod záštitou projekční firmy zakázku získá a zrealizuje.
bohužel, to, že nám tu vzniklo konkurenční prostředí, ve kterém soutěží kdejaký patla, si vytvořili architekti sami spolu s naším nesmyslně funkujícím školstvím.
a to, že v politice jsou lidé, kteří architekturu nechápou jako nutnou součást prostředí k životu je jen stav české namyšlené a hloupé společnosti.pro pozorovatele Tomáš Zdvihal 18.09.14 14:34
Ano, přijde mi to neaktuální, protože stěžovat si na nedostatek soutěží v době, kdy počet soutěží neustále roste (ačkoliv se také neustále potýkáme s různými problémy a v podstatě se to učíme) a kdy jich je za rok zhruba 4x tolik, co před 2-3 lety, je neaktuální. Jak říkám, soutěží by mělo být ještě mnohem víc, ale kdo to trochu sleduje, tak vidí, že postupně přibývají, jenže to nejde ze dne na den. A to o čem píšete vy mi zase přijde úplně mimo. Paušalizovat stav architektonických soutěží podle nějakých domnělých skupin architektů zavání spíš bulvárem, než objektivními doplňujícími radami. Já znám spíše velkou skupinu architektů, pro které je konkrétní soutěž výzvou a proto se jich účastní - a je jedno, jestli mají, nebo nemají zakázky, razítko, zaměstnání v zavedené kanceláři, nebo vlastní ateliér. Pak je tu druhá skupina architektů, která soutěže buď nedělá, nebo je ani nechce a nepodporuje, protože má svůj píseček a síť kontaktů. To už se ale kolikrát spíš týká profesní etiky. A to že soutěží i kdejaký patla je přeci v pořádku, pokud je soutěž anonymní a má většinovou odbornou porotu, která včas rozezná kvalitu - patlovo návrh pak v konkurenci nemá šanci uspět. Mnohem horší je, že kdejaký patla "vysoutěží" nejnižší cenu za projekt a pak skutečně realizuje stavby z veřejných peněz...
ad TZ pozorovatel 21.09.14 14:54
tomu, co jste napsal, může věřit jen někdo, kdo v ČR nikdy
nežil, nestudoval, nědělal pro některou arch. kancelář (neříkám, že každou), nikdy nesoutěžil a potažmo nikdy nic nestavěl
snažíte se někomu naočkovat dost naivní a protiřečící si představu o české nejen architektonické komunite?
nechci sklouznout k debatě ve stylu: "naše země nevzkvétá" a vy píšete, že:" vzkvétá", protože je teď všeho víc ( i těch "soutěží" )

nemá smysl dál nic psát.
V současnosti robert 22.09.14 09:44
na stránkách komory není vyvěšena jediná zajímavá probíhající architektonická soutěž.
pro pozorovatele Tomáš Zdvihal 22.09.14 10:58
Já se nikomu nesnažím nic naočkovat, jen pod svým jménem a emailem říkám svůj názor, narozdíl od vás asi žiju v jiné, pozitivnější architektonické komunitě, než vy a jsem za to rád. Soutěže si pečlivě vybíráme, děláme je s radostí a nestěžujeme si. Konec
soutěže - stesky starého architekta starý architekt 22.09.14 13:26
Já si opravdu myslím, že zákony a pravidla komory by měly být v souladu s obecně platnými normami (což byla moje zásadní připomínka na jedné valné hromadě komory na začátku devadesátých let minulého století) a povinnost pro úřady vypisovat architektonické soutěže na všechna nadzemní stavební díla financované z veřejných prostředků. Na drobné věci regionální soutěže, na důležitější celostátní atd. Určitě by stoupla úroveň architektury...(Poroty by vybírali z 10-20 návrhů - což je reálné stihnout za dva dny.)
"Škicovné" - si myslím, že je regulerní požadavek...
A dodržování soutěžních podmínek hlavně porotou!
Jinak to bude stále stejné. (Už skoro 25 let se o tom mluví, a stále jen mluví.)
pro starého architekta Tomáš Zdvihal 22.09.14 18:55
Samozřejmě bych nebyl proti, hezky se to poslouchá, má to však jedno velké ale...a tím je role ČKA a ČKAIT, respektive jejich vzájemná pozice a vliv...vypisování architektonických soutěží na všechna nadzemní stavební díla by přes ČKAIT nikdy neprošlo. Na to je ČKA moc malý pán. S nadějí čekám na Politiku architektury a stavební kultury, která by měla vyjít snad koncem roku. Měla by například zakotvit funkci hlavního architekta v zákoně. Uvidíme...
Jsem také pro, robert 23.09.14 09:10
aby se na všechny stavby z veřejných prostředků vypisovaly architektonické soutěže, potom bude muset polovina podprůměrných architektů ovšem změnit obor a pro ty ostatní zase bude důležité, jaká bude porota a její "vkus", takže budou vyhrávat stále ti stejní, ostatní dostanou skycovné, které pokryje náklady na tisk. A podprůměrnou úroveň současné české architektury bych na ČKAIT nesvaloval, u každé významnější stavby stojí architekt jako autor.
pro TZ starý architekt 23.09.14 11:11
Již skoro 25 let platím každý rok 6000, aby toto bylo normální, ne sen. Bojím se, že se nedožiju...
Tak to zkuste jinde, cekaji tam na vas mirek vodak 24.09.14 07:31
Pokud na strankach CKA neni jedina zajimava soutez a pokud se vam situace kolem soutezi v CR nelibi, tak soutezte v Nemecku, Rakousku nebo Svycarsku.
V současnosti robert 24.09.14 09:47
není vyhlášená na stránkách ČKA ani jedna probíhající soutěž.
souteze mimozemstan 24.09.14 10:28
....tak soutezte v Nemecku, Rakousku nebo Svycarsku, na Marsu, v jiné planetární soustavě...
MV už na tebe čekáme. Emzák.
Re: V současnosti Petr Šmídek 24.09.14 12:19
...a díval jste na správné webové stránky? www.cka.cz/cs/souteze/probihajici
Ne, koukal jsem zde robert 24.09.14 13:13
http://www.cka.cc/souteze/probihajici
pro roberta Tomáš Zdvihal 24.09.14 21:27
roberte, koukáte na starý web, který již několik měsíců není aktualizován, což je napsáno i ve výrazném žlutém poli na úvodní stránce. Jak jsem psal výše, letos proběhlo cca 25 soutěží a dalších cca 15 probíhá. Možná je to málo, ale srovnejte to se stavem pár let zpátky, kdy, když pominu přehlídky, proběhlo třeba 10-15 soutěží za rok. Pořád samozřejmě většina stavebních zakázek probíhá přes výběrová řízení, ale ono to prostě může trvat 10 a více let, než se tu naučíme soutěže pořádat, hodnotit a účastnit se jich
pro Mirka Vodaka starý architekt 24.09.14 22:54
Ta dikce Vašeho textu mě děsí. Chtěl bych aby na Našem prahu bylo čisto a hezky.
Díky za info, robert 25.09.14 14:24
už jsem doma. A pardon.
Máme stejné problémy Helena B. 28.09.14 15:11
Tahle praxe není jen v architektuře. Pracuji pro developerskou společnost a podobné chování . Naší firmě se kolikrát stalo, že jsme byli osloveni podobných způsobem, dělali jsme na tom několik měsíců a z práce nebylo nic , nakonec jsme zjistili, že naše zpracované materiály běhají jako studie po úřadech a objednavatel se s nimi ohání a chlubí. Dnes už toto neděláme a dělat nebudeme. Do soutěží a nabídek nechodíme. Kdysi jsme byli parta kamarádů, kteří makali , dnes všichni sice spolupracujeme, ale máme mantinely a neplýtváme naši energií. Jsme rodinná firma s velkým rozsahem, museli jsme si najít ještě jiné zdroje příjmů, jinak by jsme nepřežili díky podobným soutěžím. Lidé se chovají jako gauneři . Nejhorší práce je pro některé rádoby kamarády , to jsou lidé, kteří si představují, že to pro ně uděláte za večeři v restauraci . Poučení podobnými věcmi bez smlouvy neděláme a na podobné nabídky typu pojďte s námi do zakázky bez pevně stanovené odměny nejdeme. Nejhorší situace je v realitách , tato branže ztratila veškerou čest a slušnost.
Nejhorší situace je v realitách takyarchitekt 29.09.14 08:55
To je snad vsude ve svete (spolecne s prodejci ojetych vozu a politiky). S povinosti souteze pro verejne zakazky to jde. Treba ve Svycarsku. Ale tam mame jeste hodne daleko.
ani s prací nejsou koláče sibe 13.10.14 19:44
Jsme jediná profese, která nabízí svou práci zadarmo a ještě se o tuto možnost vehementně pere. Zkuste oslovit třeba právníky se soutěží o smlouvu, že si nejlepší vyberete a tři odměníte, nevím jak dopadnete. Soutěže jsou zajisté dobrá věc, ale měla by být účast na nich nějakým způsobem honorována. Vezměte třeba Národní knihovnu - soutěže se účastnilo 355 návrhů, kdyby na každém návrhu pracoval jeden člověk měsíc, tak to je 200 hodin x 355 návrhů = 71 000 hodin x 500 Kč = 35,5 milionu Kč.. Na oltář Národní knihovny architekti věnovali práci za 35,5 milionu Kč či obětovali 71 000 hodin života. Nejsme tak trochu masochisti?
soutěž nejen pro absolventy architektury alf 13.10.14 23:09
...jeden z inzerátů na burze práce.
když máme zavedenou cenzuru,
jestli by toto nestálo také za cenzurování.


Nabídka spolupráce
Hledám studenta architektury ve 3. a vyšším ročníku, či absolventa, který by měl zájem podílet se na rekonstrukci bytu. Jde především o návrhy možné dispozice bytu, která pak bude realizována, stejně tak návrh interiéru (záleží na domluvě). Obojí lze v případě zájmu přidat do portfolia vlastních realizací. Jedná se o panelový byt 3+1. Odměna dohodou, preferuji někoho, pro koho by se jednalo spíše o možnost získání praxe a reference spíše než výdělku. Budu se těšit na případné odpovědi. S pozdravem, Veronika
Region: celá ČR, Praha
Kontakt: Veronika Ulmanová | leam@centrum.cz
Vloženo: 10. 10. 2014 | 11:32
Pro "sibe" starý architekt 14.10.14 13:49
SIBE trefil hřebíček na hlavičku! - Co na to naše slavná komora?
sibe-špatné přirovnání AA 14.10.14 22:51
Zrovna právníci se zakázek účastní taky docela často - zakázek, kde musí dodat nějaké právní rozbory a nabídkovou cenu, takže vyhraje obvykle ten s pitomým rozborem a nízkou cenou... Neboli stěžovat si, jak jsou na tom architekti špatně a že právníci jsou na tom lépe konkrétně u soutěží moc nefunguje...
porovnávání si per sibe 15.10.14 15:34
To AA. Myslím případ, kdy se soutěží s již vypracovanými návrhy, nemyslím soutěž o cenovou nabídku - v tom je totiž ten rozdíl a mám pocit, že ty dvě věci máte smíchané. Jinak totiž nechápu proč vyhraje ten s pitomým návrhem, když vybírají návrh, K čemu by pak soutěžili o návrh, když kritériem je cena?
Můžete mi dát konkrétní příklad Vámi popsané právnické soutěže? Také to mají vyvěšeno na komoře advokátů?
Jinak, nestěžuji si, jen nechápu proč zrovna architekti jsou ochotni pracovat zadarmo. Ale teď si uvědomuji, že asi chápu - ono je v tom totiž EGO - prostě architekti si vzájemně porovnávají..., asi jim to zůstalo od školy.
To sibe AA 15.10.14 17:37
Nemám to smíchané, jen jsem to možná špatně vyjádřil. U právníků se nejedná o soutěže, ty jsou specifické v architektuře, u právních služeb jsou to veřejné zakázky, kde hodnotícím kritériem je ekonomická výhodnost nabídky - předkládá se typicky sada právních rozborů na určité téma, zpracovaná vzorová smlouva a podobně, no a pak se předkládá cenová nabídka, za kterou by právní služby byly poskytované. Výsledek je ale dost podobný jako u soutěží - tým právníků na zakázce stráví desítky i stovky hodin, zpracuje kvalitní rozbory a nakonec zakázku vyhraje někdo, kdo dal nabídku hluboce pod cenou, protože ta nízká cena převáží nad kvalitou zpracování.
všichni to víme starý architekt 19.10.14 17:47
Všichni to víme, že nejnižší cena je buď šmejd nebo je v tom skrytá jiná možnost, jak se nakonec k těm penězům dostat. Proč se tedy nevybírá cena druhá nebo třetí nejnižší??? Ale to jsou veřejné zakázky - to je až další fáze cesty k zakázce pro vítěze soutěže. Ale v soutěži architektonické je přece možné dát v plen své nápady ale proč mám platit režijní náklady. Účast v architektonické soutěži vás zažene do mínusu. Proto, jak jsem na začátku psal, je nutné škicovné a je nutné aby bylo vyhlašováno soutěží podstatně více a aby byly omezovány i regionálně.
Když už se mluví o cenách za veřejné zakázky vilda 20.10.14 16:53
proč neudělat třebas systém, kdy se z došlých nabídek nejvyšší a nejnižší vyškrtnou. Zbytek se zprůměruje a zakázka se následně zadá jednomu ze soutěžících, který se bude pohybovat v okolí průměru s přihlédnutím k referencím atd... :o) Je to sice složitější, ale méně manipulovatelný systém. A odpovědnost ponesou i ti, kteří soutěžící budou hodnotit a vybírat.
pro vildu vz 20.10.14 17:54
Mám deset kamarádů. Pět z nich nabídne projekt za 10 000 Kč bez DPH, pět z nich nabídne projekt za 10 000 000 Kč bez DPH. Přepočítejte si to podle svého vzorečku a zjistíte, že tahám-li za provázek druhé pětice, vyrobím jakoukoliv cenu, která mi vyhovuje. Čistá manipulace.
to Vilda jana 20.10.14 19:21
Škrtání nejvyšší a nejnižší nabídky si pamatuji cca v roce 1999.
Škrtání nejvyšší a nejnižší nabídky takyarchitekt 21.10.14 00:53
To se pry delalo na Ministerstvu verejnych praci, za prvni republiky, jak pry mu tvrdil tam kdysi pracujici Dr. Kotrman, si pamatuje muj otec.
První republiku jsem opravdu nezažil :o) vilda 21.10.14 09:29
Pokud budu vždy vycházet z předpokladu (ne nijak nereálného), že se děje tak jak píše vz, pak nemá smysl "soutežit". Uznávám, že škrtat v takovém případě nejvyšší a nejnižší ceny a dělat průměr nemá asi smysl. Eliminovat takové jednání ale jde. Soutěžit by se tedy mělo už o architektonický návrh nebo alespoň o studii proveditelnosti, ze kterých se stanoví finanční mantinely zakázky. Podle honorářového řádu si z takových mantinelů vypočtete sazbu za projektové práce (opatření proti dumpingovým cenám), která stanoví hladinu výše popsaného "průměru". Pokud se do ní ani jedna z nabídek netrefí, pak bych volil z okruhu těch levnějších. Pokud ale nebudou žádné levnější, je pak nejspíš chyba ve stanoveném rozsahu zakázky...
...chyba... Zdeněk Skála 21.10.14 12:50
Chyba je asi na trase...nůžky-papír-kámen...
dotazy do arch.komunity Milan 27.10.14 08:21
Pokud soukromý investor chce realizovat solitérní stavbu v extravilánu obce (např.zemědělskou usedlost), kdepak je příslušné forum vhodných zpracovatelů PD? V tak malé zemičce je jedno odkud přijde vítězný návrh, máme přeci GIS. Na tomto webu pátrám, leč nenacházím. Obávám se, že je málo odborníků kteří vyrostli "na gruntě" a mají potřebné znalosti o chodu bývalých statků a současných technologií TZB. Za případné odkazy s upřednostněním dřevostaveb děkuji, Milan ( projectzajicek@volny.cz )
už je to tady... starý architekt 09.11.14 09:36
Zpráva ze 4.11. (v seznamu diskuzí nad stesky...) - jak jsem psal v prvním příspěvku...

Přidat příspěvek
Předmět:
Autor: Email:
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.

Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve vyjímečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.