Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
JAP
HLEDEJ v sekci     
Soutěže

zadání malé soutěže- jde to i bez Komory?
zadání malé soutěže- jde to i bez Komory? cizler 03.11.11 22:35
Zdravím,
je nějaká možnost, jak vypsat ideovou soutěž, která by nepotřebovala schválení Komory architektů (KA)? Rád bych si postavil RD a abych zhodnotil směr, kterým se ubírat, napadla mě forma soutěže.

Jak si to představuji:
Nabídl bych cca 10t. kč rozdělené mezi první 3 místa. Soutěžní podmínky KA bych zaslal notářsky ověřené s mým podpisem každému účastníku, ale vynechal bych části, kde se píše o uveřejnění v celostátním periodiku, porotě, výstavě prací apod.
Očekávám, že soutěže by se zúčastnili hlavně studenti a mladí architekti.
Po skončení bych dále spolupracoval s vítězem (pokud by se jednalo o vystudovaného architekta) a nebo, pokud by vyhrál student, bych se s ním dohodl a projekt nechal upravit a narýsovat v projekční kanceláři.

A tak se ptám: Je to možné takhle udělat ???
urcite jde! :)) nekomorous 04.11.11 07:40
pokud vam staci, ze informaci, kterou ze souteze obdrzite, bude, ze vlak jede v utery. Mozna to bude nakladak, a pojede ve 2:37, ale utery to bude. Doporucoval bych projit si praci ceskych architektu, vybrat si tri kteri vam konvenuji. Surfovani po webu je zadarmo, a osobni setkani s nimi stoji benzin a telefon, coz je rozhodne min nez 10tis Kc. Pak bych si pripravil 100tisic a ty bych mezi ty tri rozdelil, tak aby vam take neco kompetentniho odevzdali. Jde proboha ziveho o vas dum, kde hodlate utratit 2,3,5,10 míčů ne? to se chcete hned na startu nechat spatnym resenim ojebat v radu statisicu za spatne navrzene reseni? To ze se takto investori v cechach chovaji co do honoraru ve statni sfere, nebo ve skanstav sfere, me neprekvapuje, ale proc proboha takhle uvazuje soukromnik?
a komoru bych do toho vubec netahal, zvlast u RD.....
Já si myslim, robert 04.11.11 08:22
že za těch 10 by ta soutěž mohla být i mezinárodní.
cena práce? palmexman 04.11.11 09:05
1. 10 tisíc mezi první 3 místa? vždyť to s bídou zaplatí tisk. a odměna za práci? 1kč/hodina? wow. mimochodem, vy by jste do takové nabídky šel?
2. kolik studentů má legální software pro komerční využití? z takových nabídek je nesplatitelný. a bez něho není tato činnost legální
3. zkusíte úplně stejnou fintu na stavárně, aby vám spočítal někdo zadarmo staťák, nakreslil, vodu, kanál, topení... ještě by jste takhle mohl zorganizovat workshop a nechat tak postavit dům bez nákladů na práci.
4. pokud by jste tomu studentovi chtěl jakkoliv prospět, tak by jste měl spojit zadání projektu projekční firmě s podmínkou jeho zaměstnání a nasazení na tento projekt. jinak z toho bude mít ubohých 200 kč.
5. jestli máte málo peněz, najděte si nějakého architekta, kterému podle jeho projektů a realizací důvěřujete a i on vám klidně vyplodí desítky variant. navíc si ten projekt můžete měnit a vyvíjet podle svého uvážení.
6. teoreticky to tak udělat můžete.


.... Ondřej 04.11.11 09:31
Potřeboval bych poršáka pořádnýho zaplatil bych za něj tak dva litry co myslíte je to možné? Třeba by mi ho prodal nejaký elév v autosalónu. Mohl by byly rád že si může zaprodávat, ne?
soukromý klient Petr Lešek 04.11.11 10:14
Je dobře, že si uvědomujete, že potřebujete architekta, tedy někoho kdo drží smysl projektu pohromadě a že chcete vybírat podle skutečného názoru na budoucí RD.
Nejdůležitější je abyste si sám pro sebe řekl co vlastně očekáváte za výsledek. Stavíte si RD na pět let stejně dlouho jako používáte auto? Nebo na delší dobu/celý život? Podle toho k výběru přistupujte. Jestli Vám přijde vhodné do výběru něčeho v čem strávíte půlku svého příštího života vložit 10 tis. Kč je to vaše rozhodnutí a takový bude i výsledek. Příspěvky přede mnou na rozsah práce upozorňují. Na druhou stranu pokud vám k rozhodnutí bude stačit jedna odvážná skica bez hlubšího ponoření do problému (tedy pokud bude požadovaná práce blízká odměně) a nevadí vám to...
Tomu koho vyberete můžete místo odměny slíbit zadání projektu a zbude vám tak více peněz pro ostatní.
Co je problém je představa, že někdo udělá Studii a někdo jiný na ní bude pokračovat v dalších projektových fázích. Kromě toho že porušujete autorská práva prvního tím ztratíte to hlavní: jednoho člověka, který drží projekt pohromadě, tedy přesně to proč jste si vybral architekta a ne stavebního inženýra. Nicméně i to je řešitelné vypořádáním autorských práv a zajištěním autorského dohledu nad dalšími projekčními stupni.
Určitě počítejte s tím, že bude potřeba návrh z jakékoliv soutěže následně ve vztahu investor-autor dopracovat podle vašich připomínek.
závratné love DIN 04.11.11 10:54
Skoro jako ta (ne)soutěž Národní galerie, zrušená na doporučení ČKA. Tam bylo dokonce 3x5000 Kč
upresneni cizler 04.11.11 15:25
Zdravím všechny a děkuji za podnětné příspěvky.

Někteří jste si to špatně vyložili, můj hlavní dotaz se týkal možnosti, jestli by se soutěž dala takovýmto způsobem zorganizovat.

Vaše poznámky ohledně odměny a počtu účastníků jsou určitě vhodné, ale v tuto chvíli (pokud řeším, zda by k soutěži vůbec mohlo dojít) zatím předčasné.

Odpovím ještě podrobněji večer, teď jsem v práci.
cena jack 04.11.11 18:12
bezna cena studie, coz je vpodstate vysledek jakekoliv architektonicke souteze, se u rodinneho domu za 5 milionu pohybuje kolem 50000 Kc ... za tuhle castku dela kazdy slusny architekt u nas, takze pokud nabidnete 10000 delano trema, udelejte si sam predstavu, kdo s vami bude spolupracovat a co asi ten clovek umi ... ale jak rika Petr Lesek, je to vase rozhodnuti, dum lze naskicovat i za 2000 a muze to mit myslenku, ale to je trochu jiny pristup ... je to vas zivot, bude to vas dum, budou v nem vyrustat vase deti. 10000 kc je cena za pul metru ctverecniho vaseho budouciho domu, schopny architekt vam tam tech metru uspori 20
... Bohdan Špaček 04.11.11 20:26
Vy si můžete vypsat co je vám libo.
Problém budete mít pravděpodobně s účastí architektů, kteří jsou členy komory a musí se řídit jejími regulemi.
Studentů a architektů mimo komoru se tyto závazky netýkají, takže případná soutěž .. spíše soukromé výběrové řízení se bude řídit pouze pravidly dohodnutými mezi vámi a architeky ochotnými se zúčastnit.
Jinak podstatným rysem soutěže je nezávislá porota, kterou byste musel zaplatit a její rozhodnutí respektovat.. (soutěž, kde jedinou porotou jste vy, není soutěž)
soutěž a odměna speezy 04.11.11 20:45
Víte, ono je to vlastně dobrej nápad uspořádat soutěž na RD a skoro mě mrzí, že to nedělá víc lidí (třeba by ubylo tý katalogový "krásy" za každým větším městem) . Odpověď se pokusím rozdělit do několika rovin. Předně, ano, můžou se přihlásit studenti, ale taky se mohou přihlásit architekti, kteří pod někým pracují a touží se osamostatnit (nechci nic říkat, ale těch diskuzí, kde tu spousta z nás/Vás brečí na téma,jak je to strašně těžký, je víc než dost). Odměna? Přátelé, jestli Vám jde o druhý místo, tak proč děláte toto povolání?! Prvním místem pak může být zmíněná další spolupráce při realizaci. Co se některých z Vás týče, kteří se posmívají odměně, možná by neškodilo si vytáhnout hlavu z míst, kam slunce už nesvítí. Například ve Finsku probíhá arch. soutěž snad uplně na všechno a speciálně RD většinou mají odměnu pouze v podobě slíbení spolupráce při realizace. Přesto se do soutěží pravidelně hlásí i desítky architektů, většina z nich (jak si zdatnější počtáři z Vás jistě spočítají) pracuje ve výsledku zcela zdarma. A proč? Protože je to šance jak začít kariéru a nebo se prostě zviditelnit. Snad poslední poznámka: jestliže se jedná o IDEOVOU soutěž (IDEA = nápad), tak tu zvládnete i ve sketchupu nebo v jiných opensourcových programech, pro další vypracování lze spojit síly s někým zavedeným. (jako je to například v již zmiňovaném Finsku).
odpověď na reakce cizler 05.11.11 11:58
- v případě studie od studenta si nechám návrh upravit od vystudovaného architekta. Právě proto, že si stavím dům na celý život, chci aby samotné studii domu přecházel jakýsi ideový brainstorming, abych věděl, že např. atrium domu je velmi pěkné nebo že šiknou střechu víc než. 40° nechci.

- suma 10 tis. není suma, kterou celkově dám na studii. Ta bude zřejmě ve výsledku větší(záleží na kvalitě odevzdaných prací ). Pokud si někdo dá tu práci a odevzdá promyšlenou studii, pak si jí nechám ještě někým v oboru znalým posoudit a beze zbytku postavím. A nechám si ji dopracovat konkrétním soutěžícím.
Právě zmiňovaných 100 tis. vydaných jenom na základní ideu je podle mne jeden z hlavních důvodů, proč se v českých krajích tak hojně staví katalogy.

- zapomněl jsem zmínit důležitou věc : chci studie odevzdat elektronicky (žádný výdaj za tisk)

- ještě jednou zdůrazňuji, že výsledkem soutěže NEbude 100% dokonalá do detailu propracovaná studie, přirovnání ke koupi kompletního výrobku, jako např. auta nebo TZB dokumentace budovy, je milné

- porota soutěže - má vůbec smysl ji mít na stavbu rodinného domu?
moj nazor misko 05.11.11 13:12
ad soutez - zmysel to mat moze. viem o niekolkych sutaziach na RD v cechach (ovsem vsetky boli vyzvane - to znamena ze investor oslovil len niekolko vybranych architektov - co je urcite vhodnejsie ako otvorena sutaz). Zmysel v sutazi by som vsak videl, ak by sa jednalo o naozaj velku investiciu (20+ milionov). inak to nepovazujem za stastnu formu.
Problem bude uz v zadani sutaze. Zmojich skusenosti mozem povedat, ze vacsina projektov RD v priebehu studie zmutuje uz v samotnom zadani, ako klient zvazuje svoje priority, takze vystup je casto uplne odlisny od pozadovaneho vstupu, ovsem pre klienta ovela prinosnejsi.
Naviac, pokial to chapem, nebude ziadna odborna porota, ktora by Vas dokazala upozornit na kvality a nekvality jednotlivych navrhov.

Osobne myslim, ze pra Vas bude jednoznacne lepsia cesta poriadne preluskat odborne casopisy, publikacie a weby a vytipovat si 3-5 kancelarii, ktore oslovite. Zajdite si na schodzku a potom sa rozhodnite na zaklade sympatii. Pripadne zadajte studiu dvom architektom/kancelariam a v priebehu studie si potom vyberte jednu (co ovsem bude drahsie nez iba onych 10k).

Kazdopadne - architektovi by ste mali v prvom rade doverovat. Vas pristup "student urobi studiu a potom ju rozkresli niekto s razitkom" je bohuzial trosku pomyleny, pretoze - ako pise Petr Lesek - Vam z toho vznikne akurat mnozstvo problemov a pochybujem, ze kvalitny vysledok.

doplnil by som este odkaz na bourani s panem Pszcolkou (investorem), ktory by pre vas mohol byt celkom prinosny:
http://www.rozhlas.cz/radiowave/bourani/_zprava/bourani-s-pa vlem-pszczolkou--894249
porota atd Bohdan Spacek 05.11.11 14:14
"porota soutěže - má vůbec smysl ji mít na stavbu rodinného domu?"

Pokud chcete soutěž tak jak jí chápe Soutěžní řád ČKA , bez poroty se neobejdete

Pokud byste chtěl dostát regulím Čka, uspořádejte vyzvanou jednokolovou ideovou soutěž

- zpracujte závazné soutěžní podmínky a ty zašlete vyzvaným účastníkům

- částka za ceny a odměny by měla být minimálně 1% z předpokládané investice (tzn cca 40tis u domu za 4mio)

- porota tříčlenná = vy jako zástupce investora, jeden autorizovaný architekt/inženýr a ještě někdo nezávislý.. (vyhodnotíte asi během 1/2 - 1 dne dle počtu vyzvaných, z toho plyne výše honoráře pro porotce)

- účastníci soutěže dostanou odměny v souladu s podmínkami soutěže a dle rozhodnutí poroty nicméně pokud výslovně nestanovíte v podmínkách, že vítěz automaticky pokračuje, můžete navázat nebo nenavázat spolupráci s kýmkoliv budete chtít (vše při zachování autorských práv zúčastněných)


Jinak jak jsem psal, nikdo vám nemůže zakázat vypsat poptávku na ideový návrh domu za příslib možné spolupráce, ale asi neulovíte moc členů ČKA..
.... Ondrej 05.11.11 14:39
Prominte opravuji koupím kapotu od poršáka za pár kaček a pak si do ní nechám namontovat od někoho motor. Na levém uchu se totiž zásadně drbu pravou rukou a cokoliv si kupuji musím dostat z podstatné části zadarmo. Já si myslím, že byste si měl koupit ten katalogový domek. Bude to tak lepší. Nebo zavolejte speezimu, ten Vám to jako poctvý finský architekt nakreslí zadarmo. Potřebuje se totiž osamostatnit.

Přidat příspěvek
Předmět:
Autor: Email:
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.

Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve vyjímečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.