Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Ostatní

zrod RD
zrod RD Heckova 27.03.11 08:30
Je 27. 3. 2011 a včera jsme se rozhodli pro koupi vyhlédnutého pozemku pro stavbu RD. Je reálně možné na tomto pozemku postavit do 31.12.2011 RD dle individuálního návrhu?
zrod RD ob 27.03.11 11:17
Reálne to je, ale záleží na mnoha okolnostech. Velikost domu, složitost konstrukce, inženýrské sítě, složitost terénu.... a hlavně hladký průběh na stavebním úřadě.
zrod RD JB 27.03.11 13:36
Jednalo by se zřejmě o dřevostavbu.Samozřejmě s domkem do 150m2. Situaci může zkomplikovat stavební úřad či shánění vyjadřovaček. Z Vaší strany by to ale znamenalo mít dohodnutého architekta a raketový start! Existuje regulační plán? Jaké máte přípojky? Máte předjednanou firmu?
re ah 27.03.11 13:39
máte plnou mejlovou schránku...
nepodlehejte panice a nespechejte d 27.03.11 14:16
realne to neni, ale nepodlehejte panice
kazdy dum si v navrhu i projektu zaslouzi svuj cas nejen pro diskusi, ale predevsim pro kvalitni navrh a projekt, takze zde pocitejte minimalne 4-5 mesicu, potom dalsi 3 mesice na urad + vyjadreni + 2 mesice na vyber dodavatele a na jare 2012 muzete zacit stavet ...
tak to jen pohled z naseho atelieru
takze doporucujeme nespechat, tedy jestli se nechystate postavit za zivot jeste dalsich 5 a tenhle je jen na zkousku
reálné to moc není. x 27.03.11 14:52
pokud nechcete použít předem připravené typové řešení. Pokud Vám někdo bude říkat, že do té doby vytvoří krásný dům Vám na míru, tak lže nebo je to absolutní genius. Ovšem s tím, že ani absolutního genia takováto zakázka přitahovat nebude, právě protože takovéto podmínky jsou vysloveně nepříznivé a vyžadují extrémní péči a nasazení (za kterou předpokládám nechcete připlácet).
genius pro domek Jan Sommer 27.03.11 17:38
To jsou právě ty otázky: Angažovat génia, nebo mít milý domek? Skloubit to není snadné. Dřív to bylo jakoby jednoduché. Domkář se sousedy a s nějakým zkušeným "machrem od vedle" podle více méně typového výkresu na jedné folii "spíchli" domek, který s většími či menšími úpravami, jak přišlo gusto, technický pokrok a možnosti potomků, fungoval do značné míry uspokojivě třeba 200 let. Měl kupu výhod. Perfektní klima (technicky i psychicky), pochoz v jedné rovině, což se hodí ke stáru (v regionech s patrovými usedlostmi a statky na západě, severu, na Broumovsku či Svitavsku, či kdysi na Volarsku, se to nejspíše řešilo dle schopnosti jedinců - kam se kdo došourá, když už pořádně nechodí).
Čili já bych volil obkreslení nějakého prastarého výkresu "trojdílné" dispozice. Doplnil koupelnu někde v místech někdejší černé kuchyně (dřív na přiměřeně kvalitní očistu v době reálného věku dožití 50 či 60 stačila studánka, "pumpa" na dvorku, potok či rybník). Před zápražím bych rozvinul dvorek, ukončený kolnou, dnes spíše garáží se skladem, kotelnou atd. Rozhodně bych vzdoroval všem myšlenkám na "centrovanou" pozici stavby na pozemku, jak k tomu směřují i direktivy SZ (odstupy), jestli jsem je špatně nepochopil - pak se omlouvám; jinak je to relikt hrůzných funkcionalistických myšlének. Takové "řešení" s vilou vprostřed pozemku vede jedině ke ztrátě domácího prostředí. Ale je to jen mé snění: Bydlím ve zděděném funkcionalistickém řaďáku (jinak bych dál mudroval z rodičovského útočiště...).
to je divné Jan Sommer 27.03.11 20:51
Ve smazaném příspěvku snad nebyl ani kousek zlomyslnosti - možná pochybnosti, což se asi nenosí. Přesto bych na naznačených podnětech rád trval. Že už to znám, tak to mám schované a po úpravě třeba využiji jinde.
lhůty Lukas 04.04.11 07:56
Počítej v lepším případě s tímto:
1/ projekt pro stavební povolení (lhůta neznámá, podle schpnosti projektanta) - včetně měření radonu, geodetického zaměření, včetně osazení do terénu, napojení na komunikaci, zpracování průkazu energ. náročnosti - to vše i když je to typový dům

2/ Obeslání všech institucí ohledně existence sítí a zařízení - doba min. 1 měsíc

3/ Po zapracování do projektu obeslání všech dotčených orgánů státní správy + opět správce sítí - doba min. 1 měsíc

4/ podání na stavební povolení (resp. ohlášení, ono je to +- jedno) ze zákona mají na to max. 1 měsíc, + nabytí právní moci 1 měsíc

------------------------------------------------------------ ------------------------------------------------------------ ----------------------------------
Když to shrnu tak jestli už v tuto chvíli máš projekt včetně všeho v bodu 1 tak jen stavební povolení bude trvat 3,5 - 4 měsíce (minimálně!). Když nebudou žádné komplikace (jako že to by byl jedinečný úkaz).
...Che, che,... šakal 04.04.11 13:58
...nahlédl jsem a nalákala mě absurdnost zadání, které uvozuje diskusi...

Tedy, dívat se na celou věc můžete ze dvou extrémů:

Pan Sommer tady pléduje za poněkud bukolickou idylu starších časů, kdy se stavělo s minimální úřední procedurou, bez certifikátů jakosti, dokladů "o shodě", a bez všemožných jiných reglementací a zdeúřední buzerace. To je věc, která dnes stavební proces prodlužuje řádově o měsíce a někdy i o roky! Navzdory relativní snadnosti, s níž se dříve stavělo, ovšem stavebníci běžně nemívali peněz nazbyt, a tudíž byli ve svém konání značně uvážliví. Mnohem víc než dnes, kdy je mezi lidmi pmnohem víc peněz než rozumu. Staří "baumajstři" měli zásadu: cizímu stav rok, příteli dva roky a sobě tři!
Ona to totiž není ani zdaleka jen otázka schopnosti vyběhat vše na úřadě najmout firmu... Čas na řádný průběh všech technologických procesů, které kvalitu budoucí stavby kruciálně ovlivňují, nelze jen tak obelstít - alespoň ne bez velmi výrazně zvýšených nákladů. Vysychání betonu, zrání omítek a další mokré procesy potřebují svůj čas. A vůbec není od věci tyto časy spíš trochu natáhnout. Proto ti, kdo chtěli mít dům jak se patří, dávali hrubou stavbu přinejmenším jednu zimu po vyschnutí ještě takzvaně "vymrznout".

V opozici k důkladnosti, se kterou si sebe dbalí stavebníci budovali vlastní bydlení, stála ovšem ledabylost staveb budovaných "na kšeft", kdy stavitel potřeboval levně postavit, draho prodat - a pryč! Typické je to pro stavby období gründerského kapitalismu ze 60. a 70. let 19. století (proslulý tím býval Žižkov), některá léty první republiky a ostatně pro jakoukoliv epochu ekonomické prosperity. To jsou časy, kdy vznikalo nejvíce stavebního šuntu, jehož jediným úkolem bylo přetrvat do termínu slíbených garancí.

Mimochodem, vážným kandidátem na nejrychleji vybudovaný činžák - ne-li na světě, tak určitě v Českých zemních - byl funkcionalistický obytný dům na rohu ulice Baranovy a Přemyslovské č. pop. 1858 (Praha 3), kde od prvního kopnutí do země po zabydlení uplynuly tři měsíce a deset dní...

...Z pohledu dneška nevysvětlitelné. Zapomeňte! (7;- ))
včera jste se rozhodli... kakabus 18.04.11 15:04
Po zkušenostech s uspěchanými investory si myslím, že do konce roku nebude dokonce ani vlastníci onoho pozemku, natož abyste bydleli.
Nicméně, i kdybyste byli od včerejška majiteli, tak se to nedá stihnout. Projekt bude trvat 3 měsíce, stavební povolení 4 měsíce, stavba sama 3 měsíce. Jsou to teoretické minimální časy, které budou prodlouženy jak ze strany Vaší, tak ze stran, na které nemáte vliv. Pravděpodobná doba jsou 2 roky, když se bude celou dobu spěchat.

Přidat příspěvek
Předmět:
Autor: Email:
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.

Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve vyjímečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.