Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Školy architektury

předměty architektury
předměty architektury udelam si sam 29.08.13 16:04
Jiz jednu technickou VS mam a rikam si, ze bych mel umet i neco uzitecnejsiho a zajima me "architektura". Nepotrebuji dalsi titul a nezajima me historie, vyvoj a design. Chtel bych znat technologie stavby, vypocty konstruci, alespon zakladni principy, volba vhodneho podlozi-mista pro stavbu, vlastnosti novych, ale i starsich materialu, principy vyuzivane napr. u pasivnich domu, jak se resi osvetleni, odvetravani - cirkulace vzduchu a takove ty tipy a triky architektu - stavitelu. Proste vytah toho duleziteho. Existuji nejake kratsi studijni programy/kurzy nebo tak neco?
"předměty architektury" Dr.Lusciniol 30.08.13 12:57

Jestli jsou "nejake kratsi studijni programy/kurzy nebo tak neco" sice nevim. Ale z toho co zde čtu mám dojem, ze se nezajímáte o "předměty architektury" ale stavebnictví, které se zabyvá více skladbou a hmotou stavění a jeho výsledkem z hlediska tělesného prožitku. Architektura (si myslím) je to "něco navíc", umění stavět. Alespoň tomu tak bývalo, že ti nejzdatnejší stavitelé se stávali architekty, kdy výsledek jejich práce dosáhl o stupeň více, vyvolávající a uspokojujíci i požitky netělesné, myšlenkové. Na samém svém vrcholu, dokonce i požitky duchovní.

Zřejmě bažíte po tom nižším, čistě tělesném, výsledku stavební činosti. Ne, že by na tom bylo něco špatného, dobrých stavařů je jako šafránu a jak shora již naznačeno, nutno varovat, že dokonalé provádění takové činosti může vésti i dále. Vzhůru!

PS
Dnes ovšem bývalé umění stavět je akademickou "výrobou" architektů, téměř zcela mimo provoz stavění, již dlouho nahrazeno uměním navrhovat (hezkyčesky: dyzájnem). Podobně, architektura je ve své moderní podobě obvykle pojata coby tvorba předmětu (dyzájn) a ne, jako zpravidla dříve, tvorba místa.
pro technika viz výše robert 30.08.13 13:45
Nejlepší kurz je stavba, nebo přestavba vlastního domu. Kdo nestavěl, neví co je život. Druhý dům už se staví o dost lépe. Jinak podle mně je chyba oddělovat stavitelství od architektury, vždycky jde o architekturu.
Malé promo Winter 30.08.13 15:35
Pokud vás zajímá věcná stránka stavění: asi bych doporučil především bakalářskou architekturu na technických školách: Praha nebo Ostrava (Praha je kvalitní standard a Ostrava, ačkoliv se v posledních letech trochu zarchitektoničtěla, má pořád dost možná nejlepší technický základ). Ono totiž pokud jde o komplexnost oborů, asi vám nic jiného než arch. nezbude, protože každý vyjmenovaný obor má teďkonc svoji škatulku jen s minimálními přesahy do škatulky jiné.

Co se týče praxe, pak bu´dto vlastní stavba nebo pozice HIPa ve větší firmě, ke které se ale zase bez referencí a zkušeností asi nedostanete - leda HIPův poskok .)
"chyba oddělovat stavitelství od architektury" Dr.Lusciniol 02.09.13 11:56

On někdo odděluje? A nebo toliko rozlišuje? Architekturu a STAVEBNICTVÍ.

Naproti tomu stavitelství naopak je výraz v minulosti často s architekturou zaměnitelný. Jak shora naznačeno, architektura je umění stavět. Architektura se nevyrábí ale staví.

I když dnes to nemusí býti již tak jednoznačné. Například Kaplického tiskové středisko na kriketovém hřišti Lord's bylo prý vyrobeno v loděnicích, ale stále asi ještě sestaveno na místě (neumím si představit, že by bylo přepraveno a osazeno celé, v jednom kuse). Ale zde již začínáme tápat, v šeru hraničního hvozdu, mezi architekturou a dyzájnem (u nás dříve, ještě v letech méně svĕtobĕžných, známým co by průmyslový návrh) tedy: Místem a předmětem..
"vždycky jde o architekturu"? Dr.Lusciniol 02.09.13 12:01

Stavební činost čistě učelová, třeba vedena toliko pudem ochránit se před nebezpečím, či nepřízní počasí, v architekturu zpravidla nevyzní. V přírodĕ, například bobr, také staví. Je to ale též architektura? Když lidé porazili kmen stromu, přes hlubokou strž, aby ji překročili, či zčásti zavalili vchod do jeskyně balvanem, zamezit tak tvorům jim větším tam vstupu, architekturu asi též netvořili.

Naproti tomu ale, vztyčili li předmět, zpravidla jich vyšší, k nebesům, pro žádný jiný účel než toliko vyznačit tak to místo, tak v takové tvorbě místa já cítím samý počátek architektury.

Shrnuto: Stavební činost sama architekturu ještě nedělá.
Stavební činnost čistě účelová robert 03.09.13 12:58
sama architekturu ještě nedělá. Avšak. Vždy je taková činnost součástí širšího životního prostoru, který chceme ,aby byl architektonicky komponovaný. Památník na Klárově (vztyčený předmět) žádná architektura není, nebo je to architektura blbá. Narozdíl od sousedních tramvajových přístřešků(účelová věc), které jsou dobrou architekturou. Kvalita vzniká invencí autora tvořícího návrh (realizovatelný dizájn). Jinak téma jako hrom je vykořeňující blbá architektura v době maximalizace účelnosti.

Přidat příspěvek
Předmět:
Autor: Email:
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.

Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve vyjímečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.