Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Architektura v ČR

Přesuňte nádraží!
Přesuňte nádraží! Jan Kratochvíl 19.02.03 00:07
Před pár minutami skončil v televizi pořad o přesunu brněnského nádraží o několik stovek metrů dál na jih. Zaznělo mnoho hlasů. Po 5 letech strávených na linkách autobusů 44 resp. 84 mezi Juliánovem a Poříčím musím konstatovat, že jedinou možnou variantou je nádraží přesunout. Trochu mi to připomíná operaci kýly, kdy po vyoperování najednou lékaři přemýšlí, jestli mají břicho pacienta zašít. A tak všem šosákům se slámou v botách vzkazuji, ať se schovají, protože brněnský Manhattan nebude pro všechny. Jen doufám, že nádraží a okolní baráky (o jejichž funkcích, kubatuře a hlavně investorech by mělo být jasno ještě před stavbou nádraží !) budou stavět kvalitní architekti: nádraží třeba Foster, baráky by si mohli rozdělit Piano, Nouvel, Koolhaas, Coopáči, MVRDV a další :o)
Re: Přesuňte nádraží! Smileface 06.03.03 00:18
Co se týče přesunu nádraží do "¨nového centra města" by mě zajímalo jak je příprava projektu daleko(Pokud o tom někdo něco víte) a také jak by mělo vlastně jižní centrum vypadat.Pokud o tom někdo něco víte,nebo máte zajímavý odkaz na stránku o téhle problematice odpovězte prosím.Děkuji.
Re: Přesuňte nádraží! Blexi 09.04.03 20:25
V současné době je zpracováno 5 urbanistických studií řešení území mezi ulicí Úzkou (ze severu), Dornychem na východě a ul. Svatopetrskou, na jihu pak Komárovským nábřežím a plánovanou trasou VMO a na západě ulicí Heršpickou. Jednalo se o studii vyzvaným kolektivům - AEMILASTUDIO (arch. Fulvio Scapelati), Ateliér DoS, Burian-Křivinka, Atelier RAW a Atelier ERA. Všechny návrhy byly ke koukání na ÚHA MMB na Kounicové, v některých dnech to bylo i s komentářem. Návrhy se dost od sebe liší v řešení hlavní přístupové komunikace z centra města, organizace městské dopravy, řešení autobusového nádraží, parkových úprav, výškové řešení budov...apod. Jediné, co je stejné je poloha Svratky a poloha nového nádraží a trasa severojižního diametru, což bylo v zadání. Další osud je asi takový, že úředníci projekty vyhodnotí a závěry budou sloužit zastupitelstvu pro změnu ÚP. Jak si potom město představuje další architektonické soutěže jsem zcela od p. Urbanové nepochopil, kór když vedle Vaňkovky mocný investor buší na dveře a chtěl by stavět....(mimochodem poloha budov ECC byla v zadani studii už dopředu určena).....Jinak návrhy vyšly v "Haló Brno" - březen 2003 a pár informací lze nalézt taky na:
Jižní centrum ----------------www.brno.cz/jiznicentrum
Uzemni plan Brna ---------http://www.iri.cz/vuc/brno/
Přestavba ŽUB ------------http://www.brno.cz/toCP1250/index.php?lan=cz&nav 01=1503

Snad to stačí, mějte se hezky, Petr.
Re: Přesuňte nádraží! Jan Kratochvíl 11.04.03 20:12
Z představených projektů bych vybral Buriana-Křivinku. Zajímalo by mě, podle jakého klíče vybrali na ÚHA těch 5 týmů. Já bych tam potřeboval mít také nějakou spřízněnou duši, kolik taková osoba asi stojí?
Re: Přesuňte nádraží! Jan Kratochvíl 02.06.03 00:37
Ve čtvrtek 29. května se konala prezentační akce všech 5 projektů v galerii architektury na Starobrněnské. Je již 100% jisté, že jediná uvažovaná varianta je přesunout nádraží do sousedství současné Zvonařky. Po představení návrhů samotnými autory musím konstatovat, že nějakých hlubších nosných myšlenek se nedočkáme. Poloha nádraží je striktně stanovena. Dalších několik desítek hektarů území je děleno různými zastavovacími hříčkami, které respektují bulvár v ose čerstvého podzemního kolektoru. Nejzarážejícím faktem je naprosté tápání Útvaru hlavního architekta co se zbylými hektary. Myšlenka, že cena pozemků současného zanádraží vzroste po přeměně v přednádraží, svědčí o zákulisním pozadí celé akce. V této souvislosti je nemožné nezmínit plošně funkční uvažování většiny soutěžících. Mimochodem znáte některé urbanistické teoretické práce někoho ze soutěžících? V kuloárech se povídá, že současný souboj o finální zakázku svádí ArchDesign (Dokoupil) s početným týmem obecně domácích (Burian, Křivinka, Rusín, Wahla, Grym, Škrabal, Sapák + Fixel, Pech). Tak uvidíme. Věřme, že alespoň na budovu nádraží proběhne regulérní architektonická soutěž. Urbanismus svou šanci propásl… Je paradoxní, že po výstavce projektů na dostavbu ŽUB následuje MVRDV. Výzva ke srovnání !
Re: Přesuňte nádraží! Smileface 02.06.03 22:10
No to co vznikne na pozemcích v blízkosti přesunutého hlavního nádraží si snad ani raději nechci představit,doufal jsem že moderní administrativní centrum kam se přesunou firmy a uleví tím centru města,což by zapřícinilo možnost rozvoje architekury mimo centrum.To by bylo dobré,ale jak tohle všechno dopadne..?!?Mimochodem máte někdo nějaké čerstvé informace o Janáčkovu kulturním centru(KHC),projekt je již mrtvý či co? Mimochodem,mám tu pro vás na ke skouknutí dva připravované projekty jeden v Brně(Konečné řešení "díry" na Svoboďáku): http://www.unistav.cz/article.asp?nArticleID=33&nDepartmentI D=14&nLanguageID=1 a druhý v Praze http://www.slunecninamesti.cz/1024/index.htm .Mrkněte na to.Samozřejmě jako ostříž sleduji ECM a jejich dva projekty v Praze a připravované obchodní centrum nazvané "CD Palác" naproti Grand Hotelu v Brně.

Přidat příspěvek
Předmět:
Autor: Email:
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.

Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve vyjímečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.