Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
JAP
HLEDEJ v sekci     
Architektura v ČR

Další brněnský Špalíček?
Další brněnský Špalíček? Jan Kratochvíl 19.02.03 00:06
Poslední dva měsíce nemůžu překousnout realizaci další novostavby v centru Brna, a to dostavbu nároží Josefská-Novobranská. I přesto, že jeho autoři (Hrůša & Pelčák) patří k odpůrcům novostavby Velkého Špalíčku, nemohu se ubránit stejným pocitům při vnímání těchto staveb. Osobně pokládám novostavbu na Josefské za odbytý a zprasený počin na architektonické mapě Brna. Vzhledem k tomu, že je novostavba zařazena v portfoliu Ateliéru Brno zveřejněného v katalogu Obecní dům 1997-2002, autoři se k ní svobodně hlásí a jsou ochotni nést kritiku na svých bedrech. Vzkaz: Mnohem více než televizní pláč na nevkus stavebníků možná pomůže kvalitní ukázka schopností architektů… A jak vnímáte nový dům vy?
Re: Další brněnský Špalíček? Martin Rosa 21.02.03 10:15
Shodou okolností jsem byl na FaVU na přednášce těchto dvou architektů a nutno říci, že ani oni dva tuto budovu za zvláště dobrou nepovažují. Je ale zajímavé, že investorkou je zde nějaká starší paní, která chtěla centrum Brna obohatit o nějaké kvalitnější současné architektonické dílko. Údajně se kvůli tomu dost zadlužila, nicméně i přes to byl peněz docela nedostatek. Pánové Hrůša a Pelčák považovali za zvlášť nešťastný požadavek na vytvoření dvou pasáží, bohužel na tom investorka trvala. Navíc se obávali, že se původní vietnamská tržnice stojící na tomto místě nyní pouze přesune pod střechu nového objektu - to se naštěstí, jak to vypadá, nestalo.
Tolik zprostředkované informace.
Mě osobně se stavba také moc nelíbí, ke Špalíčku má ale daleko (dost mě v mém názoru ale ovlivnila ona zmíněná přednáška). Opravdu chápu nářek pánů architektů nad pasážemi, v tak malém objektu působí na procházejícího člověka opravdu zvláštně.
Re: Další brněnský Špalíček? Jan Kratochvíl 25.02.03 21:52
Upřímně - kdyby ten barák postavili nějací začínající architekti nebo nějací šmudlové, neřekl bych ani slovo, ale kdo jiný by měl vytvořit ten nejpozitivnější důkaz moderní architektury, než ti, kteří se sami vydávají za nositele architektonické kvality. Bohužel slova a texty ještě z nikoho architekta nedělají. Důležitý je výsledek. Potom by na každém baráku mohla být cedulka, kde by se architekti mohli vymluvit na investora, dodavatelskou firmu apod.
Re: Další brněnský Špalíček? Oldřiška Teplíková 28.02.03 11:03
Ten dům opravdu není hezký, mohu konstatovat jako laik v architektuře. Jako historik jej ale na rozdíl od Špalíčku skousnu. Naštěstí nestojí ani v historicky maximálně exponované zástavbě, ani nedevalvuje hodnotu okolních objektů tak, jako některé jiné "okrasy" Brna. Osobně mi více vadí reklamní budka Unistavu před historickým portálem Domu pánů z Lipé. Nechápu, že se dosud nikdo nezasadil o její odstranění. V těchto souvislostech mě dům na Novobranské nevadí, přestože se moc nepovedl.

Přidat příspěvek
Předmět:
Autor: Email:
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.

Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve vyjímečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.