Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Architektura v ČR

Baťovské domky ?? - nové projekty
Baťovské domky ?? - nové projekty Robert 11.05.07 08:33
Jelikož jsem majitelem klasického baťovského domku ve Zlíně, který je navíc v městské památkové zóně, zajímalo by mě, zda se někdo setkal se zajímavým projektem rekonstrukce takového domu. Koukám kolem sebe, ale zatím mě ve Zlíně nic moc nezaujalo. Nevím, možná se ty perly skrývají uvnitř domů za tuctovými slupkami. Díky
Baťovské domky Ondra 11.05.07 11:36
Je to přesně tak, perly se ukrývají za slupkami. Bohužel s baťovským domkem, navíc v památkové zóně navenek neuděláte nic. Takže klasická okna bílé barvy a cihlová fasáda musí zůstat. Paradox je že pohledová strana domu od ulice je nedotknutelná absolutně,zatímco zadní část do zahrady můžete trochu měnit. Bohužel je pak výsledek většinou strašný. Z jedné strany malé okna z druhé velká..

Dalším problémem jsou přístavby. Tady je to zvláštní tím, že u přístaveb neexistuje směrnice jak by měla vypadat, takže jsou úřady benevolentnější, ale stejně musíte dodržet určité zákonitosti rozměrů, barev atd..

Památkaři se tedy chovají asi takto: Z venku to nech jak to je a vevnitř si dělej co chceš. Většinou to dopadne tak, že interiér absolutně neladí s exteriérem. Ve Zlíně je spousta architektů, kteří se rádi na projektu baťovského domku vyřádí. I studenti by takovou výzvu rádi přijali - snaha se jim neupře a jim to jenom pomůže.

Osobně si myslím, že by měli památkáři upustit od tvrdých regulí a začít myslet ne rozvoj města. Pokud budou stále trvat na těchto pravidlech, brzy budeme mít ve Zlíně jenom velký skanzen. Problémem je, že je to téměř jediná památka na tak krátkou historii. Potřeba kvalitního bydlení stále stoupá a lídé si žádají kvalitní domy. A stačí tak málo. Klidně bych doporučil zachovat cihlové fasády, rozměry domů a přístaveb, ale nechal bych určitou volnost u oken. Ty dodávají domu ten správný výraz.

Nebál bych se oslovit architekta, který Vám jistě poradí a dá Vašemu domu správnou tvář. Ale musí to být architekt bojovník, prtože prosadit si vlastní projekt odvážnější rekonstrukce baťovského domku bude nadlidský výkon a boj s úředníkem.
Baťovské domky Lukáš Klinkovský 12.05.07 07:27
V prvé řadě je dobré si přečíst městem vydanou brožuru "100 RAD pro rekonstrukce a úpravy baťovských domků", kde je obsaženo všechno podstatné. Takže vypisovat tady nějaký seznam regulí je zbytečné.
http://www.archiweb.cz/news.php?type=1&action=show&id=92
Osobně si myslím, že současné regule zpracované architekty Zlína jsou opravdu přehnané a obávám se, že budou muset z těchto požadavků časem slevit. Domky jsou stále v horším a horším stavu, je jich životnost je dávno přežitá. Jenom pro zajímavost, životnost těchto domku při jejich stavbě byla odhadována na 30 let.
Baťovské domky Robert 28.05.07 17:52
brožuru 100 rad... vlastním, ale nic převratného jsem tam nenašel. Nakousnul jsem tohle téma, protože mě trochu naštvali úřednice na odboru památkové péče. Nechtějí připustit, že na domku jsou odchylky od původního plánu, které jsou ovšem původní!!! Nikdo tam nic nepřestavoval ani nepředělával. Jedno okno máme prostě otočené na jinou stranu (místo na západ, je na sever) a další okna, která jsou v předsíni téměř rohová a dělají tam krásný prosvětlený prostor, jsou poněkud atypická, protože jsou třídílná a chybí jim horizontální členění. Snažili se mě přesvědčit, že je to jistě přestavované.
Zveličuju, ale památkáři by člověka přesvědčili aby to přestavil podle původního plánu a v podstatě by tím zničili původní, byť změněnou (ale dozajista ještě v průběhu stavby) dispozici. Tak co je autentické a co není.
Navíc existuje jistě mnoho starých (a mnohem starších než Baťovských domů, které jsou zrekonstruovány tak, že se tam snoubí staré s moderním a pokud to udělá architekt s dostatečnou dávkou vkusu, tak je to spíše ku prospěchu věci.
Rekonstrukce 1/4 domku Jitka 28.03.09 14:28
Ahoj, připojuji se k vaší diskuzi. Já jsem majitelkou baťovského 1/4 domku, který mimo jiné teď prodávám. Ovšem před rozhodnutím jej prodat jsme si nechali od projektanta udělat kompletní projekt na kompletní rekonstrukci. Když se nad tím dlouho přemýšlí, myslím, že z toho jde udělat moc hezké bydlení.

Přidat příspěvek
Předmět:
Autor: Email:
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.

Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve vyjímečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.