Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Architektura v ČR

Nove tema
Nove tema KK 01.11.02 13:29
Copak lidickty?
Re: Nove tema Nic moc 01.11.02 13:29
SAKRA
Re: Nove tema hehe CC 01.11.02 13:29
JO
Re: Nove tema hehe Kodel2 04.11.02 08:16
vy si fakt myslite, ze na tohle se da sehnat grant NCSA nebo ARCUSU
Re: Nove tema hehe Jan Kratochvíl 04.11.02 23:20
Korunku ke korunce a Favorit je v garáži :o)
Re: Nove tema hehe Kodel5 06.11.02 14:40
To by šlo, určitě je to lepší než projektovat moderní domy pro masňáky.
Re: Co je to architektura? lady zarathustra 17.12.02 16:16
no, myslím, že nevím. svět je bolestivím místem střetu dobrého a zlého. kam v tomto boji patří avantgarda? co je dobré pro normálního člověka a co pro intelektuála - estéta - umělce? Je kýč tak špatný? A co na to architektura?
to, že se kýč chopil panství nad světem vizuálna je jen důsledek společenské krize, která západ paralyzovala. západ je už dávno mrtvý a kýč je toho důkazem. ve chvíli chaosu a hlubokých rozporů v rámicj edné kultury nelze dalět nic jiného než psát epilog. jistě, je třeba bojovat o to dobré, ale proč lidem nutit něco vznešeného, když si toho nebudou vážit? co může následovat? jen cesta k průměru... pořád lepší než snad nic. soušasní architekti staví skleněné zámky protkané živými tkáněmi high technologií, střechy se zelenají, diskutujeme o tom na internetu a naše lidství je stále zakrslé. proč je nyní tak v oblibě nietzsche? dalo by se říci, že není cesty zpátky, jen dopředu, je to špatná cesta, cesta vrcholu, která končí v nicotě. architektura je problém, protože je veřejným happeningem. co mám doma v polici je moje věc, ale na co se dívám z okna...stát by měl být garantem vysoké kvality. trh je kotlem marasmu. ...nic pozitivnějšího mě už nenapadá...je čas upadnout do spánku..))
Re: Co je to architektura? lady zarathustra 17.12.02 16:20
ano, co může západ nabídnout světu kromě bezvadně fungujících supermarketů a snu o tom, že všechno bude zase dobré a zelené?
Re: Co je to architektura? Jan Kratochvíl 18.12.02 15:48
No nevím, trošku mi v tom chybí ta duchovní stránka. Umění stavět je oceňované titulem Stavba roku a to mi přijde jako vyloženě materiální záležitost... Myslím že architektura má hodně společného s tvorbou prostoru, jenž má duchovní obsah. ?
Re: Co je to architektura? pipe 20.12.02 21:59
Každé umění (ať už se tím myslí cokoliv) má nějaký duchovní obsah (ať už se tím myslí cokoliv). Ale nechme her se slovy. Kolegové, proč si myslíte, že otázky typu CO JE TO ARCHTEKTURA? , ARCHITEKTURA BEZ ARCHITEKTA ? nebo KONEC ARCHITEKTURY? padají poslední dobou tak často. Nějak mne to nepřesvědčuje... představte si KONEC EKONOMIE nebo CHIRURGIE BEZ CHIRURGA :o)
Re: Co je to architektura? Michal Seipelt 22.12.02 11:28
Architektura jistě dotváří prostor, který dokáže ve své interpretaci nabýdnout i vlastní duchovní rozměr, ale nesmíme zapomínat, že struktura a výsledná hodnota tohoto rozměru je dána strukturou jednotlivých komponentů a jejich vzájemných vztahů . Architektura je dle mě oproti umění silně znevýhodněna, protože ona si často prostor nevybírá- je ji určen. Ona se rozhoduje mezi dvěmi možnostmi - buď se mu přizpůsobí a harmonicky celek dotvoří, nebo poruší jakousi prostorovou normu a vytvoří si tak vlastní svébytné a svobodné místo - vytvoří prostor v prostoru, se kterým bude jistě v rozporném a disharmonickém vztahu. Udělá to, co obraz v místnosti. I on si vytváří specifické bytí tím, že je ohraničen rámem, který ho odděluje od ostatních věcí v prostoru a charakterizuje tak jakýsi jiný účel obrazu. Je pak jasně vnímán jako předmět transcendentních sil.-silný duchovní rozměr. Jenže pokud architektura udělá to, co obraz v domění, že tak nabude vyšší hodnotu, nanejvýš silně naruší význam, které získával daný prostor třeba celá staletí...
Architektura musí prostor dotvářet a teprve tím, že ho dotvoří a přičiní se tak k jeho harmonizaci může teprve vytvořit hodnotný duchovní rozměr. Nestačí se ale přizpůsobit, dobrá architektura tímto dotvářením v podstatě prostoru dodává novou strukturu, která je jistým typem tvorby nové prostorovosti, i když její možnosti jsou nesporně nesrovnatelné s možnostmi umění. Takováto architektura jistě musí být posuzována měřítky duchovních hodnot, ale podívejte se, kolik ji je...
Re: Co je to architektura? Michal Seipelt 22.12.02 11:31
Omlouvám se za špatné umístění textu výš - je to reakce na přízpěvek Jana Kratochvíla z 18. prosince...sorry za zmatek...

Přidat příspěvek
Předmět:
Autor: Email:
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.

Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve vyjímečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.