Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Architektura v ČR

NÁRODNÍ KNIHOVNA V PRAZE?
NÁRODNÍ KNIHOVNA V PRAZE? lsb 10.02.06 00:31
Výzva studentů FA VUT v Brně

V dnešních dnech probíhá příprava soutěžních podmínek a výběr členů soutěžní poroty mezinárodní architektonické soutěže na budovu Národní knihovny České republiky v Praze na Letenské pláni. Není zapotřebí vysvětlovat o jak významné rozhodnutí se jedná, stačí si uvědomit společenské, kulturní a architektonické kvality očekávané od stavby, kterou je nutno vnímat nejen v národním kontextu, ale i v měřítku evropském a světovém.

Budova české Národní knihovny není pouhým skladovacím prostorem národního kulturního dědictví, ale jeho neopomenutelnou součástí; tedy význačnou stavbou v světově obdivovaném historickém i architektonickém kontextu, a tím velkou výzvou k uplatnění Prahy na poli soudobé světové architektury.

Apelujeme, aby členy soutěžní poroty byli architekti, které lze považovat za autory s velkým vlivem na světovou odbornou scénu a kteří jsou garancí celkové kvality soutěže. Takovými osobnostmi jsou například : Rem Koolhaas ( autor knihovny v Seattle), Wiel Arets (knihovna Utrecht), Herzog & de Meuron ( knihovna v Cottbus), MVRDV ( projekt knihovny v provincii Brabant), Will Alsop ( Peckham Library London) a další

Z těchto důvodů, vyzýváme Národní knihovnu ČR, Poslaneckou sněmovnu, Ministerstvo kultury, Magistrát Hlavního města Prahy a další zainteresované instituce, organizace a osobnosti k projevení zájmu o složení poroty kvalitativně odpovídající významu této soutěže.

Saman Saffarian, Lukáš Svoboda
studenti
Fakulta architektury, VUT v Brně, 2/2006
...no, dobře... šakal 10.02.06 07:44
...a dá se to někde podepsat, nebo je to už uzavřená petice?
... lsd 10.02.06 10:52
bohužel zatím můžete svůj souhlas vyjádřit pouze tady a v debatě na stránkách komory. snad se podaří nějaké hlasování brzo zpřístupnit. díky
.... lsd 10.02.06 10:54
samozřejmě můžete vyjádřit i nesouhlas
porota Karel Doležel 10.02.06 11:39
Takže, jak mě informoval Petr Jelínek z ČKA, soutěž je připravována jako mezinárodní pod patronací UIA. Zahraniční porotci v ní budou a vypisovatel obdržel výzvu, která je uveřejněna výše. Text této výzvy byl rovněž vložen do informace o soutěži na stránkách ČKA. www.cka.cc - připravované soutěže. Teď již je vše jen na vypisovateli a UIA.
Chtěl bych jenom upozornit... Martin Šíp 10.02.06 11:57
... že Koolhass je velký hříšník, který se proslavil svou momentálně pět let starou větou "Fuck the context". (Třeba jsem to špatně pochopil, ale nezdá se mi to jako dobrý vzor pro naše studenty). Pokud je to pravda a myslel to, jak se to dá prvoplánově chápat, domnívám se, že lze o jeho vhodnosti pochybot. Jinak s tím významem souhlasím a rád podepíšu petici za kvalitní porotu.
:-) tovyx 10.02.06 13:06
ano, Koolhaas je velký kříšník - třeba to, že má asi 50 dětí a každé s jinou ženou o něm vypovídá :-D

Proslavil se mnohem dřív jinými věcmi
Tato věta nemá v jeho filozofii a architektonické tvorbě většího významu
Doporučuji Koolhaase studovat

ad knihovna: už je definitivně rozhodnuto, že bude na Letné? Nezdá se mi to nejlepší místo....
Osvětle mi, prosím, jakého významu... Martin Šíp 10.02.06 14:11
...může být u významného a slavného architekta věta: "S--te na souvislosti, ve kterých stavíte!"
Myslím, že matka ani ve srandě svému dítěti neříká: "Ty malej h--zle, narvu ti do dr--y, votvírák na konzevy!"

Promiňte mi ten překlad a přirovnání, nic lepšího mě v tomto případě v rychlosti nenapadlo. Je to pořád jako na kolotoči: měl jste mi vysvětlit rovnou, jak to pan Koolhaas myslel a neodkazovat mě opět neurčitým způsobem k nějakému studiu či nestudiu filozofií a tvorem většího významu. Víte tedy jakou roli ta věta v jeho "filozofii" hraje nebo. Vypovídá něco o jeho tvorbě a názorech na ní, nebo ne?

Omlouvám se předem. Nechci tím kazit diskuzi o knihovně. Pokud někdo na položenou otázku umíte, chcete odpovědět, učiňte to prosím poctivě. Ženy a děti mě nezajímají, bavíme se o architektuře. Takže pokud někdo řekne TU VĚTU a myslí jí vážně zaslouží si podle mého názoru a v mých termínech označení VELKÝ HŘÍŠNÍK ARCHITEKTURY (přeložte si to jak chcete, ženy a děti vynechte). Děkuji.
Eva 10.02.06 15:59
vy nebudete šprýmař že ne? když ta vaše maminka řekne svému dítěti "zabiju tě¨", tak to v drtivé většině nemyslí vážně, víte?
Evo, přečtěte si větu... Martin Šíp 10.02.06 16:08
... kterou říká matka Koolhaasová v mém převodu svému dítěti. Tato věta není "řečnické" "Neštvi mě, nebo tě zabiju!" Zní poněkud jinak. Pokud existuje alternativa všeobecně známého "ZABIJU TĚ" i v architektuře a zní "FUCK THE CONTEXT", tak jste mi odpověla na mnou otázku, jakou roli má tato věta v Koolhaasově tvorbě. Buď ironickou nebo řečnickou, ale musíte to říci explicitně, protože to není všeobecně známo. Pokud ne, tak nevím kam, míříte a mrzí mě, že si takto musím pomáhat sám. Že mi prostě nechcete odpovědět na mou otázku, pokud odpověď vůbec znáte. Proč?
naopak tovyx 10.02.06 16:15
....zůstaňmě u těch dětí a maminek!

Martine - snad Ti můžu tykat, ve škole to myslím běžně děláme; v žádném případě není myšleno jako projev neúcty... Tak tedy Ty jsi viděl maminku, která na své dítě vykřikla "Já tě zabiju". Maminku ani dítě neznáš, nevíš co bylo předtím ani potom; ale jakmile někdo někde napsal, že maminka má rozhodovat o významné změně v místní školce, vystoupil jsi, že tato maminka je hříšná a asi vraždí své děti (a to ještě vůči lidem, kteří ji v porotě chtějí, protože už se o jejích kvalitách přesvědčili a zřejmě ji poměrně dobře znají)...
Nezlob se, ale vysvětlovat jaká tedy vlastně maminka a dítě jsou by bylo dost pracné a zkreslující.

Znovu doporučuji Koolhaase studovat
... tovyx 10.02.06 16:22
ach, příliš pozdě, přibyl další komentář....

no, myslím, že i Tvá skutečná věta se do mého vystvětlení hodí...
Martin Šíp Ondřej Císler 10.02.06 16:26
Stojí psáno nezabiješ, ale zjevně se nejedná o baráky.
Stejně tak pokorou je člověk povinován Bohu, a ne Girsovi.
+ Ondřej Císler 10.02.06 16:28
Doporučuji, abyste se staral o ego a svědomí vlastní, a ne o ego a svědomí svých kolegů.
fuck the context Eva 10.02.06 16:31
si překládám jinak, ale dělá mi problémy to napsat. slušnější forma je: zas.rané "kontexkty". a chtěl tím myslím říct, že poučky nejsou absolutně platné a musí se používat mozek a cit.
Děkuju vám, Evo... Martin Šíp 10.02.06 18:00
...že jste se pokusila na mou otázku jako jediná odpovědět. Já sám to také nevím a pana Koolhaase znám příliš krátkou dobu na to, abych to dovedl odhadnout. S tou větou jsem se seznámil v článku
http://www.archiweb.cz/buildings.php?&action=show&id=613
kde se píše o jeho poslední stavbě v Portu: Casa da Musica. Pokud se podívám, jak se stavba staví ke kruhovému náměstí s okolní blokovou zástavbou, musím si překládat jeho větu, tak jak jsem to udělal na začátku. Samozřejmě mohl to myslet tak, jak říkáte, ale vlastně nerozumím, co tím vlastně myslíte. Kontext přece nejsou nějaké poučky, které eliminujeme tím, že používáme mozek (rozum) a cit. Pokud chcete můžete mi to upřesnit. Mě to zajímá.

Jinak se přiznám, že jsem po Koolhaasovi skočil jako slepice po flusu (sic!) Už asi začínáte tušit, že spouštěcím mechanismem mého "grafomantví" je právě ten "zas..ný kontext. Jenomže je to pořád dokola. Jsou zde názory, které jsou zcela na opačném, severním pólu: "kontext se v současnosti ctít nemusí a je to tak v pořádku" anebo někde mezi "kontext by se měl ctít a současné stavby ho ctí, ale svým způsobem". Kterému já ovšem říkám, že ho nectí, tu je názor třetí, pól jižní. (Ty prostředníky, ač nerad umístil jsem do teplých krajin, nám extrémistům souzeno mrznout). Tím prozatím pro sebe uzavírám kapitolu KONTEXT.

Poslední otázka. Když podepíšu tu petici s Koolhaasem aj. (jejichž stavby ještě neznám) v porotě, riskuji tím, že na Letné vznikne (teoreticky) něco podobného jako v Portu?
petice Eva 10.02.06 18:06
nevím, neznám okolnosti. možná úřaduje fucking Jandák? já osobně bych se spolehla na lokální špičky - třeba emil Přikryl...
to eva mzy 10.02.06 18:35
lokalni spicky jsou ale korumpovatelne, btw ,.. proto bych se na te rozhodne nespolehal,.. zahranicni porotou by se to mu dalo nepochybne predejit, ...
to eva pipe 10.02.06 20:15
"Osvícených kapacit" do porot máme více... Raději nebudu jmenovat.
a vysledek....? toufy 10.02.06 22:30
V poslednich radcich mezi Evou a Mzi je asi shrnuto to nejdulezitejsi. Mozna by stalo zauvazovat :jakym stylem soutez ve vysledku probehne - kapitalni korupce je,byla a asi bude. U nas i jinde. Staci se podivat na stranky radnic v regionech obecne - o soutezich tam toho moc neni ,a kdyz tak leda neco o vykopech kanalu v Lipove ulici Takto je to mozna zbytecne zasortovano, ale skutecnost neni daleko. Ona zakazka casto nepochazi ze souteze, ale z rautu se starostou. K mezinarodnimu pohledu - podplatit Koolhase s jeho preskoky rozpoctu asi nebude nic snadneho. Ke kapacitam v nasi architektonicke sfere: je lepsi nejmenovat - kvality mohou byt z pohledu kratkeho casoveho horizontu relativni a casto nejde o kvality, ale o pomerne slusne opakovani encyklopedicky vedenych schemat. Na zaver jen doufat, ze vysledek souteze bude alespon z urciteho pohledu smysluplny, fungujici a oku lahodici vytvor - nebo tvar? Tot vse. toufy
Planý poplach Jan Kratochvíl 11.02.06 11:49
Osobně nevnímám porotu tak hystericky. Celou situaci považuji za petiční bublinu z FA VUT, podobně jako byla petice za to, aby se děkanem v Brně stal Jan Tabor, který o tom neměl ani tušení. Po odeslání výzvy se ukáže, že soutěž je připravována jako mezinárodní se záštitou UIA. Ehm.
Ohledně korupce: myslím si, že to bude natolik sledovaná soutěž, že si v ní porotci zaváhání nedovolí. Navíc honoráře za porotovné budou luxusní. Korupční problémy jsou skutečně jinde. Například v Brně bude plán regenerace Zbrojovky malovat Arch.Design, který je vítězem soutěže či spíše konkurzu. S obdivem listuji časopisem Architektur Wetbewerbe (nebo jak se ten německý měsíčník jmenuje) a sleduji, kolik se veřejných průhledných soutěží u sousedů koná. Ve Španělsku je silná mladá generace, která se objevila respektive mohla začít fungovat na základě úspěchu v soutěžích. U nás to zatím nehrozí...
wettbewerbe... Martin Rosa 11.02.06 15:01
jojo, Wettbewerbe aktuell, to je ukázka trochu jiného přístupu k soutěžím, než známe z domova...
c o o l h a u s honzig 13.02.06 15:07
... a kdo je ma asi zaplatit. kolik myslite ze koolhaas bere za hodinu prace v porote.. za dalsi jeho ucast v porote vubec nezarucuje, ze projekt bude dobry, to by musel delat soutez on a ne byt v porote +++
spanelsko-souteze a tak vubec .. honzza 14.02.06 13:00
jiz nejaky cas se nachazim v madridu, letos studijne a mel jsem moznost setkat se s nekolika architekty ze zminovane mlade generace. nejenze soutezi je v soucasne dobe ve spanelsku neuveritelne mnozstvi, ale casto prvnim uspechem mladych architektu je nektera z cen v europanu ... jejich entuziasmus a pracovitost je neuveritelna ... i zde se stava (tak zname z cr), ze prvni cena neni realizovana (europan nevim-kolik, santiago de compostela, projekt od Izaskun Chinchilla ...), ale pracoval jsem ve studiu, ktere vyhralo europan 6 do Toleda, coz neni tak neuveritelne jako to, ze zapomeli dat do baliku s projektem obalku se jmeny autoru, porota je vybrala jako viteze a neb nebyla obalka, byli obvolani vsichni ucastnici dane lokality az se prislo na to kdo to vlastne byl ... v soucasne dobe je projekt v realizaci ... hmmmm ... jsem opravdu zvedav, kdy bude neco takoveho mozne i u nas ...
Re: „Planý poplach“, atd. lsd 14.02.06 19:07
NA KOMPROMISY NENÍ ČAS, MÍSTO A PENÍZE

Organizace UIA pravděpodobně dokáže zajistit kvalitní soutěžní podmínky, jejich dodržení, posouzení a snad i následný postup investora při zadání zakázky, ale pravděpodobně nedokáže zajistit vítězství nekompromisního návrhu. To je úkolem soutěžní poroty pod vedením osobnosti s jasným architektonickým názorem, osobnosti která zajistí kvalitním týmům kvalitní ohodnocení jejich práce a přivede je k účasti. Celý seznam jmen uvedený ve výzvě má být příkladem ukazujícím, o jakém formátu architektů je třeba uvažovat. Jedině tak můžeme doufat, že se soutěž vymaní z místní úrovně a českých poměrů, že výsledkem nebude stavba postavená max. v pražském kontextu, ale bude vytvořen zcela nový kontext ve kterém bude vnímána Praha i celá ČR.
Investice 2 mld může mít mnohem větší společenský dopad než postavení budovy knihovny a nevěříme, že "česká architektonická špička" má dostatek zkušeností s efektivním využitím takové sumy. Čeští architekti by měli jistě radost, jaké důvěře (projevené v diskuzi) se těší, ale jenom mezinárodní komise dokáže jejich kvality prověřit.
Jestliže je tato snaha považována za zbytečný poplach a zatím neexistující porota "není vnímána tak hystericky", pak to zavání totálním nezájmem o dění okolo nás, který právě vytváří podmínky pro zadávání zakázek rozsahu a významu regenerace Zbrojovky konkurzem a ne odpovídající architektonickou soutěží.
Jak to vidím já Jan Kratochvíl 15.02.06 00:12
O dění v domácí architektuře se zajímám. Věřím v demokracii a odbornost kompetentních orgánů.
Podle mne má brněnská fakulta architektury větší dopad na společnost než novostavba Národní knihovny na Letné. Vyzývám proto brněnskou fakultu, aby na ní učil Koolhaas, Arets, HdeM, Maas a další kvalitní učitelé! Připojí se někdo k mé petici?
re JK Martin Franěk 15.02.06 00:18
Já a všema dvaceti!!!
re JK Martin Franěk 15.02.06 00:22
No..ono spíš bude bohatě stačit, když bude schopný děkan...
jj Martin Rosa 15.02.06 00:56
Já su taky pro Koolhase na FA... Lepší než drátem do oka...
jj 2 Martin Rosa 15.02.06 01:02
O čím osudu ještě rozhodneme nějakou peticí?
Můj názor k petici na působení celebrit na FaVUT. Jan Májek 15.02.06 14:48
Osobně se mi zdá dosti naivní představa, že nějaká petice zajistí, aby zmiňovaní Koolhaas, Arets, HdeM, Maas a další archi-cebrity UČILI na brněnské FA. Mimochdem už se tvůrce petice ptal alespoň uvedených osobností, zda vůbec o působení na brněnské fakultě stoji? Samozřejmě bych to také moc uvítal, jen aby to nedopadlo jak ta petice kolem Jana Tabora za děkana...
Bingo Jan Kratochvíl 15.02.06 15:13
O tom to právě je...
kecy prdy mzy 15.02.06 21:45
O cem to tady kua blabolite vsici, tady prece nejde o zadnou petici, ne? jedna se, pokud vim o vyzvu dvou studentu architektury, s kterou se plne ztotoznuju,.Mi pripada,ze jste trochu malomestaci, ne? ( Kratochvil, Majek aspol.)a propos,..kdyz koolhas a arets prednasi na technice v Delftu, proc by nemohli prednaset treba v Brne. kdyz uz tady mate takove vize ,) ,...
to eva .......... tomáš starý 15.02.06 23:33
nechápu.........nebo moc nechápu, jak jste přišla na názor, že přikryl je lokální špička?
to tomas stary pm 16.02.06 14:50
a neni snad? ale zalezi pochopitelne na kriteriu hodnoceni.
...Pan profesor Přikryl... šakal 17.02.06 12:51
...mi svou tvorbou připadá tak trochu jako "Smutný muž Válek". Ale možná, že je zasmušilost jeho architektury lokálně špičková (7;- ))
to starý šakal Viktor Vlach 17.02.06 13:45
chlapci chlapci, trochu mi svým blábolením připadáte jeko neúspěšní uchazeči o studium na akademii, zanechte kritiky a začněte něco dělat :o)
. kubik 18.02.06 09:17
hi hi hi
...Ale copak?... šakal 18.02.06 12:09
...Že byste, pane Vlachu, nerozuměl nějaké veselé legraci? A nebo jste jen něco těžkého sněd´? (7;- D)
šakal ondrejcisler 18.02.06 20:51
šakale, už ani tu Tvoji tvorbu vidět nechci , přešlo mne to. Lokálně špičkový je zdá se mi jiný fenomén, který je ale vlastní Tvému způsobu myšlení.
JInak je to už po generace ta stejná píseň - být úspěšný je zločin, pavlač všemu rozumí nejlépe, a zachrání nás spasitelé odjinud. Šakale, nezachrání. Někomu prostě není pomoci.
to Martin Šíp a tovyx Martin Rosa 18.02.06 21:18
Koolhaasova věta "Its subtext is fuck context" (vztaženo k jeho Bigness) je v jeho S,M,L,XL na str. 502 (kde opakuje svých pět tezí "Theory of Bigness" z Delirious NY). Výborná kniha.
emil.................to viktor vlach, eva tomáš starý 18.02.06 22:13
specialne pro pana vlacha..................to se me trochu dotklo "svým blábolením připadáte jeko neúspěšní uchazeči o studium na akademii"..........rozhodne se tak necitim, ale nebudu vam to vymlouvat

ale k veci.................a ted bych se nerad nekoho osobne dotknul, takze ve vsi slusnosti

permanetni adorace tvorby, vlivu a mista v ceske architekture emila prikryla, zejmena od pana svachy , se mi jevi jako ponekud prepjata
nic proty jeho realizacim, pedagogickym a teoretickym schopnostem atd., ale .................lounska galerie je jiste dilo, ktere bude figurovat v top 50 ceske architektury..........a co dal
proste se domnivam, ze jeho vliv je trosku precenen a je tu spousta baraku z 60, 70 a 80 let, ktere na soucasnou scenu maji daleko vetsi vliv................prikryl toho proste moc nepostavil

doufam, ze nebudu kamenovan, natahovan na zebrik ci laman v kole

rozhodne timto nepritakavam sakalovi..................
jasne, ze ............... ts 18.02.06 22:15
pernamentni
...Koukám, pane Císlere,... šakal 18.02.06 22:17
... Vy máte také smysl pro vtip jako účetní revident (7:- P)

Tvorba Emila Přikryla je celkem nerozsáhlá, ale dobrá. Galerie Benedikta Rejta v Lounech představuje skutečný vrchol kvality. Pro mne je to ovšem takové zasmušilé... Řekl bych, že profesor Přikryl je náš nejsmutnější architekt.

...Máte ještě k mé osobě nějakou výtku?

Nic ve zlým, nic v dobrým! (7;- ))
Minela Jan Kratochvíl 18.02.06 22:25
Jestli jsem kolegu Starého správně pochopil, pak kvalita porotce respektive učitele je úměrná počtu jeho kvalitních realizací. S tímto nemohu souhlasit a jsem přesvědčen o tom, že je to blud. Emila Přikryla znám jen zběžně a nechci mu zde dělat advokáta. Jeho současný post učitele na AVU však svědčí o tom, že je odbornou veřejností pokládán za českou špičku. A s tím nic nenaděláte. Určitě by byl ozdobou poroty na knihovnu.
=> Martin Rosa tovyx 18.02.06 22:49
znám, mám, průběžně čtu
přesto díky za upřesnění
to Tomáš Starý Ondřej Císler 18.02.06 22:54
Je to permanentní.
Podobně jak jsem již psal kolegovi šakalovi... opravdu .... permanentní, jasně že.
Doufám, že nemusím připojovat dvojtečky, závorky, středníky a jinou interpunkci, nerad bych nudil šakalův ostrovtip.
Kamenován nebudete, nebojte.
s úctou O.C.
=> Koolhaas Martin Rosa 18.02.06 23:45
Ostatně, když už jsme u této knihy a Koolhaase coby porotce v soutěži na národní knihovnu - o pár desítek stran dále je ve stejné knize obsáhlá pasáž o soutěži na Très Grande Bibliothèque v Paříži. Myslím, že když už, tak by se měl Koolhaas vs. knihovna posuzovat podle jeho takto prezentovaných myšlenek a ne podle jedné z kontextu vytržené věty.
Počkejme na složení poroty, pak se uvidí... Já bych se spíše bál, aby, podobně jako v případě nedávné soutěže na logo ČR, neměl nakonec nejvyšší slovo zase nějaký Paroubek. Kdoví, třeba kromě grafiky a typografie rozumí i architektuře.
to ondrej cisler ts 19.02.06 00:26
diky...............nepouzivej cizich slov, kdyz neznas jejich formu , tim myslim sebe (uplnej debil)
ale jinak , zatimco kolega sakal tady jenom ventiluje sve ego, ja bych si dovolil tvrdit, ze alespon prezentuji nazor
mozna je extremni nebo ojedinely, ale neni to ve stylu smutny muz valek
to jan kratochvil ts 19.02.06 00:34
ja jsem nemluvil o tom, jestli by byl prikryl kvalitni porotce, to jsme evidentne spatne formuloval. pouze jsem se pokusil oponovat hodnoceni "lokalni spicka". rozhodne muze byt porotce souteze , o tom neni sporu. me jenom trochu drazdi fakt, ze kdyz se rekne "ceska spicka", je to prikryl a sramkova
asi jsem prilis pod vlivem, nekterych periodik
Aha Jan Kratochvíl 19.02.06 00:45
Aha, tak to jsme si nerozuměli. Já jsem myslel, že se řeší ta porota...
Galerie v Lounech je ale špičková, nebo ne? Kdo je česká špička podle Vás?
to jan kratochvil ts 19.02.06 01:00
galerie je skvela, ale zrovna v tomto pripade bych si dovolil tvrdit, ze na jeji realizaci se negativne projevil fakt, ze prikryl proste nestavi, myslim po stavebni a technicke strance (detaily atd.)
nebo nevim, mozna, ze krome toho stala provadeci firma za nic? byl jsem tam asi po pul roce provozu

a ceska spicka...............dost tenky led, nemyslite
pokud bych se pohyboval v rozmezi - dejme tomu 1945 - 1989, tak bych nasel realizace, ktere podle meho soudu jsou hodne vpredu
tak jedna hodne provokativni - parlament od pragera - co vy na to?
...Zkusme to tak, jako bychom... 19.02.06 01:04
...postupovali, kdybychom chtěli svému kamarádovi ze zahraničí přehrát nějakou českou hudbu, kterou sami považujeme za výbornou. Musí to být tak dobré, aby dotyčnému nevadilo, že "to nezná".
...Musí to být tak dobré, že... šakal 19.02.06 01:09
...si to od vás bude chtít ten kamarád nahrát!

V české architektuře mě napadají asi tři jména, která by unesla hodnocení našich "kamarádů" z ciziny: Hubáček, Kaplický, Jiřičná...no...a nejspíš ještě ten Přikryl - ikdyž je tak smutný (7;- ))
Špička Jan Kratochvíl 19.02.06 01:13
Stavební a technická stránka je u mě až na druhém místě. Na prvním je koncept...
Česká špička: myslel jsem současné tvůrce. Vzhledem k tomu, že je u nás přes 3000 autorizovaných architektů, tak bych alespoň 1% z nich označil za špičku, což je 30 architektů-ateliérů. Chladnokrevně...
Jinak Parlament je určitě jedna ze staveb, které tvoří českou architektonickou historii, ale co třeba Nová scéna od téhož autora? Je Prager špička? A co jeho urbanistické plány? To je hrůza... Osobně mám s tímto architektem velké problémy...
...Musí to být tak dobré, že... ts 19.02.06 01:15
souhlasim s kaplickym a s hubackem, jiricna ne
prikryla jsem uz komentoval
vzal bych to z druheho konce . kterej realizovany barak obstoji v evropskem meritku? nebo jinak, co by ceskou architekturu dostatecne prezentovalo?
Uf Jan Kratochvíl 19.02.06 01:15
Kaplický patří do české architektury? To snad ani ne...
.......... ts 19.02.06 01:16
budiz...........kaplicky vypadava, tak to nam zbyva uz jenom ten hubas s jestedem
přihřejme polívku Jan Kratochvíl 19.02.06 01:18
Myslím, že všichni laureáti Ceny archiwebu jsou špička.
...No, jak myslíš, Honzo... šakal 19.02.06 01:21
...Já jsem nikde neslyšel, že by se Kaplický odříkal svého češství - na rozdíl od takového Kundery, který výslovně pravil, že nechce být považován za českého autora.
Ale jestli to máme brát tak, že by měl dotyčný architekt vyrůstat a tvořit doopravdy "z místní tradice", tak to bude vážně trochu problééém (7:- /)
Národní problém Jan Kratochvíl 19.02.06 01:26
Pokud by měl Kaplický ateliér v ČR, bral bych ho jako Čecha, ale protože žije, pracuje a staví v GB, tak je to pro mě britský architekt. Mimochodem na Bienále se jím chlubili Britové.........
No...asi jo. šakal 19.02.06 01:35
Ona je architektura svojí hmotnou podstatou svázána s místem vzniku mnohem víc než literatura nebo třeba hudba.

...Ale škoda, zase "česká vynalézavost pomohla k vítězství borcům cizích zemí." (7;- ))
Takový návrh.. Blue Monday 19.02.06 02:40
.. co kdybyste VŠICHNI místo "pavlačového tlachání" něco nakreslili?.. co kdybyste prostě naskicovali tu knihovnu na Letné, někam to "uploadli" a hodili sem link?.. co kdybyste trošku "zabrali" jinak než špekulovat nad tím, jestli máme nebo nemáme nějakou osobnost současné architektury?.. nebo že by taková malá soutěž archiwebu?.. jen tak.. :o))
re přihřátá polívka Eva 19.02.06 09:49
Svatopluk Sládeček je česká špička????? To není přihřátí polívky, to je volební guláš na archiwebu
Po ránu Jan Kratochvíl 19.02.06 10:09
to šakal: Škoda. Ale kdyby neodešel do Londýna, tak by tu stavěl ty kostky a ocelové rampy, co nám po něm zbyly...
to Blue_Monday: Děláme co můžeme - za pár dní zasedne porota k první studentské soutěži, na níž se podílel archiweb a před prázdninami bude vyhlášena 2. archiwebální studentská soutěž. Já už mám svou knihovnu na Letné vymyšlenou.
to Eva: Sládeček je rozhodně česká špička. Nestačí-li vám můj názor, podívejte se na ocenění z Grand Prix, publikaci v časopisech, výstavy, teorii atd. Pokud vím, do parlamentu nekandiduje.
teorie??? Eva 19.02.06 10:19
Myslíte teorii, že domy jsou zvířátka?
Povrchnost Jan Kratochvíl 19.02.06 10:26
Zkuste si "figurkativní architekturu pro začátečníky" nejprve přečíst. Vaše věta svědčí o nepochopení jeho tvůrčího procesu. Robot Emil rozhodně není zvířátko...
spicka? pm 19.02.06 12:55
trochu pochybuji, ze arch. sladecek je lokalni spicka.a kdyz,tak jeho lokalita je velmi mala. rozhodne bych se nepoustel do evropskeho srovnani /o svetovem nemluve/. snazil bych se poohlednout jinam.
hodnotime praktikujici architekty, nepocitejme hubacka, pragera , machoninovou. ti uz jsou svetovi. soucasna situace ceske architektury je bohuzel takova, ze v prvni lize nehraje trvale nikdo. nekteri se evropske spicce obcas priblizi,
DUM, HSH, Kuba + Pilar, David Kopecky, Pleskot /zamerne radim podle abecedy/ , snad jeste jini...
a o tom ze E.P. je vyjimecny zjev, myslim, neni pochyb. skvela vila very chytilove, louny, soutezni navrhy staromestske namesti, metrostav /bohuzel dalsi vyvoj"zatemnil" kvalitu puvodniho konceptu/, filmarhonii v brne a jeho vedeni skoly architektury to potvrzuji. ale predevsim jasne a zdrave myslenky. diky za to!
Kritéria Jan Kratochvíl 19.02.06 13:00
Vypadá to, že pokud si nestanovíme srovnávací kritéria, nemůžeme se dobrat toho, kdo patří do české architektonické špičky. Podle čeho jste vybral Vaše favority?
napriklad: pm 19.02.06 14:37
kvalita konceptu, vytrvalost a odvaha
mimochodem: machoninova a prager vam v prehledu chybi. trochu smutne, nemyslite?
re Jan Kratochvíl 19.02.06 15:05
Vytrvalost a odvaha? "Jako sorry že to dneska nevyšlo, ale vytrvám a budu to dál odvážně zkoušet". Tak takto si kvalitního architekta nepředstavuji. Pro mne osobně je mnohem cennější, když si architekt v hlavě uspořádá svůj názor na kvalitní stavění a ten evolučně zdokonaluje. Proto je pro mne pan architekt Sládeček českou špičkou. Jeho realizace jsou nabité kvalitním konceptem. Jsou možná ale ustrojeny jinak, než jak jsme ze světových časopisů zvyklí. A až někdo bude korespondovat šéfradaktorům těch velkých světových časopisů s tématem české architektury, tak ho pošlou k šípku s českým Zumthorem, Moneem nebo Kahnem, ale budou hledat svébytný názor ovlivněný místními souvislostmi, a pak řeknete: Koucký, Sládeček, Fránek... Na napodobování našich evropských nebo světových kolegů nevidím nic špatného, ale pro mne osobne nespočívá kvalita přínosu konkrétního architekta v tom, jak moc se dokázal přiblížit světovým trendům, ale jak na ně dokáže reagovat v národním kontextu.
Na Machoninovi i Pragera dojde. Nejdřív ale secese, moderna, funkcionalismus, sorela, brusel... Je to nachystané, jen do nádrže natankovat benzín Snad již na jaře ujedeme první kilometry na trase česká moderní architektura.
Fránek 19.02.06 15:32
je ok, ovšem pokud se nepletu je to donedávna český makovec
makovka Jan Kratochvíl 19.02.06 15:54
Posledního Makovce navrhnul Fránek v roce 1989... A pořád to vypadá dobře. Problém nebude ve stylu nebo ismu, ale jinde - "v dotýkání se božského"
Kritéria Jana Kratochvíla Eva 19.02.06 15:57
1. být osobností archiwebu
2. být dopisovatelem archiwebu
3. být teoreticky činný
4. být výstavně činný
5. ... a občas nějaká realizace, nějaké zvířátko
Skutečně ? Jan Kratochvíl 19.02.06 16:09
Vkládáte mi do úst slova, která jsem nikdy neřekl a jsou čistě spekulativní. Možný problém je v tom, že se mi nechtělo vyjmenovávat 30 architektů české špičky a uvedl jsem jen 3, jejichž portfolio je na archiwebu bohatě naplněno, tudíž pokud rozvineme debatu nad jednotlivými realizacemi, každý se na ně může hned mrknout. Tak mi to hned převyprávějte
otazky pm 19.02.06 16:10
vazne vam musim vysvetlovat, proc vytrvalost a odvaha?
jako reakci na vasi odpoved predkladam 4. otazky :
1.domnivate se ze produkce DUM, HSH, Kuba + Pilar, Kopecky, Pleskot "postrádá svébytný názor"?
2.domnivate se ze produkce DUM, HSH, Kuba + Pilar, Kopecky, Pleskot "není ovlivněna místními souvislostmi"?
3.domnivate se ze produkce DUM, HSH, Kuba + Pilar, Kopecky, Pleskot spociva v "napodobování našich evropských nebo světových kolegů"?
4.co je to narodni kontext?
jeste ke kriteriim. v doplnovani jmen do prehledu postradam system. machoninovi a prager tam meli byt davno. osobne jejich zarazeni do prehledu pokladam za dulezitejsi nez uvedeni Adam Rujbr Architects s.r.o. a ATELIER 38 s.r.o./napr./ muzete mi prosim prozradit podle jakeho klice byla vybrana jmena na uvodni stranku Ateliéry v ČR ?
JK: "kritéria" mi někdo smazal - nebo se mi to zdálo? Eva 19.02.06 16:15
omlouvám za vícenásobné vložení, ale příspěvek tu prostě nenajednou nebyl, tak teď je tu třikrát...
tak dneska asi nic neudělám... Jan Kratochvíl 19.02.06 16:21
0) Vysvětlení "vytrvalosti a odvahy" rád uvítám. Zkusíte to?
1) Ne
2) Ne
3) Ne i ano
4) Národní kontext = podmínky klimatické, topografické, společenské, politické, ekonomické... jaké ještě?

Machoninovi i Prager měli být na archiwebu již dávno. To je samozřejmě celospolečenská pravda, proti které se snad nenajde záporný hlas. Bohužel Vám asi už nenavrhnou žádný dům... Na katalog architektů Vám odpoví Martin, protože ho má na starosti. Martinéééééééééééé
katalogy Martin Rosa 19.02.06 16:35
Hezky se to tu mění z diskuze na chat.
klíč je velice jednoduchý - zaplacení celoroční registrace (zde) a pak abeceda... Zároveň ale musím přiznat, že každý, kdo má o registraci do katalogu zájem, není do katalogu zařazen automaticky, byť by platil sebevíce. Archiweb je zkrátka kombinací architektonické encyklopedie, časopisu a "telefonního seznamu". Sedm let jsme tvořili archiweb téměř zadarmo, v současné době bychom se však mohli třeba postavit na hlavu, ale zadarmo to už nejde...
Děláme co můžeme, ale zkrátka archiweb bobtná postupně (myslím si ale, že od září loňského roku bobtná dost rychlým tempem). Významné osobnosti naší meziválečné a pválečné architektury Vám dům už nejen nepostaví, ale ani za svou existenci na archiwebu nezaplatí, naopak, my musíme zaplatit někoho, kdo je na archiwebu nějak kvalitně uvede. Kvůli kvalitnímu architektonickému průvodci jsme nedávno podali žádost o grant, čili nyní závisí to, jak rychle a v jakém rozsahu bude na AW právě Váš oblíbený architekt, na rozhodnutí pana Jandáka (nebo jeho podřízených).
škoda Eva 19.02.06 16:41
JK: "až někdo bude korespondovat šéfradaktorům těch velkých světových časopisů s tématem české architektury, tak ho pošlou k šípku s českým Zumthorem, Moneem nebo Kahnem, ale budou hledat svébytný názor ovlivněný místními souvislostmi, a pak řeknete: Koucký, Sládeček, Fránek..." >>> tohle na mě dělá dojem, že arhiweb je píár spolužáků/kamarádů, takže když jde o laureáty archiwebu, tak buď někdo mimo brno a když v brně, tak někdo neškodný. škoda.
a cenzurování mě zklamalo velmi.
píár Martin Rosa 19.02.06 16:52
O tomto tématu už před časem probíhala bouřlivá debata v souvislostí s udělením první ceny archiwebu panu Kouckému... Archiweb je ryze soukromá iniciativa Honzy Kratochvíla, čili je opravdu na něm (plus na Petrovi a mne), co na archiwebu bude publikováno. Architekti, o kterých píšeme (naši i zahraniční), jsou odle našich názorů kvalitní. Co se týče komerční složky archiwebu, snažíme se i zde poněkud oddělovat čistý business a kvalitu - víte, kolik dostáváme různých žádostí o publikování různých dle našeho názoru nekvalitních realizací, projektů a zpráv? Nejsme nijak provázání napčíklad s komorou nebo obcí architektů, tak nám nikdo nemůže přikazovat, co máme poblikovat a co ne. Ostatně, na českém internetu jedna databáze architektů, kde (alespoň se domnívám) stačí zaplatit a jste tam, existuje.
. Eva 19.02.06 17:04
ta bouřlivá diskuze o ocenění Kouckého se dá na archiwebu vyhledat?
vytrvalost a odvaha: pm 19.02.06 17:06
co treba dusledne hledani konceptu pro KAZDY ukol?
definice Jan Kratochvíl 19.02.06 17:47
To zní velmi dobře. Díky
k Evě Jan Kratochvíl 19.02.06 18:02
Evo, jsem z Vás zcela zmaten. Koucký je z Prahy, Sládeček a Fránek z Brna. Co s tím máme dělat? Máme do našich diskusí o udělení ceny zahrnout i to, ve kterém městě daný architekt působí?
S Kouckým, Sládečkem ani s Fránkem jsem do školy nechodil
S přátelským pozdravem "dada is not dead" se loučím.
1. Cena archiwebu Jan Kratochvíl 19.02.06 18:10
Tady je něco http://www.archiweb.cz/comments.php?action=show&category=5&i d=469
nostalgie Martin Rosa 19.02.06 18:14
jojo, to byly časy...
Ale jednu věc bych udělal stejně - přesunul bych tuto debatu jinam, tady se diskutuje o Národní knihovně a ne o tom, co máme a nemáme publikovat na archiwebu...
JK Eva 19.02.06 18:30
máte pravdu, napsala jsem to nesrozumitelně. zkusím znovu: "laureát" může být opravdu špička (koucký) pokud je mimo brno. brněnský "laureát" by měl být někdo neškodný (brno je místo praxe kolegů a kamarádů). tak na mě atmosféra tady působí, nemůžu si pomoct.

a děkuji za odkaz - i koucký vadil... atmosféře v brně se trefně říká zaprděnost

nee Jan Kratochvíl 19.02.06 19:26
Já to ale stejně nechápu. Co znamená "neškodný"? Když dostane cenu Sládeček, tak je to neškodné? Kdo by byl škodlivým laureátem? Architekt Snášel? Prosím o vysvětlení, nebo neusnu!

Jsem nadšen !!!!!!! Když říkáte, že "atmosféra tady na Vás působí", tak to znamená, že i virtuální realita může mít atmosféru a genia loci! Já snad nakonec tu disertační práci napíšu.
JK Eva 19.02.06 21:39
Mám jen jedno sdělení na dobrou noc:
Pan Sládeček je jistě pozoruhodný zjev české architektury, ale určitě ne její špička.
.. panu Kratochvílovi.. BlueMonday 19.02.06 21:42
.. ale já jsem neměla na mysli žádnou oficiální soutěž o nějaké ceny.. a ani to nemusí být soutěž v pravém slova smyslu.. prostě to jen tak nakreslit a "hodit" to sem ..a třeba i podiskutovat.. toť vše :o))
E Jan Kratochvíl 19.02.06 22:19
Pan Sládeček je pozoruhodný zjev české architektury a určitě patří mezi její špičku.
to all deimos 20.02.06 11:59
Tato diskuze zacala nejakou vyzvou a snahou o posunuti urovne (at uz cehokoli) nahoru, konci vsak nejak rozpacite a asi pekne v prdeli...

Jeste ze vsisi architekti drzej pospolu a tahnou za jeden provaz. Vsichni si zavidime a sme jasne presvedceny ze nase prace a nazory jsou to pravy orechovy.

A asi diky pocitu z tyhle diskuze muzu odvodit stav cesky architektury: malej ale opravdu malej pisecek premoudrelych architektu, ktery nikdy neprekrocej hranici smerem do sveta. A jeste mezi tim co se architekti hadaj, lidi si mezi tim stavej sracky a vo architekture nic nevedi.

Takze zakopejme osobni napadani a nesmyslny kecy a zacneme co nejsirsi verejnosti cpat architekturu vsema moznejma otvorama az do chvile, kdy si budou pepici v kazdy hospode vypravet o Koolhaasovi a v Blesku budou propirat partnersky vztahy Zahy Hadid
pro archiweb Eva 20.02.06 12:05
proč není možná diskuze pod stavbami pana Sládečka? všechny ostatní stavby mají otevřenou diskuzi...
(a nejsem architektka)
Skutečně ? Jan Kratochvíl 20.02.06 12:10
Podle mého názoru se české architektuře daří jako nikdy předtím. Jestli nebude spíš problém v permanentním osobním pocitu "české malosti"...
Komentáře pod stavbami NEW WORK Jan Kratochvíl 20.02.06 12:14
Diskusi jsme tam museli zakázat, protože se stala místem osobního napadání, vulgarismů a pomluv. Především šlo o Robota Emila. Chtěla byste se vyjádřit ke konkrétní stavbě?
JK Eva 20.02.06 12:17
už ne
E Jan Kratochvíl 20.02.06 12:22
Škoda. Začínal jsem si připadat jako ve školce
k soutěži Eva 20.02.06 12:48
není spíš volání po zahraničních porotcích projevem malosti? myslím, že by v porotě měli být především kvalitní porotci a je jedno odkud.

pokud vím, tak v soutěžích jsou problém stálice jako je masák nebo karel doležel.

pokud bude soutěž mezinárodní, tak je možná ještě větší risk závislosti u zahraničního porotce, protože vazby nejsou čitelné.
Přesně tak Jan Kratochvíl 20.02.06 13:12
Ta výzva je nesmyslná. V Olomouci proběhly tuším už 3 kongresy o knihovnách a nepředpokládám, že by zástupci Národní knihovny soutěž podcenili. Přijde mi to jako výzva vrátného v nemocnici k lékařům, kteří jdou transplantovat srdce: "Chlapi, tohle nemůže dělat kdovíjakej chirurg, to musí udělat fakt machr."

České soutěže a jejich domácí porotci jsou skutečně na zváženou. Ať už odbornost porotců nebo jejich osobní vztahy se soutěžícími. Pojmenovala jste dotyčné velmi dobře

Jen takovou perličku: Jedním z porotců ČKA je i architekt Milan Gál - autor brněnského Velkého Špalíčku. Není to legrace?
CENZURA? pm 20.02.06 13:26
architekt jde s kuzi na trh a musi pocitat i s takovymi reakcemi. v pripade ze arch. sladeckovi vadi at zmeni povolani. zavedte moderovani diskuzi a nemusite cenzurovat.
cenzura Martin Rosa 20.02.06 13:38
Ony se tam ty vulgarismy ani moc netýkaly pana Sládečka, ale diskutující se začali dost drsně napadat navzájem. Když by se řekněme ve Vašem domě začali sprostě hádat dva úplně neznámí lidi, taky je vyhodíte pryč...
re pm Martin Franěk 20.02.06 13:40
Já myslím, že arch. Sládeček s tímto počítal a je na to zvyklý.. Koneckonců archiweb je, pokud se nemýlím, k diskuzi... Tyto diskuze však musí mít určitou úroveň... Proto se nedivím Janu Kratochvílovi, že si neodpustí zásahy, protože někdy je to opravdu počtení, které svědčí o inteligenci pisatele...
laureáti a špička Eva 20.02.06 13:54
no a mě zase přijde na pováženou tvrdit, že pan Sládeček patří do špičky české architektury (přesně mezi 30 nejlepších) stejně jako Emil Přikryl, Pleskot, Koucký... tady něco nehraje.

sládečkovu práci nechci nijak shazovat, ale přijde mi, že narozdíl od skutečné špičky je ještě "na povrchu". záměrná ošklivost domů z periferie je zajímavá výstřednost, ale přijde mi to opravdu povrchní a výsledek na mě působí až nepříjemně.
MODEROVANI? pm 20.02.06 14:02
nemusimte pouzivat primery. chapu i bez nich. souhlasim, ze nektere prispevky nejsou prilis vecne. presto si myslim ze CENZURA muze napachat vic skody nez vulgarni prispevky. ty se mohou ostatne objevit v kterekoliv diskuzi, nejen pod stavbami arch. sladecka. co potom? take diskuzi uzavrete? nebo budete mazat? zkuste diskuze moderovat, vecne prispevky zustanou a ty ostatni budou k dispozici pouze pod odkazem - pro ty, ktere zajimaji. je to velice ucinne reseni, ktere zlepsi uroven diskuzi..
přesun diskuse Martin Rosa 20.02.06 14:15
Pojďte se bavit o (špatné) úrovni archivebu raději sem a nenarušujme debatu o Národní knihovně
Unknown Eva 23.04.07 22:48
Very good site, thank you!
Bookmarked

Přidat příspěvek
Předmět:
Autor: Email:
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.

Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve vyjímečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.