Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Architektura v ČR

Čtverečky na sklech
Čtverečky na sklech ježek 30.04.13 20:36
Z jakého důvodu se na všech přízemních velkoplošných skleněných tabulích, ať už výkladcích či dveřích, vyskytují přibližně ve výšce 160 cm horizontální pruhy nalepených čtverečků? Předpokládám, že je to vyžadováno nějakou bezpečnostní normou. Musím se ale přiznat, že to z mého pohledu zadupává jakýkoliv estetický účinek velkého prosklení až kamsi pod zem a že každému, kdo by si nevšiml, že si to štráduje přímo do výlohy, to natlučení nosu přeju. Ať se poučí.

Může to někdo informovanější upřesnit? A jak je to jinde ve světě? Je spíše běžné, že si normy něco podobného vynucují?
odpoved Josef Smola 30.04.13 22:36
Vyhláška č. 398/2009 Sb. ukládá označit mj. v úrovni 1.400 - 1.600 mm okna, výkladce, prosklené dveře stanoveným způsobem. Jako výraz kultury, vyspělosti a ohledu společnosti k postižení....těm kteří hůře vidí.
vyhláška ježek 01.05.13 00:04
V amerických městech jsem si ničeho podobného nevšiml a nikdy bych si přitom nedovolil tvrdit, že americká společnost je v tomto ohledu méně vyspělá. Neustále mě provokuje otázka, jestli je to nutné. Nemluvím přeci o tabulích skla, které by rostly uprostřed cesty z ničeho; výloha či dveře jsou zasazeny v rámu a ten průsvitný není. A jako partery domů mají tyto přeci vždy jasný kontext, nad těmi prosklenými plochami roste fasáda s okny, která jasně vymezuje, že tady se nachází uliční čára. Náhodné zhlédnutí novostavby ještě bez bezpečnostních nálepek mi připomnělo, že ulicím českých měst úplně chybí estetický přínos čistého skla vinou zmíněných nálepek.

Zcela určitě není mým cílem učinit městský prostor nepřátelštější pro zrakově znevýhodněné. Nicméně všeobjímajícnost českých stavebních norem je diskutabilní otázkou a tato výtka je podle mě součástí oné diskuse.
teda... Winter 01.05.13 11:53
...neberu se za nějakého vyhláškofila nebo slepce - ale mě ty čtverečky už dvakrát zachránily čenich - a čest člověka, který nevráží do stěny .)
čtverečky PL 01.05.13 12:20
Má 80 letá babička, která celý život problémy se zrakem neměla, toto oceňuje. V tomto ohledu je naše společnost napřed. Ne vše co je za mořem je automaticky lepší.
chvála čtverečků sengge 26.06.14 18:15
Pracuji v budově, kde jsou prosklené stěny. Viděla jsem zde silné sklo, proražené čelem a kolenem člověka, který prostě šel skrz, aniž by si uvědomil, že tam sklo je. Dotyčný skončil s otřesem mozku a od té doby máme taky čtverečky, díky za ně. Ještě kdyby je tak viděli chudáci ptáci...

Přidat příspěvek
Předmět:
Autor: Email:
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.

Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve vyjímečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.