Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Architektura v ČR

Členění oken na rekonstruovaném domě
Členění oken na rekonstruovaném domě Mirka 25.08.12 21:11
Dobrý den,
připravujeme podklady pro stavební povolení na rekonstrukci domu a zasekli jsme se u členění oken. Máme rádi velká okna bez členění, určitě nechceme žádné "falešné" příčky, ale nejsme si jisti s členěním oken, vedoucích do ulice.
Největší okna o rozměru 207x149cm /obr. č.1/ budeme dělit buď ve stávajícím členění nebo prostřední tabule širší, kraje užší /asi 60,87,60cm/. Okna do zahrady /obr. 3,4/ budou nečleněná, přičemž nejmenší okno ve 2.NP bude zvětšeno na š. 200 x v. 100cm a sousední těsně u přístavku zazděno. Prostřední okna na obr. č. 2 budou v obou NP zúžena na rozměr cca 110x149cm /nutnost kvůli koupelně/ a váháme u těch ostatních po stranách. Původně jsme je nechtěli dělit, ale jsou poměrně velká /rozměr 146x149cm/ a nejsme si jisti, zda to nebude při pohledu zvenku vypadat nepěkně.
Celý měsíc chodím, koukám po domech a oknech, viděla jsem stovky fotek, zkusili jsme vizualizaci, poradit se s architektem, ale výsledek stejný, pořád nevíme.
Okna budou plastová, zvenku šedivá, barevně budou ladit se střechou, která bude falcovaná, omítka světlá.
Napadlo mě, že se zkusím zeptat na názor na zdejším fóru, takže členili byste tato okna a když ano, tak jak?
Díky.

obr. č. 1 - http://www.uloz.to/xJ5oam1/p4222109-jpg
obr. č. 2 - http://www.uloz.to/x5CwMcz/p8092886-jpg
obr. č. 3 - http://www.uloz.to/xVVwC7G/p4222120-jpg
obr. č. 4 - http://www.uloz.to/xGJuyab/p4222115-jpg
rekonstrukce oken? Jan Sommer 25.08.12 22:35
Jsou někde v archivu plány? Někde staré fotky? Je to dům se slohem. Okna asi původně měla jiný tvar, než mají dnes... Nebylo by to trochu vodítko? (I když třeba po případném zateplení stejně bude po slohu...)
Jste hodní, že nevíte. T.Fiala 25.08.12 23:06
Vážím si toho. Dnes jsou okna často posledním prvkem, který nějak člení fasádu. Jsou na to sama. A musí splňovat tolik technických požadavků a musí být vyrobena natolik unifikovaným výrobním procesem, že od estetiky se odhlíží.
Zajímavé by bylo vědět, jak vypadaly fasády před tím, než byly nejspíš v šedesátých letech uvrženy do stávající podoby. Existují fotografie? Tipuji to na německý dům odněkud z podhůří Českého Lesa. Nejsou-li fotky této budovy, najděte si, jak původně vypadaly domy tomu Vašemu podobné. Mohlo by Vám to pomoci lépe, než "koukání po domech a oknech" dnes. Tak jako já vidíte asi především okna těch, kteří se tolik netrápili tím, že "neví".
Původní okna Mirka 26.08.12 10:56
P. Fiala má pravdu, jde o původně německý dům v Jablonci nad Nisou, zřejmě z konce 19. století, původně mnohem menší, v průběhu let dostavovaný, bohužel necitlivě a mizerně, takže si užijeme V průběhu let byl dům využíván i jako provozovna, v 70. letech prošel výraznější rekonstrukcí zpět na byty.
Já si právě uvědomuju jak okna mohou dům zcela změnit a proto tak váháme.
Navíc jsem ovlivněna i tím, že mé představě o bydlení by spíše odpovídal nový dům /měli jsme takový vyprojektovaný, ale z realizace sešlo/, mám ráda spíš minimalismus, velká okna, v interiéru sklo, kov, z architektonických slohů funkcionalismus. S tímhle vnitřním pocitem bych si měla nejspíš vybrat jiný dům, ale máme tenhle a já věřím, že to i přes spoustu kompromisů přecejen půjde a vybudujeme si pěkné bydlení.
Původní okna by se nám líbila, ale je to nereálné.
Pro informaci přidávám dvě fotky z archívu stavebního úřadu
http://www.uloz.to/xAQafBD/p4162108-jpg
http://www.uloz.to/xVS943f/p4162099-jpg
Držím palce všeználek 26.08.12 11:24
První dojem z fotografií: dům bez duše, ztráta paměti, souvislostí, kořenů.
Varianta a) návrat do minulosti - ale nejen okny, to by nedávalo smysl.
Varianta b) redesign domu (bude nová nečleněná fasáda? neřešit nově střechu - stav krovu atd)
Varianta c) zachovat to, co zůstalo z minulosti, a nové prvky udělat v první řadě tak, aby byly funkční, nebál bych se novotvarů (asymetrické dělení apod). Pokud chcete zvenku šedivá okna, asi jdete tímto směrem. A co tak zelená fasáda?
(Jsou to jen první dojmy, asi budu umravněn odborníky.)

členění oken razdva 26.08.12 15:44
Vážená dámo, přestaňte tady žebrat o rozumy, přestaňte "připravovat podklady pro stavební povolení" (co to je za "podklady"?) a podívejte se do projektu DSP, tam členění oken určitě máte. A jestli jste český vyčůránci, a místo projektu máte malůvku od souseda - důchodce průmyslováka za 10 tisíc, tak máte co jste zaplatili, čest.
To razdva Mirka 26.08.12 16:51
Dokumentace pro stavební povolení je připravována ve spolupráci s autorizovaným inženýrem, konzultována s architektem, oba nějaké členění oken doporučují, ale rozhodnutí je na nás. A protože pořád váhám, říkala jsem si, že mě tu třeba někdo bude inspirovat. No vy to zřejmě nebudete.
Varianty Mirka 26.08.12 17:06
Návrat do minulosti nebude, fasáda bude nečleněná, střecha zatím jen opravená a natřená, nová později falcovaná /krovy jsou OK/, nových věcí se nebojím, naopak, ale u oken zastávám názor, že méně členit je více a nesnáším ty nejrůznější "tyčky" v oknech. Samozřejmě jiné je to u památky, domu v památkové zóně apod., ale ten náš dostavovaný, předělaný dům nic takového nevyžaduje. Nicméně členění oken jeho vnímání výrazně ovlivní a to je to oč mi jde.
Fasáda přijde na řadu příští rok, zelená asi nebude, uvažujeme o bílé nebo světle šedé, ale zatím nejsme pevně rozhodnuti.
re razdva vga 26.08.12 19:31
..trochu slušnosti by vám neuškodilo... jestli nemáte zakázky (podle webovek se ani nedivím), tak se alespoň naučte číst!!! Ty výkresy jsou z archivu...
Děkuji za fotky výkresu z archivu stavebního úřadu. T.Fiala 26.08.12 19:33
Obyčejný dům, však tolik srdečný. Minimalismus je dobrý způsob pro obor výstavnictví. Proto rozličné minimalismy v barevných časopisech o "designu", neboť spíše než o žurnalistiku jde zde obvykle o obchod. Tolik mámivého náporu ovšem nemůže zůstat bez následků. Dalo to práci, než jsem se z takových věcí dostal. Děkuji též přáteům, zejména panu AB.
Milá Mirko, hlavní však je, že Vám jde o to, aby to, co děláte bylo pěkné. To lze sice realizovat v rámci nějakého -ismu, ale recept je jediný - kombinace zkušenosti a citu. A moc toho nechtít pro sebe a hodně toho chtít pro ten barák. Můj dům - můj kámoš. (Vaše dosavadní okenní úvahy jsou jen mezi námi a slibuji, že to Vašemu domu nikdy neřeknu. Leda v žertu.)
re A. Kuric 26.08.12 19:57
Jen doufám, že přispěvatel "razdva" není architektem. A pokud nedej bůh je, pak prosím paní Mirku, aby si skrze něj o architektech obrázek nedělala.

Co se týče oken, odvíjel bych je od toho, jak bude vypadat fasáda. Jakou bude mít barvu? Bude zateplená? Zůstane stávající členění, změní se, nebo se fasáda zcela zarovná? Změní se sokl domu? Pokud ano, z jakého materiálu? Určitě bych teď tvrdil jen to, že současné členění oken z obr 1. se třemi identicky širokými díly vypadá na domě cize. Chcete-li zachovat tři díly, určitě je doporučuji různě široké.
Vážení razdva 26.08.12 21:23
- inspirovat nebudu, charitu nedělám
- neživím se projektováním
- nemám webové stránky
- žádné výkresy jsem neviděl

čest
to: A. Kuric Mirka 26.08.12 22:50
Nebojte,já jsem do této doby měla tu čest soukromně i profesně poznat samé příjemné a fajn architekty.
Fasáda bude zateplená, zarovná se, pravděpodobně bílá nebo světle šedá, sokl tmavší šedá, hladký, materiál zatím nevíme, možná litý beton. O soklu uvažujeme tak, že je hodně vysoký, takže některý materiál nevhodný, na některý bychom asi neměli peníze, kamenný se mi nelíbí /myslím tím klasický kamenný ať už z umělého nebo přírodního kamene, tedy nehladký, nevím jak to přesně nazvat/.
Členění velkých oken jsem od počátku chtěla změnit, jedna z variant byla dvě části cca 1/3 a 2/3, další tři části cca 60,87,60. Podobně by bylo možno členit i okna do ulice, tedy dva díly 60,86. Tím by se okna sjednotila. A nebo oboje okna dělit na dvě stejné části, ostatní tj. užší pak nedělit.
No a zase jsem u toho, zkrátka nevíme a ani vizualizace nám nepomohla. Já to asi nedokážu tak dobře vidět, představit si, no a až to bude hotové, bude pozdě
to: T. Fiala Mirka 26.08.12 23:05
Hezky řečeno. Takto jsem se snažila přistupovat i k projektování našeho RD, architekti to se mnou neměli úplně jednoduché, ale nakonec jsme se vzájemně dopracovali k dobrému výsledku, z realizace bohužel sešlo. Já jsem poměrně pedantický, putičkářský člověk, který věci dlouho promýšlí, plánuje,... a v tomhle domě plánuji dožít /tedy dá-li zdraví/, takže vše zvažuji o to víc.
Varianty všeználek 27.08.12 02:10
OK, chcete dům, který už nemůže být starý, ale není ani novostavbou (ani "jako"). Je nereálné zasahovat do fasády (přebourat okenní otvory). Celkem rozumně nechcete falešné ("zlaté") lišty atd. Je to kvadratura kruhu
Silueta starého domu s devalvovanou mansardou (vikýř...) zůstává jako prázdná obálka. Přestavbami zmizel její původní (hodnotnější) obsah (díky za obrázky z archivu). Současný stav je smutný. Cokoli už bude jen lepší.

Členění oken není jen otázkou estetickou, ale především konstrukční (dříve subtilní dřevěné profily potřebovaly vyztužení atd.). U plastových oken je konstrukce zcela odlišná, proto upozorňuju na větší šířku profilů, často se dříve trojkřídlá okna mění na dvoukřídlá v plastu.
A z toho bych vyšel.
Okna, která z konstrukčních důvodů nemusejí být členěna, bych nečlenil.
Okna, která je třeba členit, bych členil asymetricky, zejm. dle vašich potřeb v interiéru.
Možná by za úvahu stála rozdílná výška oken v obou podlažích, případně i francouzská okna se zábradlím, pokud by měla logiku v interiéru. Trocha této "romantiky" a akcentace vertikály u (některých) oken by mohla evokovat staré časy.
P.S. Zelenou fasádou jsem mínil využití popínavých rostlin, když už kolem chybí jiná milosrdná zeleň.

Zelenou fasádou jsem mínil využití popínavých rostlin takyarchitekt 27.08.12 07:43
Pan patrne mini to zname rceni: O zahrabavani mrtvol lekari, v porovnani k zahradkarste cinosti architektu, v pripade utajovani jejich odbornych omylu?.
Zelená fasáda - to takyarchitekt všeználek 27.08.12 12:28
Docela jste to vystihnul Tady jde o resuscitaci (téměř) kadavera, a tak se vyplatí myslet o krok dopředu i na květiny.
Ale bez ironie - pokud jde o dosažení příznivějšího dojmu u stavby s danými limity, lze si vypomoci různě, i pomocí optických klamů (změny proporcí, odvedení pozornosti atd.)
Vím, že se tu pouštím na tenký led a "velká architektura" pláče.
Ale je to rozdíl mezi realitou a ideálem. Asi takový, jako je mezi oděvem běžné české ženy maskující kratší nohy či nějaké to kilo navíc a velkou módou na anorektické modelce potácející se na molu v Paříži.

Přidat příspěvek
Předmět:
Autor: Email:
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.

Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve vyjímečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.