Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Architektura v ČR

Průjezdné či průjezdové domy se ve světě vyskytují,
Průjezdné či průjezdové domy se ve světě vyskytují, Aleš Háva 30.10.11 07:38
ale jaká je situace v tuzemsku? Domnívám se, že největší koncentrace těchto atypických staveb je na Ostravsku a samozřejmě v Ostravě samé, neboť ty nejtriumfálnější objekty vznikly za období "sorely", nicméně stopy v Ostravě nezanechala jen a pouze "sorela". Mám tím na mysli průjezdový dům v Jubilejní kolonii (rok 1928), dále velmi velkoryse koncipovaný průjezdový dům na ul. Závodní a pak samozřejmě monumentální "Oblouk" v Porubě, k němuž se řadí četné průjezdové domy na porubské Hlavní třídě. A protože jsem se na netu ničeho nedopátral, vznáším toto diskusní téma. Jedná se o téměř výlučné specifikum Ostravy nebo lze analogii těchto atypických staveb, které řeší obytnou funkci a dopravní obslužnost současně i v jiných regionech ČR?
barák s průjezdem palmexman 30.10.11 10:24
jeden průjezdný barák stojí v prostějově. původně administrativní objekt, dnes nejspíš prázdný.
http://img4.rajce.idnes.cz/d0406/1/1632/1632216_f80a38d46b6f 58f51e7d74a47e53ae6b/images/byvaly_Okresni_narodni_vybor_na_ nam.Spojencu.JPG
jen jsem o to zavadil... Jan Sommer 05.11.11 11:05
Téma trochu okrajové, ale za zájem stojí. Tak to třeba někdo použije. http://flic.kr/p/aBG8Sc
Baroko a tramvaje gallina-scripsit 05.11.11 23:26
Praha, Letenská ulice.
Praha, konec Křížovnické a začátek Smetanova nábřeží.
okrajove tema? Jan Sommer 06.11.11 11:05
Možná to ani okrajové téma není, ale zatím nevyvolalo příliš soustavného zájmu. V takových případech by se možná dala použít metoda, že se "sejdou" jednotlivosti, které znají vstřícní kolegové ve svém okolí. Toto je také dosti známé, ale třeba to pomůže nasměrovat: http://g.co/maps/3yhk4.
Jinak je do jisté míry podobné schéma některých italských barokních (a pozdějších) domů s vysokými průjezdy přes přízemí a mezzanin, např.: http://g.co/maps/8gmwc. Je možné, že to nějak geneticky souvisí.
...No,... šakal 07.11.11 01:37
...když už se to ti začíná scházet, tak taky přispěju:

- Poblíž té Kotěrovy ulice v Dejvicích, kterou nabídl pan Sommer, je ještě další "sorelácký" průjezd u "Lotyšáku": http://jdem.cz/smnx6
- A pak podstatně známější dům sprůjezdem v centrální zástavbě Ořechovky s obchody a někdejším kinem Ořechovka: http://www.studioorechovka.cz/
Týnská Vích 07.11.11 11:03
Jeden malebně historický je i za Týnem v Týnské www.atlasceska.cz/praha/galerie-hlavniho-mesta-prahy-dum-u-z lateho-prstenu
katalog Jan Sommer 07.11.11 11:50
Jasně. Proč takovéto typy, třeba předem nevytipovatelné, nějak specificky nezpřístupnit. S pomocí zdejšího slovníku staveb či architektů třebas. Mohlo by to pomoci k jeho potřebným upřesněním. Ale tady je to jen zmatek slov domněle slovníkových a asi vždycky bude (architekt je vždy filosofem i sociologem amatérem; odlišuje se tím, že bývá zaplacen..., což opravňuje k...)
katalog Jan Sommer 07.11.11 15:37
Dobře. Ale pak už je lépe přispívat fotkami apod. nekomerčním projektům. Já mám vizi státního projektu, raději systému, kterému posílám fotky k uložení v trvanlivém repozitáři. Vůbec mi nebude vadit, že se na fotku podívá někdo tu a tam třeba po stovce let. V katalogu nechť funguje jednak striktní značkování témat apod., jednak žoviální tagování.

Přidat příspěvek
Předmět:
Autor: Email:
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.

Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve vyjímečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.