Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Architektura v ČR

Povolání architekt
Povolání architekt Ellena 10.05.10 10:27
Dobrý den, mám na vás netradiční otázku přímo o povolání architekta. Moje sestra dokončuje čtyřleté bakalářské studium Architektury a stavitelství. Podle účasti v soutěžích i známek si myslím, že je talentovaná, studiu věnovala hodně času a nervů. Nicméně nyní, když má podávat přihlášky na navazující magisterské studium, se zdá, že její sen být architektkou je pryč. Tvrdí, že práce architekta je jen ohromná dřina s obrovskou zodpovědností a neekvivalentním výdělkem a důkazem mají být její přednášející, kteří musí učit, aby při navrhování měli na chleba. Je to opravdu tak? Osobně si myslím, že z ní mluví jen hořkost a zklamání z pedagogů a jejich přístupu, kteří (až na pár výjimek) udělali studentům ze života peklo a znechutili jim obor. Ani můj bratr, když studoval medicínu, neměl tolik učení a neustálé práce na projektech jako sestra na architektuře. Ráda bych ji přemluvila, ať ve studiu pokračuje, přijde mi velká škoda zahodit tolik let práce, znalostí a nadání. Já mám povolání architekt spojené s lukrativní prací a váženým povoláním. Ale možná má pravdu ona, poradíte mi? Jaké jsou reálné možnosti absolventa architektury?
Předem děkuji za jakékoliv postřehy.

Ellena
re filip medek 11.05.10 17:48
Nemuzu ani nechci soudit tvoji sestru a nebo pedagogy, o praci architekta ji subjektivne mohu rict, ze je to jako s kazdym jinym povolanim - kdyz je clovek sikovnej, ma cich na lidi a prilezitosti tak je to jak pises lukrativni prace a vazeny povolani. Navic v dnesni dobe neni problem projektovat do zahranici nebo v zahranici pracovat, dvere otevrene jsou. Ale stejne tak muze dopadnout tak ze bude 12h denne klikat pro nekoho v kanclelari soboty nedele za 20 tisic hrubyho na zivnostak. Ale kvuli tomu vzdavat skolu pokud ji jde? Ktery obor ji zaruci ze bude automaticky po vystudovani brat 40tis mesicne a byt ve 3 doma?
re spooky 19.05.10 10:35
Pokud můžu soudit, tak v současné době jsou průměrné platy v architektuře okolo 20-30k, což je mírně řečeno bída ve srovnání s IT nebo bankovním sektorem, kde i se střední školou se můžete platově pohybovat okolo 60k. Problém je samozřejmě naplněná poptávka trhu po bydlení a na druhé straně přebytek nabídky projektantů, kteří byli do trhu vypuštěni se zpožděním a jejich počty stále narůstají. Pokud bych dnes volil znovu, tak ekonomii, práva, IT. Ale je tu vždy možnost začít již při škole podnikat a ve stavebnictví se jistě najde nějaký prostor.
re A 15.06.10 11:38
S tvou sestrou naprosto souhlasim. Povolani architekt je nevdecne, tim spis pro zenu. Ohodnoceni je velmi spatne.
Povolani ja 20.06.10 12:40
Taky jsem se vyptával jak jsou na tom architekti, a je to opravdu bída. Jeden mi říkal že za práci kterou dělají si musí říct tak o polovinu méně peněz nez je určeno v tabulkách, aby měli nějakou práci. Jinak je to prý pěkné povolání, ale oproti doktorům a právníkům kteří studují obor stejně dlouhou dobu je to mizerně placené.
Povolání architekt V. 02.07.10 11:18
Souhlasím s tím, že je to dřina. V současné době hrozně podhodnocená práce. Investoři nechtějí platit, protože vidí jen papír a ne ty odseděné hodiny práce. Architektů je hrozně moc a to je další důvod, proč jdou ceny projektů dolů. O krizi už vůbec nemluvím, protože ta to taky pěkně podtrhla. V. - 12 let praxe. Vypadá to, že budu muset jít dělat něco jiného, abych se vůbec uživila.

Přidat příspěvek
Předmět:
Autor: Email:
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.

Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve vyjímečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.