Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Architektura v ČR

Staroměstská radnice?
Staroměstská radnice? Vích 12.03.10 13:53
Se Staroměstskou radnicí se to má myslím tak, že to je úkol pro naši generaci, a když to nezvládneme, tak zbyde na další, a na další ... úspěch by byl se shodnout alespoň na zadání a ne hned říkat, že to nejde, tak tu válečnou díru po radnici nezahojí nikdo.
...No jo... šakal 12.03.10 14:59
(Jsem to sem s dovolením šakale přetáhl, ať tím nerušíme pod tou pěknou lávkou v Kodani. /Vích)

...to je PRÁVĚ ten průšvih! Absence nepromyšleného a jasně stanoveného programu totiž jasně prozrazuje diletantský přístup. A z toho na mě padá děs. Ještě jsem totiž v souvislosti s nápady na dostavbu Staroměstské radnice nikde neslyšel žádnou seriózní výzvu k tomu, aby proběhla:

- nejdřív ideová soutěž na zadání stavebního programu
- posléze urbanistická soutěž, která by prověřila možnosti místa
- a teprve nakonec soutěž architektonická.

Bez postupu ve vyjmenovaném pořadí to se Staroměstskou radnicí dopadne ve výjimečně příznivém případě špatně, v pravděpodobnějším pádu to skončí úplnou katastrofou. Obecné plky o "reprezentaticních prostorách magistrátu", umístění "informačního centra" či "luxusní vyhlídkové restaurace" mi rozhodně naději do žil nenalévají. To všechno přesně podle onoho pohádkového receptu:

Jdi tam,
nevím kam.
Přines to,
nevím co.

Nemůžete prostě dobře postavit dům, o němž netušíte, čemu má vlastně sloužit a proč.
...Á-ha....hele!... šakal 12.03.10 15:22
...Koukám, že jste na to založil samostatné vlákno... Tak já sem jen překopírurju to, co jsem psal v té předchozí debatě, ať je na co navázat:

Absence nepromyšleného a jasně stanoveného programu totiž jasně prozrazuje diletantský přístup. A z toho na mě padá děs. Ještě jsem totiž v souvislosti s nápady na dostavbu Staroměstské radnice nikde neslyšel žádnou seriózní výzvu k tomu, aby proběhla:

- nejdřív ideová soutěž na zadání stavebního programu
- posléze urbanistická soutěž, která by prověřila možnosti místa
- a teprve nakonec soutěž architektonická.

Bez postupu ve vyjmenovaném pořadí to se Staroměstskou radnicí dopadne ve výjimečně příznivém případě špatně, v pravděpodobnějším pádu to skončí úplnou katastrofou. Obecné plky o "reprezentaticních prostorách magistrátu", umístění "informačního centra" či "luxusní vyhlídkové restaurace" mi rozhodně naději do žil nenalévají. To všechno přesně podle onoho pohádkového receptu:

Jdi tam,
nevím kam.
Přines to,
nevím co.

Nemůžete prostě dobře postavit dům, o němž netušíte, čemu má vlastně sloužit a proč. Dokud neuslyším od kompetentních lidí seriózní úvahu o tom, JAKÉMU ÚČELU má dostavěná staroměstská radnice sloužit, tak neuvěřím, že to ti lidé myslí vážně a poctivě.
kompetentní seriozní Vích 12.03.10 21:25
Jo tak je tu hned 2x! Ona, jak říkal doktor Lusciniol, ta konference v září 2009 to jako trochu nakousla, ale byť jsem jí poctivě celou odseděl, tak jsem nijaký zřetelný závěr o dalších krocích nezaznamenal. Všichni kompetentní odborní páni profesoři diskutující to hráli vší silou do autu - Zavřel, Lukeš, Knížák, Sedlák a už si přesně nepamatuji kdo všechno. Až zpětně to na mě dělá dojem, že to snad bylo záměrné. Ale na to, že na to měli víc jak rok komisi, tak ten krok vpřed neudělali. Prý má Kotalík vydat nějakou soubornou publikaci o tom, tak jsem zvědavý, co z toho vytáhne. Knížák něco vyprávěl o domu soše bez funkce a o stěhování Husa, to mi přišlo uplně mimo mísu.
Vlastně jako jasné pro jsem zaznamenal od Kateřiny Bečkové z Klubu Za starou Prahu (!) a od bývalého starosty Hejmy. Ostatní jen se kroutili a říkali, že na to nikdo dneska nemá. Ale na co, to už neprozradili.
Přitom, já vidím zcela jednoznačně, že se tam má vrátit hlavní jednací sál zastupitelů, byl tu od 14. století a po válce byl provizorně zřízen ve dvoraně Nové radnice. Sál slouží zastupitelům jednou za měsíc a zbylé dny se tam může odehrávat vše možné, veřejně přístupné. Všechna ta zmiňovaná infocentra a galerie jsou jen nějaké umělé protézy.
...No vidíte!... šakal 13.03.10 14:47
...A je to venku. On ten zasedací sál, který ovšem nijak provizorně nepůsobí, už zastupitelstvo v Dryákově secesní radnici na Mariánském náměstí má. Vypadá podle mého mínění dostatečně důstojně a funguje, jak má. Nevidím žádný důvod stavět to celé ještě jednou o 200 metrů dál.
A co se pak s tou dvoranou na Nové radnice stane? Bude se pronajímat Srncovu černému divadlu, nebo snad bude na chodníku stát poutač "heute koncert"? To kupříkladu nikoho nenapadlo, že Praha nemá kam rozšířit expozice nedaleko stojícího Umělecko-průmyslového musea? No...je vidět, že nenapadlo...
Je prostě znát, že lidi vlastně vůbec nevědí, k čemu tuhle vysoce vznešenou a mimořádně citlivou parcelu použít. Takže se vůbec nedivím těm rozpakům a snaze oddálit nějaké překotné řešení, kterým bychom jen sami sobě dokazovali, "že na to máme"...

...A na co že to vlastně "máme"? (7:- | )
co s dvoranou Vích 13.03.10 16:23
Pro upřesnění, ona je Nová radnice od Polívky a ta dvorana byla dvoranou s přepážkami pro výběr daní, tedy volným a přístupným prostorem, krytým nádvořím, což dávalo budově docela jinou kvalitu. Radnice dnes slovně teoreticky touží po výstavních a info prostorách pro veřejnost a otevření se veřejnosti... (tomu se jako směji, ale oni to fakt říkají!)
Ale ke Staroměstskému náměstí, vám to nepřijde šakale divné, že někde je 600 let radnice, která nešťastnou náhodou za války vyhoří a už ji nikdo znovu nepostaví? Být to Týnský chrám, tak to v ateistických Čechách, sice bolestně, ale pochopím, ale radnici?
Samozřejmě argument, že nejsou peníze, je podstatný, ale nemůžeme se o tom v době krize alespoň bavit, co by bylo ideální, když už nemůžeme stavět?
Nebo proč je podle vás ta parcela vznešená a citlivá? Nemá ona tu svoji funkci už jednou pro vždy definovanou?
...Jo-o... šakal 14.03.10 14:01
...pardon...samozřejmě Nová radnice je od Polívky...

No, já se obávám, že stavět dnes další radniční budovu na místě zničeného křídla Staroměstské radnice je prostě nesmysl, protože ji prostě žádným racionálním způsobem nemůžete pro ten účel využít. Že si magistrát pronajal Škodův Palác od Sebastiana Pawlowskiho namísto toho, aby ho dříve za přátelskou cenu odkoupil od ČEZu, je sice děsivá chyba, ale časem by to snad šlo ještě napravit. Ostatně, na trhu nemovitostí je krize a pan Pawlowski by si dal ještě možná říct, kdyby město projevilo zájem o definitivní odkoupení.

Když se podíváme jen na obyčejné plošné bilance, vyhlíží to dnes takhle:

- Škodův palác s úřadovnami pro veřejnost zaujímá parcelu, která má skoro nachlup 5000 čtverečních metrů.
- Reprezentační provoz pražské radnice se nachází v oné Polívkově budově na Mariánském náměstí na pozemku o výměře okolo 3000 čtverečních metrů.
- Suma sumáru to dělá 8000 metrů čtverečních zastavěné plochy.
- A přes to přese všechno se pražský magistrát do těchto dvou budov stále ještě úplně nevejde!

Naproti tomu pozemek, který by bylo pro dostavbu Staroměstské radnice možno využít, má celý asi 2600 čtverečních metrů.

…Co s tím? Znamená to, že tedy magistrát rozdělíme do třech budov? A proč potom město sestěhovávalo svůj úřad do Škodova paláce, když se mu ani pak s nároky na nutné plochy nedokázalo vypořádat a bude si muset vypomáhat novou budovou na Staroměstskéím náměstí? A co bude vlastně ve které z těch tří budov? V dostavěné radnici budou zasedat radní a ze stávající zasedací síně Polívkovy budovy se stanou pomocné úřadovny pro Škodův palác? Nebo zůstanou radni, tam co jsou dneska, a úřadovny pro styk s veřejností , které doplní chybějící kapacitry ve Škodově paláci, se umístí do dostavby na Staroměstském náměstí?

Já ten chaos vidím jako jednu velkou „kafkárnu“ a čistě cynicky připouštím, že je to pro Prahu dost možná něčím velmi příznačné. Ale to ještě neznamená, že bych to s perverzní radostí nad dodržením místní tradice zmatků, provizorií a nedodělků podporoval.
Prostě řečeno, pražský magistrát se řízením osudu i vlivem konkrétních chyb už zřejmě nikdy dát dohromady nepodaří. Lidé budou navždy odsouzeni běhat po městě od čerta k ďáblu, aby vyřídili všechno potřebné, co by za rozumnějších poměrů vybavili na jednom místě. Ale jelikož jsme už na to celé desítky let zvyklí, nijak mi to játra netrhá a mám dojem, že ani nikomu jinému.
Takže z mého pohledu to má jasný dopad na uvažování o tom, co by mělo na Staroměstském náměstí být. Sousedství historické budovy Staroměstské radnice naproti druhému nejvýznamnějšímu chrámu v Praze a v zemi vylučuje při zdravých smyslech komerční využití ze strany soukromého subjektu. V každém případě by mělo jít o veřejnou budovu významu celoměstského, dost možná celostátního – tolik k té „vznešenosti místa“, jak jsem o tom prve psal. A blízkost domů dosti rozdílného měřítka a rozmanitých slohů včetně nutnosti respektovat historické dominanty místa zakládá jasně onu „citlivost“. Jestli v tom místě vznikne nový sál filharmonie – což by vzhledem ke špatné dopravní dostupnosti moc vhodné nebylo – nebo třeba mnou zmiňované Umělecko-průmyslové museum – což by naopak bylo velmi příhodné – je už věc další debaty. Ale jedno je jisté:

ROZHODNĚ BY TO NEMĚLY BÝT DALŠÍ PROSTORY MAGISTRÁTU!
Srdce Prahy Vích 14.03.10 18:11
Ano, ano, to má zřejmou logiku, co říkáte, že by ideálně mělo být vše pohromadě - zastupitelé, radní a administrativa. Podobně by bylo super, kdyby byl pohromadě prezident, vláda a ministerstva, parlament a senát. Já třeba vůbec nechápu, proč není vláda a prezident společně na Hradě. To mi hlava nebere. Ale už třeba chápu, že každé ministerstvo má svoji budovu a že jsou zvlášť senát a parlament v jednotlivých palácích po městě.
Díky tomu, že jsem dělal loni v létě s Italy soutěž na revitalizaci Mariánského náměstí, kde se dělala i restrukturalizace Nové radnice, dostali se nám do rukou podrobné plány, kdo kde tam sedí. Dnes je to tak, že v Nové radnici je téměř výhradně 11 radních a primátor se svými odbory. Je to pomyslný vrchol té mocenské pyramidy magistrátu. Kanceláře pro veřejnost jsou ve Škodově paláci.
Sál zastupitelů je ale něco jako parlament, tam se potkávají radní s koaličními a opozičními zastupiteli, hlasují a projednávají, je to politický orgán. Zastupitelé, kteří mají své kanceláře různě po celé Praze sem do zastupitelského sálu přicházejí jednou za měsíc na zasedání. Po ostatní dny je dnes hlavní sál využíván pro přednášky pro veřejnost, konference a sympózia. Blbý je, že se nedá sál zatemnit a je příliš dlouhý, tak ti v zadu vidí prdlačku, protože přibližovací promítací plátna jsou ve dne nečitelná.
Taky si ZÁSADNĚ myslim, že by na Staroměstském náměstí neměla být ani další administračka, ale ani galerie, muzeum či infocentrum, nemluvě o hotelu atp., ale vrcholně symbolická demokratická budova, kde dochází k zásadním historickým politickým a kulturním událostem. Jak to nazval Kotalík - SRDCE Prahy. Proto mi tam ten SÁL přijde super.
...Ježkovy zraky,... šakal 14.03.10 20:19
...nestrašte s nějakým "srdcem Prahy"! Ještě to někdo z Pravdy & Lásky vezme doopravdy a budou tam chtít dát nějaký Havlovo museum se srdíčkem...nebo tak něco...

Zná te to - některý věci vznikají už jen tím, že o nich mluvíme (7;- ))

Jo, jinak jsem rád, že jste mě trochu zorientoval v tom provozu. Že ostatní zvolení, kteří nesedí v radě zastupitelstva, sídlí někde rozstrkaní po celé Praze, to mě tedy opravdu nenapadlo § :- | )

Ale na "společenský sál" nejasného účelu s jakýmsi neurčitým a všelidsky přijatelným jménem, které svou prázdnotou, do níž si každý může promítat svá vlastní přání, bude jen kamuflovat nesmyslnost existence té stavby, mně nenachytáte. Ne, ne! (7:- D)
vyděsit Vích 14.03.10 22:34
jsem vás tedy fakt nechtěl, to je zvláštní, jak jsou dnes všelidské symboly znevážený, že i vy šakale, to teda koukám... Jinak s tou prázdnotou, do níž si každý může promítat svá vlastní přání, jste to trefil, to bych líp neřekl. Tady je jedna taková "prázdnota" sálu radnice v Padově od Palladia:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/64/Palazzo_d ella_ragione_di_Padova_8.jpg
vyděsit Vích 14.03.10 23:09
jsem vás tedy fakt nechtěl, to je zvláštní, jak jsou dnes všelidské symboly znevážený, že i vy šakale, to teda koukám... Jinak s tou prázdnotou, do níž si každý může promítat svá vlastní přání, jste to trefil, to bych líp neřekl. Tady je jedna taková "prázdnota" sálu radnice v Padově od Palladia:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/64/Palazzo_d ella_ragione_di_Padova_8.jpg
...Nééé... šakal 14.03.10 23:18
...klídek!... To já jen tak. To víte, ani ty nejvznešenější pojmy nejsou s to vzdorovat proměně na klišé. Dalo by se říct - hlavně ty nejvznešenější (7;- ))

No, když už to tam v té Padově mají, tak ať si to užívají, jak uznají za vhodné. Ale to pořád neodpovídá na zcela zásadní otázku, co bychom s dnešní nápodobou něčeho takového na Staroměstském náměstí dělali my? Tím, že vytvoříte zdánlivě velkolepou věc, ještě nestvoříte její velkolepý étos! To byste pak úplně převracel celou kauzalitu. Vždyť teprve jasně rozpoznaný účel může vdechnout stavbě smysl. A ten účel - třeba profánní, třeba posvátný - tu nejprve MUSÍ BÝT! Musí nejprve sám o sobě existovat, aby mohl být vystižen, aby mohl být případně i oslaven.

A když postavíte prostě jen nějakou obrovskou haluznu, tak ji lidi kvůli tomu nezačnou vnímat jako obrovsky významnou. Toho omylu je ostatně jasnou ilustrací osud neslavného Paláce kultury na pražské Pankráci. Proto mu také začali říkat LIDOJEM. Spíše než něco, co souvisí s životem kultury, občanům přišel, že se nehodí k ničemu jinému, než aby se v něm hromadily davy.

Že se někdo pokusí skrze formu vyrobit obsah - PŘESNĚ NĚCO TAKOVÉHO mi vytanulo na mysl, když jste mluvil o nějakém tom sálu jako "srdci republiky", a docela upřímně se toho děsím. Počítám, že s tímhle přístupem k věci z té dostavby Staroměstské radnice vznikne pokus skřížit duchovní odkaz Betlémské kaple s důstojností auly Karolina, to vše doplněno praktičností Sjezdového paláce a načichlé lidovostí velkého sálu Lucerny pro předávání Českých lvů... Děs! (7:- | )
forma a obsah Vích 15.03.10 00:15
Já už to asi líp vysvětlit neumím. Jistěže přiměřeně - to se dneska přeci ještě neví, co tam kdo vymyslí... Podle mne tam ten obsah 650 let je a z toho posledních 65 volá po znovuobnovení vhodnou formou, která byla provizorně a poměrně neprakticky přemístěna o pár metrů vedle. Ale díky za výživnou diskuzi!
co s dvoranou (pro začátek) Dr. Lusciniol 15.03.10 08:13
Také si myslím, že ta Polívkova dvorana by se mohla vrátit ke svému původnímu použití (denodenní styk správy města s jeho veřejností a hospodařskou činností z toho vyplývající)* a na vypáleném místě obnovit tu "obecní síň", která by, jako určitě i během svých předešlých dějin, by mezi jednoměsíčním použitím, pro zasedání "obce", byla zpřístupněna pro společensko-kulturní využití obyvatel města, jehož náplní by se zabývala právě ta první "soutěž" (kterou já vidím jako zapojení co nejširších vrstev obyvatel města).

Otázka peněz, když nemáme ještě ani žádný "ahnung" na co bychom je potřebovali, je zatím zcela nepředmětná. Naopak, krizová období (vcetně válek) byla často dobou, kdy o budoucnosti se nejvíce přemýšlelo. Až budeme jednou zavaleni vším tím naslibovaným nám bohatstvím, tak pro všechen ten fofr, jak jej co nejrychleji utratit, na žádná moudrá rozjímání, nehledě na nutné dlouhodobější plánování, nebude zase žádný čas. Proto bude lepší se na ty světlé zítřky řádně připravit. A i když třeba (jako že najisto) nikdy nepřijdou, budeme alespoň vědět co chceme, což je naprosto první přredpoklad, jak dosáhnout čehokoliv.

Neviděli jsme snad v poslední době, jak naprosto nepřipravené vlády, ve všech koutech světa, doslova promrhaly neuvěřitelná množství (teprve budoucích) peněz, ve jménu "oživení hospodářské činnosti"? Kdyby ale měly "v šuplíku" již předem připravené záměry, tak by je (s jen tím nejzbytnějším "oprášením") mohly ihned použít a zabránit tak nesmyslnému plýtváním něčeho, co budou muset teprve naše děti vydělat.

Jedno je ale naprosto jisté: Zůstaneme li jen posedávat v té naší "virtuální" hospodě a jen nadávat do piva na to, že peníze nejsou, tak zcela určitě nikdy nebudou.

P.S.
Možná že v té první "soutěži" někoho třeba i napadne, odstěhovat Městskou knihovnu na 'Staromák". To je. do míst vyhořelého Městského archivu a stávající její budovu propojit tunelem pod Mafiánským náměstím, s vedlejší Národní knihovnou a tak zatlouci ten naprosto poslední hřebík, do rakve toho zlověstně mžourajícího 'Oka nad Prahou".


* Uvědomuji si, že město již před časem uzavřelo "velmi výhodnou" (jak pro koho) smlouvu o dlouhodobém pronájmu bývalého paláce Škodových závodů, v Jungmanově ulici, ale při tom incestním množením se jakékoliv byrokracie, se bude takto uvolněné místo na Mafiánském náměstí určite městu také hodit.

...No, pravda... šakal 15.03.10 10:22
...Národní knihovna mě sice taky koutkem mysli napadla, ale vážně jenom na chvíli. To by byla opravdu jen malá výpomoc s chybějícím prostorem. A i kdyby se tam jakási "dependence" Národní knihovny vešla, rozhodně by to nepředstavovalo potřebnou rezervu do budoucna...

No jo...on by člověk takových budov, které není kam dát, vymyslel víc.
tož Vích 15.03.10 11:19
to ono to hledání správné míry na dům je v tomto případě to stěžejní. Já ji tuším někde okolo 1000m2 zastavěné plochy. To skutečně není nějaké zásadní východisko pro NK. Jen ještě, když se bavíme o účelu a idei stavby - myslím, že by do předsálí a kuloárů bylo lze použít jako výzdobu Slovanskou epopej a že by to bylo velice k věci. No to jsem rád, že jsem to tu všechno vycvrdlikal, to už s tim teď asi nevyhraju .
Slovanskou epopej robert 15.03.10 11:50
jsem viděl v Moravském Krumlově před 10-lety. Jsou ta obří plátna opravdu tak vzácná? Pouze dotaz.
Vzácná? Vích 15.03.10 13:55
Myslim, že Mucha ve své osvícenské národní symbolice navazuje v malbě na Mikoláše Alše a že je ve své kategorii špička, zatím nedoceněná. Z tohoto období jsou kupodivu známější sochaři Myslbek nebo Šaloun. Jejich monumentální práce je dodnes nepřekonaná.
Slovanská epopej Dr. Lusciniol 17.03.10 13:05
Nemohu si nevzpomenout, že na tom již zmíněném potlachu o budoucnosti probírané proluky na "Staromáku", loňského září, se pan Prof. Knížák, při každé zmínce o epopeji, vždy velmi znatelně roztřásl. Což samo o sobě nic neříká.

Jinak ale její umístění, dle Vašich představ, by bylo přece jenom v rozporu s darovací závětí Mistrovou a já osobně trpím vírou, že přijaté závazky se mají plnit.

Vaše porovnání se Šalounem, právě ve spojení s jeho "monumentálnem" hned oproti probíranému pozemku, je vskutku trefné. Takže patrně plně chápu Vaši představu, co by mělo tvořit náplň nové architektury, tamtéž.
Mistrova závěť Vích 17.03.10 20:11
Ano pan profesor je i ve svém věku stále pankáč, toho musí to národní obrození děsně iritovat. Když srovnáte jeho sochařské dílo www.tyden.cz/obrazek/4b4c76b4b3fbb/knizsochy1-4b4c8538205d7_ 225x346.jpg se Šalounovým Husem, tak jsou to docela opačné tvůrčí přístupy. Bylo by zajímavé znát jeho názory třeba na Masaryka nebo Čapka a vůbec na humanismus a osvícentsví jako takové.
Epopej berte prosím především jako dokreslení toho, co si myslím, že by budova radnice měla v ideové rovině představovat - poctu významu místa, české historii, narovnání sebevědomí po popravě 27 českých pánů, po Heydrichovi, po fašistech a komunistech a tak vůbec...
Na netu jsem našel o darovací listině: "V darovací listině je zakotveno jediné umělcovo přání – umístit všech dvacet obrazů Slovanské epopeje v Praze, v nové a speciálně pro ně vyprojektované stavbě, a zpřístupnit je veřejnosti." - V Praze to je, všech 20 obrazů by se tam vešlo, nová a speciálně pro ně vybudovaná stavba by to byla a veřejnosti by přístupné byly. Podle mne je přání naplněno. Asi narážíte na to, zda je možné umístit do speciálně pro ně vyprojektované stavby i obecní síň, či kavárnu, či kryptu pro uctění památky českých pánů. Asi by to musel John Mucha posvětit, apropo myslíte, že by to odmítl?
Mistrova závěť Dr. Lusciniol 18.03.10 09:45
Dle mne pana profesora není možno srovnávat se Šalounem, Myslbekem a ostatníma, kteří si vysloužili název "umělec" od slova "uměti" a ne, jak tomu dnes bežně zvykem, od slova "umělý".

Vaši myšlenkovou náplň místa jsem patrně uhádl přesně, snad až na ty "české" pány, většina z nichž byla česká toliko územní příslušností, jak ostatně tomu tenkráte bylo zvykem. Ta národnostní (etnická) složka přišla až o dvě století později, vyvolána "osvícenectvím" seshora, sjednocováním říše rušením zemských samospráv a záměrným poněmčováním.

Nemám ale pochyb, že býti součástí takovéhoto tam "národního guláše" určitě netanulo na jeho mysli, když Mucha psal svoji závěť. Vždyť i ona ta epopej je "Slovanská" a to tam psané "Praga Caput Regni" se týká pouze kralovství českého.
"umění" Vích 18.03.10 11:05
Doktore proč myslíte, že je Mucha "umělý" a že "neumí"? Někde jsem tu četl i od Kateřiny Bečkové, že to jsou omalovánky, Knížák s ním má problém, co se vám všem pro Boha děje? Mikoláš Aleš je taky neuměl? a celá generace Národního divadla? Je to prostě jen zároveň názorné a symbolické a mystické, co je na tom špatného? Americké filmy považujete taky za umělé? Potřebujete více dekadence a abstraktního surrealismu a provokativního primitivismu abyste mohl říci že ten umělec "umí"?
Slovanská epopej je především všeslovanská a nemyslím, že by specielně světoobčan Mucha toužil mít "vlast" národnostně čistou jako Němci. Apropo znáte československou státní hymnu v němčině?
http://www.beau.wgz.cz/poezie/ceskoslovenska-statni-hymna-3. html
Docela by mne zajímalo, proč jste k navrácení obecního sálu na radnici Vy, stejně jako šakal tak skeptičtí? Není to věkem? - bez urážky, fakt mě to zajímá.
...Nééé... šakal 18.03.10 13:13
...On tu "umělost" a "neumětelství" myslel, Dr. Lusciniol určitě na Milana Knížáka. Zkušenost s výsledky jeho díla sice vypovídají o něčem jiném, ale, pravda, pořád se takové názory vyskytují... (7;- ))
...No,... šakal 18.03.10 13:21
...já jsem sice přesvědčen, že turisticky by to byl veliký tahák - úplně vidím ty davy hihňajících se Japonců ověšených fotoaparáty a o atraktivitě téhle věci nemám celkem pochyby. Jen mi to připadá jako promarněná příležitost pro postavení jiné "opravdu užitečné" budovy, kterou by město či celá země potřebovaly podstatně víc než ten pavilon s epopejí.

...No jo...zas si přihřívám polívčičku s nějakým tím museem (7;- ))
I beg your pardon Dr. Lusciniol 18.03.10 13:31
Pane Vích ! Kdy jsem kde napsal, "že je Mucha "umělý" a že "neumí""?!? A já si myslel, jakou vtipnou narážku jsem to udělal na "pana profesora". Holt to neumím.

Oni ty "omalovánky" asi pocházejí z toho, že Mucha, podobně jako Aleš (kterého jsem již jako malý kluk miloval, hlavně jeho koně) ba i Švabinský (u kterého jsem zase, již trochu starší, obdivoval jeho kypré ženy) byli především vynikající kreslíři, kde barva hrála vždy až druhořadou roli. A ona kresba dnes již tak neletí, protože ji velmi málo lidí opravdu umí.

Národní divadlo považuji za to nejlepší co se v Praze v 19. století postavilo, včetně té celé party, co se na něm podílela. Z amerických filmů mám nejraději ty starší (Wayne, Bogard, Grant, Tracy, Eastwood, Newman, Hepburn, Day, Monroe atd.) možná to věkem, ale stěží "dekadence a abstraktní surrealismus".

Závěrem: O té obecní síni se snad jasně vyjadřuji již v prvním odstavci mého príspěvku zde výše (co s dvoranou (pro začátek) Dr. Lusciniol 15.03.10 08:13 ).

I rest my case (není co bych dále dodal) a jdu si dát hlavu pod studenou vodu.
Doktore pardon, Vích 18.03.10 15:32
vy jste asi myslel profesora Knížáka, ne Muchu, už chápu a tedy pardon, to jsme za jedno, rozptyluje mne to sluníčko venku.
Jojo, Vích 18.03.10 18:55
to jsem tu diskuzi dobře pomotal, he. Tak aspoň je mi to už lautr jasný, tak díky.
Šakale, ale já proti muzeím vůbec nic nemám, naopak - jen mít muzeum na místo radnice je mi líto. Ale když jsme u muzeí, já stále vnímám jako nedořešený prostor to vybořené pásmo na Těšnově a u Muzea hl.m. Ta rádoby "zeleň" je tam v hlukovém pásmu magistrály velice smutná. Co vím, tak se léta mluví o archeologickém a vlakovém muzeu, jaké Umprum muzeum máte na mysli? No a když by John Mucha nechtěl fůzovat s obecní síní, třeba by se v tomto muzejním okrsku našlo místo i na Mistrova plátna. Tyjo, začneme nevinně o radnici a už je na řadě Těšnov a Florenc...
Musim se robert 19.03.10 10:53
profesora K.zastat. Byl jsem v posledních letech na dosti vernisážích Národní galerie a vždy to byl pro mne obohacující zážitek. Barokní umění ve Schwarzenberském paláci je významný počin. Nejvýznamnější a nejméně viditelná je práce v archivech NG. Tím co se v archivech objevilo by se měl Veletržák průběžně plnit.

Přidat příspěvek
Předmět:
Autor: Email:
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.

Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve vyjímečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.