Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Architektura v ČR

Odkud a kam kráčí současná česká architektura?
Odkud a kam kráčí současná česká architektura? Martin Rosa 19.12.05 23:08
Navázat na přetrženou nit s rizikem, že nám ujede vlak, nebo nasát současnou inspiraci kolem nás. Současné Brno neofunkcionalistické, proč a je to tak dobře? Přísná architektura = česká architektura? A co Vídeňská inspirace?
16 let svobody - to už je doba, kdy se lze ohlédnout zpět, což také mnozí udělali.
Diskutujte.
Vřelé díky, pánové (a dámy) z ARCHIWEBU! šakal 20.12.05 13:16
(7:- ))
...Začnu sérií malých provokací: šakal 20.12.05 13:48
- Vazba na tradici funkcionaliosmu a a z toho vzniklá jakási dnešní Šváchova "česká přísnost" je pro mne sice spíše z nouze ctnost, ale přesto myslím, že se tomu nedalo vyhnout. Kde jinde hledat návod pro cestu do budoucna, než tam, kde existují dobré příklady z minulosti. Těžko začínat jen s líbáním cizích můz bez vazby na vlastní kulturní kořeny (7;- ))
Přirozený vývoj, byť i trochu škobrtavý a urychlený, nelze ošidit. Řečeno jazykem pana Freuda - inspiraci silnými "otcovskými figurami" se tak či onak nevyhneme, ať už si třeba i sami myslíme, že žádným vlivům z minula nepodléháme.
- Určité pozitivní odchylky od toho dnešního standardu "české přísnosti" už jsou však patrné, osamostatňování vlastního myšlení, odvaha k novému... Hezkým příkladem citlivého a zároveň odvážného přístupu je práce Jana Línka. Zvláštní syntéza tradice, moderny, organické architektury a místy i dekonstruktivismu je opravdu působivá.
Naproti tomu Ateliér 8000 demonstruje pokračování v tradici moderny "jinými prostředky". Konstrukční logika a pravdivost výrazu je samozřejmostí, o které se nediskutuje. Tyto konstanty jsou pouze předpokladem k tomu, aby si s nimi autoři mohli zlehka pohrávat a vytvářet tak neobvyklé ze známého...

...Ovšem zkuste dnes najít v Českých zemích stavbu, která bude za 60 let vypadat jeko soudobá architektura! Na prorocké činy na úrovni Krejcarova pařížského pavilonu si nejspíš ještě nějakou dobu budeme muset počkat (7:- | )
Rizoto Pavel Nasadil 21.12.05 10:39
Konkrétně v Brně se vyhraňují osobnosti, které potvrzují vyjímku v ryze "přísně" neofunkcionalistickém prostředí, mám na mysli Zdeňka Fránka, Svatopluka Sládečka a ateliér DRNH. Nezapomenu opomenout výborné dvojice Hrůša-Pelčák a Kuba-Pilař. Vnášejí do malého města zdravou rizotovost. I když pořád je to jenom rizoto. Mám pocit, že v poměru k hustotě obyvatel Brno již dávno předčilo Prahu v počtu kvalitních tvůrců a kvalitních realizací. Jsem nadšen z toho, jak se v Brně věnuje péče veřejnému prostoru a stavbám veřejného charakteru. To, co vidím v Denisových sadech nebo na Kraví hoře vypovídá o tom, že za 16 let svobody dospělo město k určité zodpovědnosti. Na druhou stranu v Praze jde stále o komerční vyždímání všeho co vyždímat jde. Žádné veřejné stavby, parky, veřejné prostory, náměstí, nic v tomhle smyslu. Počet kvalitních realizací odpovídá malému počtu kvalitních tvůrců. Panuje zde nechutná zlatá horečka kde se nikdo neohlíží na nic a na nikoho. Praha stále spoléhá na svou historii, ale přítomnost a budoucnost nevnímá.
Nicméně bylo by prostoduché situaci v republice redukovat na Prahu a Brno. Čím dál více jsou na očích kvalitní realizace v regionech, a už zdaleka ne jenom kolem Náchoda.
Snad se do toho rizota brzo přidá pár papriček a ančoviček.
Rozhodně odnikud nikam Pietro 22.12.05 13:06
(původně sem chtěl napsat, že směřuje někam ..., ale to se jaksi nehodí). Alespoň tam směřuje architektura v Ústí nad Labem. Jsou zde sice čestné výjimky, ale těch je tak žalostně málo. U nás je architektura ve stylu stavebního úřadu, potažmo radních z magistrátu, neb se neřídí heslem "ševče, drž se svého kopyta". Bohužel v Ústí a okolí je pojem kvalitní architektura naprosto neznámý. Souvisí to se sociálním složením obyvatelstva a jejich vztahu ke svému okolí. Automaticky berou vše nové jako dobré.
Máme zde Delvitou a J. Mainlem opuštěná nákupní centra, před tím brutálně zdevastovaná stavebnímy úpravami těchto uživatelů. Připravuje se stavba monstrozního multifunkčního centra, která se svou kvalitou, architekturou a urbanismem hodí na periferii nebo na zelenou louku. Je to něco jako PAKUL v Praze na vyšehradě. Jestli někdo z vás zná nákupní centrum (nevím kde, někde na moravě u hranic) takový ten kašírovaný hrad, tak něco v tom stylu, ale mnohem větší.
Situace je zde asi taková, jako v letech, kdy se lidé snažili přiblížit vesnici městu a stavěli si paneláčky na březích rybníka s výhledem na stoh slámy a silážní jámu. Jelikož zde v ústí není multifunkční centrum s multikinem a blištivými multikrámky a s multikavárnami s plastovými multižidličkami, je třeba jej protlačit za každou cenu, jen aby jsme bili světoví a přiblížile se Praze, Plzni, Brnu a hlavně Liberci. Zdejší politici budou mít dobrý pocit z dobře vykonané práce, sedíce na zahrádce před kavárnou v plastové židličce na betonové zámkové dlažbě a obdivujíce kostel se šikmou věží, který se jim teď tak snadno i s věží vejde do hledáčku kamery či fotoaparátu a nemusejíce tak hluboce zaklonit hlavu aby viděli vež celou.
Ach jak jsou úžasní, asi je půjdu v příštích volbách volit jako to stádo ostatních pitomců.
Místní architekti na to vůbec nereagují. Asi tu žádní nejsou.
Odkud a kam? goro 23.01.06 10:31
To nezáleží ani tak na architektech, ale na obecné vzdělanosti podhoubí, ze kterého vyrůstají investoři. Archtekti jsou schopni namalovat téměř cokoli (a čímkoli myslím i pražskou severojižní magistrálu), ale postaví se jen to, co se líbí investorům.
Odkud? Pietro 23.01.06 16:50
Souhlas
Odkud? goro 02.02.06 08:46
Možná, že to začíná ve školství. Estetika a výtvarná výchova se vyučuje jen na základních školách, na středních je to neznámý pojem vyjma některá gymnázia, která je nabízejí jako nepovinný předmět. Veřejnost stavebníků a investorů roste tedy většinou úplně divoce. Všemněte si toho v jiných uměleckých oborech. Většinová společnost chápe výtvarné umění po hranici pelomu 19. a 20. století, s Janem Preislerem už má většina problém, v hudbě končí Smetanou, obliba Dvořáka je sporná a Martinů téměř nepřijatelným, nenechme se zmást plnými koncertními sály, mají jen několik set sedadel. Proto se asi, z důvodu všeobecné estetické nevzdělanosti, stavějí ty dnešní příšernosti satelitních vilových sídlišť. Ale pozor, není to nemravnost, za své peníze si investoři mohou nechat postavit co je napadne a já se na to nemusím koukat.
...Není to jen věc vzdělání,... šakal 02.02.06 13:49
...ikdyž i to hraje důležitou roli. Důležitější však je, že současné volné umění (ať už výtvarné nebo hudební) docela ztratilo kontakt s laickou veřejností. Kunsthistorik doktor Škranc, který nás učil dějiny umění, to tvrdí docela otevřeně.
A já dodávám - jen to, že kupříkladu knižní ilustrace, propagační grafika, průmyslový design nebo architektura mají charakter užitého umění, tyto obory dosud zachraňuje před podobným zplaněním a naprostou vyprázdněností.
šakal Eva 02.02.06 14:35
hm. například ipod mi přijde jako symbol současné estetiky a myslím, že to nikdo nezpochybňuje. jak se liší ipod od současné architektury? podle mě nijak. snaží se o lapidárnost, čistotu. mně to taky trvalo, než jsem pochopila, že by Leonardo da Vinci dnes nemaloval to co namaloval, ale něco jako Paul Klee. a můžu říct, že čisté tvary a "prázdno" mi vyhovují. pyramidy taky nepotřebují dekor.
jenže estetika byla za komunizmu přeťata. co se stavělo bylo divně "moderní"=strašný. reakcí byl útěk zpátky časem. ale teď už taková situace není. co ale zústává je hledání. mám pocit, že nevíme co se nám líbí.
...Právě!... šakal 02.02.06 15:43
...Design má s dnešní architekturou společné ledacos. Především však mají jednu výhodu - že svázanost s reálným zadáním chrání oba obory před pádem do nicoty.
obnova Vích 11.01.07 19:32
Současná česká architektura po tom, co si nutně a dobře tomu tak znovu oprášila předválečnou funkcionalistickou architekturu musí najít svojí roli v obnově zničených měst a krajiny a ne se pořád opičit po zahraničních "hvězdách".
Lydi zlaty Kati 11.06.10 02:39
mjely ste f skole ceski jazik?

Přidat příspěvek
Předmět:
Autor: Email:
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.

Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve vyjímečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.