Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
NOVY fullbanner
HLEDEJ v sekci     
Architektura v ČR

Skleněný pokoj
Skleněný pokoj Petr 14.10.09 11:09
Četli jste někdo nedávno vydanou knihu Skleněný pokoj od Simona Mawera? Má to být o osudech vily Tugendhat a jejích majitelů, přičemž na pozadí tohoto příběhu se ukazuje stav celé české společnosti.
ano... stepank 14.10.09 15:58
já jsem to četl (v angličtině). Brno se jmenuje "Město" (v češtině), Tugendhatovi jsou Landauerovi, Mies je Rainer von Abt (Mies samotný je tam rovněž zmíněn), ale jinak "reálie" sedí (názvy ulic, atd.). Osudy domu jsou myslím zachyceny vcelku věrně (je tam leccos domyšleno, např. za války, před Messerschmittovou projekční kanceláří, slouží dům institutu pro měření ras - zde snad byla fabule rozvinuta poněkud násilně). Osudy rodiny jsou samozřejmě víceméně vymyšlené. Čte se to dobře, jak se říká v anglosaském světě, "a page turner". Je tam hodně sexu... Ovšem že by se na tom "ukazoval stav celé české společnosti", tak to asi ne. To konec konců nebylo ani autorovým záměrem, je třeba si uvědomit, že to, co my tu bereme jako samozřejmost (tj. "naše" dějiny: R-U, ČSR, 2. rep, protektorát, okupace, vraždění židů, vyhnání Němců, osvobození Rudou armádou, komunistický puč v roce 1948 a 40 let komunismu, restituce... je pro Angličany, kteří převrat už nezažili hezky dlouho, látkou naprosto fascinující. (Mělo by tomu tak být i pro nás, ale nezavírá většina raději oči?) Zobrazení epochy komunismu je silně závislé na Kunderových knihách. Podle mého názoru je hlavní poselství knihy v tom, že nový, "lepší" a transparentní dům nedokáže zajistit totéž pro mezilidské vztahy. Domy jsou prostě jen domy a za jejich fasádou, byť skleněnou, se žijí ty stejné životy jako dříve, s nedůvěrou, podvody a vypočítavostí. Což je, myslím, vzhledem k utopickému a moralistnímu diskursu české architektury, dodnes přetrvávající veneraci "funkcionalismu" atd. závěr dosti zajímavý.

Přidat příspěvek
Předmět:
Autor: Email:
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.

Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve vyjímečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.