Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Architektura v ČR

Kde bude Národní knihovna?
Kde bude Národní knihovna? Vích 09.09.08 22:07
Na Letné už knihovna asi nebude, tak začneme od začátku a otázka zní, kam s ní?


-
Mně po tom všem by přišlo nejlepší přemístit vládu na Hrad, Knihovnu do Strakovy akademie s napojením na sklady v podzemí pod Stalinem a do Klementina soustředit roztříštěnou výuku Univerzity Karlovy.
Národní knihova kolda 10.09.08 00:47
Vlastimil Ježek je formát!
To: Kolda šárka 10.09.08 08:38
Koldo, promiňte, nejste vy potomkem Koldů ze Žampachu, proslulých to loupeživývh rytířu?
No,... šakal 10.09.08 11:52
...Národní knihovna by měla stát na "Kulaťáku" v Dejvicích a Klementinum by se mělo předělat na Universitní knihovnu.

Jenže Národní knihovnu na jmenovaném místě nepřipustí Praha 6, která s tím pozemkem má komerční plány, a o vlastní knihovnu pro změnu nejeví zájem Universita Karlova, které zřejmě to věčné provizorium v podobě 120 fakultních, ústavních a katedrových knihoven rozesetých po různých budovách ve městě vyhovuje (7:- /)
Univerzita Vích 10.09.08 14:18
by asi i zájem měla, jen se to, mi přijde, stydí říci dostatečně nahlas:
http://www.ukacko.cz/klementinum-roku-2020-sidlo-univerzity- karlovy
Jj, kulaťák Dejvice center dokonale zbagatelizuje. I ČVUT by zasloužila zcentralizovat a mohla by recipročně uvolnit vnitropražské odloučené budovy. Kulaťák byl dlouho můj favorit pro knihovnu, i bych si ji dokázal představit ve středu náměstí, jenže technikům nová technická knihovna bohatě stačí a humanitní školy by se měly posilovat v centru, teda i s knihovnou. Budou tam chodit i nestudenti, ale i ti to mají v centru dosažitelnější než v Dejvicích.
Tedy,... šakal 10.09.08 15:07
...to o tom Klementinu jako centru UK slyším z poněkud ofociálnějších míst poprvé. Zaplaťpánbůh, že už to tedy napadlo někoho dalšího! Uvidíme, jak to nakonec dopadne...

Je jasné, že lidi z filosofie nebo z práv by Národní knihovnu jistě využili lépe, než technici, ačkoliv třeba architekti v ní pro svůj obor najdou ledacos. Ale vzhledem k tomu, že v centru na knihovnu žádné místo není, je ten Kulaťák pořád ještě nejlepším řešením:

- okolo 5 fakult (já vím, já vím...samé technické obory)
- snadno dosažitelné pro ostatní (zemědělci tam přestupují, když jedou do školy na Suchdol a humanitní obory z centra mají Kulaťák metrem tři stanice, což je cca 15 minut i s čekáním a výstupem na povrch)

Přesto, když tohle uvážíme, kde vzít místo na knihovnu v centru? Snad by se snad dala umístit do plochy velkého rozvojového území Na Knížecí, kde se bude výrazně zmenšovat kolejiště nádraží Smíchov. Je to místo velmi dobře dopravně dostupné (metro, autobusy, tramvaje) a dá se říct že se nachází bezmála v docházkové vzdálenosti od centra - například lidé z pedagogické fakulty v Lazarské ulici nebo technici a medikové z Karláku to mají prakticky jen přes vodu. Ovšem těžko přesvědčíme pana "Sekyru-Groupa", aby se svými velkolepými plány poněkud ustoupil ve prospěch Národní knihovny, zvlášť, když mu to územní plán neukládá.

Rekonstrukci nějaké velké budovy v centru neberu do úvahy, protože to znamená zase jenom typicky české flikování, které nic důsledně neřeší, akorát vytváří poukázku na nějakou další "trvalou dočasnost".

Takže mi z toho ještě vychází jako jakž takž přijatelné území momentálně rušené nádraží Bubny v Holešovicích, jelikož je tam příslušnou barvičkou územního plánu na zařízení vysokých škol pamatováno. Ovšem Orco Group, která to celé území koupila, se v současnosti snaží tenhle závazek umenšit na minimum a do budoucna se jistě pokusí zbavit se toho břemene úplně.

...Mám dojem, že dobře už bylo (7:- /)
ještě nějaké varianty Vích 10.09.08 16:17
Smíchov, Bubny, to jsou ty Dejvice stále více při ruce.
Ještě jsou varianty nově dostavět jih Náměstí republiky nebo nábřeží na Palackého náměstí, nebo Klárov, ale je to u vody a skladovat pod úrovní řeky je jistě "jen" technický problém, ale ne zcela zanedbatelný.
Rekonstrukce mi nepřijde jako nějaké flikování, tu já chápu jako zachovávání kontextu a mám ji, po tom co dnes převládá neomoderna, stále raději. Ale budovat v Klementinu skladové hospodářství, kam má přístup pár lidí, taky neni úplně to pravé ořechové, to ta univerzita by to uměla využít smysluplněji. To samé by bylo v případě uvolněné budovy ČVUT na Karláku.
Tak jsou pro mne lákavé sklady pod Stalinem v těsné blízkosti Strakovky, která by mohla najít důstojnou variantu v nově zrekonstruovaném Ústavu šlechtičen na Hradě. Kdyby v tom byl nějaký politický problém, přiblížit vládu k prezidentovi, což je absurdní, šla by třeba knihovna pod Stalinem vydolovat kompletně celá. Jestli tam už nejsou dnes akvaristi, stejně jako Palladium v Kasárnách.
Když už jsme v debatě, tak říkám:... šakal 10.09.08 17:05
...Jistě, ten Kulaťák je v porovnání s každou další variantou o hodně lepší; o tom není sporu.

V Klementinu bych žádné "skladové hospodářství" nebudoval - prostě by to sloužilo jako Universitní knihovna. A pokud by náhodou zbylo místo, tak by se tam pochopitelně daly umístit i jiné universitní aktivity.

Nějak jsem nepochopil tu variantu "jih Náměstí republiky". Ono je na něm ještě dnes nějaké místo? Nadto takové, aby se tam vešel kolos zvíci Národní knihovny? Nehodláte, doufám, bourat pro ten účel Celnici i s přilehlým palácem u Hybernů?

Ohledně těch rekonstrukcí - nějak nemám dojem, že bychom měli budovat Národní knihovnu proto, abychom někde "zachovávali kontext". To pak rovnou můžeme "kontextuálně" provozovat v zamýšleném objektu dosavadní funkci a není třeba ho předělávat na knihovnu. A značně pochybuju, že by se Národní knihovna vešla do budovy "techniky" na Karláku. Vždyť by pak byla menší než ono Klementinum (7;- D)
A "Strakovka"...? Ta je přeci také malá. Dobrá...depozitáře by byly v kopci pod Letnou... To pak tu knihovnu ale můžu rovnou postavit v letenském svahu na místě někdejšího Stalinova pomníku...

...Ostatně, tahle varianta se mi poslední dobou nějak pořád víc a víc líbí! (7;- )) Je to sice dopravními prostředky mizerně dostupné...metro tam není, autobus také ne, tramvaje jenom dvě a navíc s intervaly, jaká mají psí spřežení na Aljašce... Zato je to ale pěšky dostupné prakticky odkudkoliv z centra. Právníci, filosofové, výtvarníci, lidé z DAMU i FAMU, medikové, technici... Tenhle projekt se mi fakt začíná dost zamlouvat...

http://www.archiweb.cz/salon.php?action=show&id=3397&type=10
re Vích 10.09.08 18:11
Náměstí republiky neni zcela urbanisticky dořešeno, stejně jako Palackého náměstí, ale pravda, velikost knihovny je značná.
Rekonstrukce jsou výhodné, že jimi kontext nezničíte, jak se na mnoha místech v současné době daří a bylo by škoda, kdyby zrovna NK se k těm destruktivním stavbám přidala.
Strakovku si lépe prohlédněte, ta vůbec neni malá a je 200 m od metra a o dobrých 5 minut ke školám blíže než Stalin, což je vládě zcela úplně jedno.
Ten odkazovaný Barošův projekt je interesantní, ale stejně jako chobotnice bere parkové plochy a to se dnes už nemá.
podzemí Vích 10.09.08 18:14
http://www.nautilus.cz/stal.html
něco o letenském podzemí.
No jo..."se nemá"... šakal 11.09.08 10:46
...Mě taky zbytečná likvidace zeleně lvadí, ale v případě Národní knihovny bych byl velmi shovívavý.

Recipročně (ikdyž trochu od tématu) něco dalšího o pražském podzemí:

http://www.blisty.cz/2002/9/19/art11616.html
http://pevnosti.googlepages.com/tajn%C3%A9velitelstv%C3%ADvp rokopsk%C3%A9m%C3%BAdol%C3%AD
knihovna na Muzeu robert 11.09.08 12:30
Proč nikdo neuvažuje o umístění NK do Prágrova parlamentu na Muzeu? To je místo jako hrom a barák, že se před nim ani neuprdneš.
? Vích 11.09.08 12:43
Místo je to hezký, ale ten dům co vyhrává soutěže o nejhorší dům ve městě?
...Bývalé Federální shromáždění... šakal 11.09.08 13:11
...už je už bohužel rezervováno pro extenzi sousedního Národního musea.

Mně osobně to nepřijde vhodné ani pro tenhle účel ani pro knihovnu. Klidně bych tu Pragerovu hrůzu zbořil a objekt pro rozšíření musea bych postavil od základu nový. Národní museum by si soudobou a invenční budovu opravdu zasloužilo...a ne tenhle z nouze adaptovaný symbol komunistické zpupnosti (7:- /)
Fed.S. robert 11.09.08 13:57
To je vidět, jak každý má jinou estetiku. Přestavbu objektu býv. FS na NK bych viděl jako kulturní zadání. Narozdíl od nafukování KLementina pro sklad knih. Národní Muzeum ať se rozšíří pod zemí do přilehlého parku.
Museum pod zem... šakal 11.09.08 17:23
...to by úžasně zvětšilo jeho atraktivitu! Akorát bych poznamenal, že model uhelného dolu už v Praze máme v Národním technickém museu (7:- P)
A budova Federálního shromáždění? Dokonce i ta superstruktura - ten jedný fór, díky kterému ten barák stojí vůbec za nějakou pozornost - je v důsledku celkového provedení zatlačena do pozadí. Pod nánosem bombastické estetiky ve stylu stranických sekretatiátů, bronzově eloxovaného hliníku, hnědě tónovaných skel, metráků leštěného šutru a hřmotného "fonďáckého" nevkusu interiérových úprav si odvážné a ohromně drahé konstrukce dokonce ani někteří odborníci na první pohled nevšimnou. Dokonale zmrhaná energie...(7:- +)
Fs a ostatní památky komunismu Vích 12.09.08 00:05
Federál je kontaminovanej těmi lžmi, co se tam několik desetiletí mlely, stejně jako Vítkov, sokl od Stalina nebo spartakiádní stadion, pakul. Po 20 letech se nezdá ani trochu, že by to vyčichlo, vysí to nad těmi místy jako prokletí. Zbořit je je nejlevnější řešení, možná pomůže radikální přestavba, ale neni to jisté.
S knihovnou to souvisí jen nepřímo, ale z hlediska genia loci to jsou zásadní zkušenosti.
...Hm...je to už notně od tématu, ale... šakal 12.09.08 10:44
...je to opravdu podivná záhada těch jmenovaných míst...

Já si kupříkladu o památníku na Vítkově myslím, že vlastně nikdy neměl vzniknout. Je to stavba svou velikostí byzantinsky nestřídmá a duchem tak hrůzostrašná, že De Chiricovy obrazy vedle ní působí jako milé krajinky devatenáctého století. A ta Žižkova socha tomu dodává rozměr úplně patafyzický.
Legionářská tradice se za ta desetiletí z lidských srdcí vytratila dokonale a dnes ten dům snad může sloužit opravdu jen k natáčení reklam a hollywoodských hororů. Jak hluboce lidsky a smírně působí v porovnání s monstrozitou Vítkova americký Arlington, na jehož šťavnatém pažitu najdete jen bělostné kříže. Zvláštní nepoměr mezi velikostí národa a pomníky jeho hrdinů...
k angažovaným stavbám robert 12.09.08 11:57
Skutečnost, že současný parlament nesídlí v objektu bývalého FS vnímám jako neúctu k vlastní historii a k práci lidí, kteří se na stavbě býv. FS podíleli. Němci jsou mnohem významnější národ s ještě pohnutější historií, ale po sjednocení se přestěhovali do historické budovy Reichstagu. Hitlera si už odpustili.
ad Česká sněmovna... šakal 12.09.08 13:03
"...Roku 1801 byl palác prodán stavům Království českého, kteří jej v následujících letech nechali přestavět na sněmovnu, kanceláře a archív Zemského výboru Království českého. Tehdy dostalo průčelí klasicistní podobu s jednoduchým členěním a rozměrným tympanonem, kterou si palác zachoval dodnes. V tympanonu je umístěna alagorická výzdoba s českým lvem a svatováclavskou korunou a postavami Athény a Apollóna se symboly věd, umění, myšlení, řemesla a průmyslu. Tympanon byl později doplněn nápisem SALUS REI PUBLICAE SUPREMA LEX ESTO (Blaho státu budiž nejvyšším zákonem)...
...Zde byla v roce 1918 ustavena samostatná Československá republika a v roce 1920 přijata první Ústava Československé republiky. Tyto události připomíná žulová pamětní deska od sochaře Ladislava Šalouna umístěná na průčelí paláce..."

Já nevím jak Vám, ale "skutečnost, že současný parlament nesídlí v objektu bývalého FS", nýbrž se přestěhoval do někdejší budovy Českého "Reichstagu" mi přijde z hlediska "úcty k vlastní historii" jako dobré řešení (7;- ))


bylo to sice tajné... :-x 12.09.08 13:05
...ale nový pozemek pro knihovnu je Masarykovo nádraží
No...místěčko prima!... šakal 12.09.08 13:55
...Ale jako by mi něco říkalo, že radní Langmajer i pánové z MSD mají s tím pláckem úplně jiné plány (7;- ))
historie Strakovky - protektorátní vláda a říšský soud Vích 12.09.08 15:26
http://cs.wikipedia.org/wiki/Strakova_akademie
... Strakova akademie v prostorách bývalé jezuitské zahrady (1891–1896) a její výměry dosáhly 4 000 m2. Přilehlá zahrada má dalších 17 000 m2. V přízemí budovy byly umístěny studovny, kanceláře správy, slavnostní síň a kabinety se sbírkami učebních pomůcek. První a druhé patro bylo vyhrazeno studentům. Nacházely se zde nejen studovny, ale zejména ložnice a domácí kaple. Kromě toho byla budova vybavena ústředním topením, lázněmi s bazénem, letní a zimní tělocvičnou, šermírnou a vlastní nemocnicí.
V průběhu první světové války připadla akademie Červenému kříži, který zde zřídil nemocnici s celkovými 470 lůžky. Z auly akademie se stal operační sál a z ložnic studentů nemocniční pokoje.
Po zrušení nemocnice se vznikem Československa se do části budovy nastěhovaly instituce tehdejší státní správy (Ministerstvo pro zásobování lidu, Ministerstvo národní obrany a Statistický úřad). Větší část budovy připadla Ústřednímu svazu československého studentstva, který zde umístil akademickou knihovnu a všestudentský archiv. Po formální stránce patřila budova stále Strakově nadaci, která vybírala od všech těchto institucí symbolický nájem a to až do zrušení Strakovy nadace, o níž rozhodl Zemský úřad 25. května 1938.
V době nacistické okupace budova sloužila jako sídlo tehdejší protektorátní vlády. V této době (1939–1941) proběhly v budově velké stavební úpravy, jež provedl Ladislav Machoň. Tyto úpravy předznamenaly poválečné využití celého objektu. V lednu 1942 získal prostory akademie Říšský soud. Po válce (od 15. května 1945) sloužil celý objekt vládním účelům. Akademie se stala sídlem Úřadu předsednictva vlády s prvním československým poválečným premiérem Zdeňkem Fierlingerem. Takto sloužila az do rozpadu Československa. Od roku 1993 kdy zanikla československá federální vláda v budově sídlí Úřad vlády České republiky (přestěhoval se sem z původního sídla v Lazarské ulici). ...

A to vymknuté superrychlé zrušení Masarykova nádraží za účelem realitního podnikání je mi zcela neprůhledné.
Roberte, Vích 12.09.08 15:37
to co já nazývám totalitou, vy nazýváte angažovaností, fakt si na tom trváte?
... Budova Reichstagu byla vystavěna jako sídlo Reichstagu, původního parlamentu Německé říše. Byla otevřena v roce 1894 a sloužila do roku 1933, kdy byla budova úmyslně zapálena nacisty. Tato událost je známá jako Požár Říšského sněmu. Budova byla dále poničena sovětskými vojsky během Bitvy o Berlín v roce 1945.
...No dobrá,... šakal 14.09.08 17:43
...Strakovka je dost velká (celý komplex má přibližně dva hektary asi jako to Klementinum) a její původní určení by eventuelní rekonstrukci pro účel knihovny také umožňovalo. Nicméně samotná budova zase tak rozsáhlá není. A zmíněná zahrada o rozloze 1,7 ha je pro případnou extenzi nevyužitelná. Muselo by se skutečně přistoupit k tomu, že se depozitáře umístí do letenského kopce.
pravda, čistě jako místo pro Národní knihovnu to je skutečně super, ovšem už vidím, jak se česká vláda stěhuje někam jinam - třeba i na ten Hrad. Kam noha úředníka vstoupí, odtud už se nikdy nehne... (7:- +)
ze Strakovky na Hrad Vích 14.09.08 19:59
Pokud je skutečností, že Pražský Hrad je symbolem české státnosti, tak mi nějak pořád nejde do hlavy, proč je tam pan prezident samoten, obklopen turistickým muzeem. Vládní "tradice" Strakovky založená na porobené zmrzačené protektorátní vládě, říšském soudu a prosovětské komunistické vládě mi přijde ve srovnání s Hradem hanebná. Hlavně by celá ta rošáda mohla přijít na polovinu, co ostaní uvažované varianty.
Víchu, robert 15.09.08 07:59
podle mne je vlastně každá architektura prorežimní, jinak by žádná nevznikla. Nejvýznamnější stavby zadává ten, kdo je u vesla. Jak můžete pozorovat na příkladu NK, kde Ježek ze slabší strany nemá šanci. Na baráky jako býv. FS, hotel Internacionál a další se dívám jako na architektonické objekty, vidím kvalitní řemeslo a energii vynaloženou k jejich výstavbě. Ideologie a politika mne málo zajímá.
...Ježkovykoule!... šakal 15.09.08 12:13
...Že Vy si z nás, roberte, tak trochu střílíte? Tak on "Ježek nemá šanci", protože je "ze slabší strany"? Vážně?!...

...A tenkrát, jak měl otočeného kolem prstu toho arivistu Béma, byl Ježek "ze slabší" nebo "ze silnější strany"?

(7:- P)
re Vích 15.09.08 18:01
Vy se chodíte nabíjet do Internacionálu a do FS?
koule robert 16.09.08 08:33
Vždyť Ježkovi zastupitelstvo neodkleplo prodej pozemku. Jediný důvod proč se knihovna zastavila.
shrnutí Vích 18.09.08 11:48
Dobře, nechme FS na pokoji, souhlasím, že letenský pozemek definitivně padnul. Shrnuto podtrženo relativně relevantní varianty umístění NK:

Prágrův parlament na Muzeu
Masarykovo nádraží
"Kulaťák" v Dejvicích
letenský svah na místě někdejšího Stalinova pomníku
Strakova akademie s napojením na sklady v podzemí pod Stalinem
...Vida!... šakal 18.09.08 12:56
...Tak se nám ten seznam trochu "pročistil". Jsem zvědav, kde to nakonec postaví - a hlavně kdy! (7;- ))
re: shrnutí Pietro 18.09.08 13:36
Vymýšlíte opravdové hovadiny.
V parlamentu bude muzeum
Masarykovo nádraží je nádraží a ještě dlouho bude.
S kulaťákem jsou jiné plány
strakovka znamená přesun vládi a rozšíření vládního gheta na malé straně

jediný místo, který je použitelný je svah pod pomníkem
jenže Vích 29.09.08 09:56
pod pomníkem je park. Takže, když nevíme kam s knihovnou, ukousneme pár metrů z parku? To je hodně nesystémové řešení. Praha se zvěšuje, parky mizí...
Proč? Mezek 29.09.08 17:10
Viděli jste někdo investiční záměr?
Podle všeho se zdá, že exředitel si ho vycucal z prstu.
Nikde jsem dosud nečetl relevatní informaci o tom, že se knižní fondy NKP do rekonstruovaného Klementina nevejdou a že spolu se skladem v Hostivaři nemohou fungovat jako kvalitní a moderní Národní knihovna v historickém městě i nadále.
Knihovna v Klementinu Vích 26.08.09 18:57
Tak se to zatemňuje, bez soutěže:
http://www.archiweb.cz/news.php?action=show&id=7459&type=1
"Metroprojekt Praha, a.s. představil vedení knihovny několik variant revitalizace Klementina. To doporučilo dopracovat pět alternativ, což by mohlo být hotovo do konce září.
Podle dokumentace k EIA se oprava Klementina bude týkat všech jeho budov s výjimkou kostelů Svatého Klimenta a Nejsvětějšího Salvátora. Ty Národní knihovna nevlastní.
Klementinum by při rekonstrukci mělo dostat nové fasády a okna, dočká se ale i rozsáhlejších změn. Zbourána by například měla být hala služeb, místo ní by mohla vyrůst několikapatrová budova. Plánuje se také zastřešení Divadelního nádvoří, odkud by vedly výtahy a schodiště do dalších částí knihovny.
Stavět by se také měly dvě patra podzemních garáží pod Technickým nádvořím. Již v úterý Stýblová ČTK řekla, že byl zcela zavržen návrh, který počítal s probouráním velkého vstupu do Platnéřské ulice."

Přidat příspěvek
Předmět:
Autor: Email:
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.

Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve vyjímečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.