Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Inntel Hotels Amsterdam-Zaandam

Autor: WAM architecten
Spoluautor: Molenaar & Van Winden Architecten
Spolupráce: Philipp Bechter, Joachim Ambrosig, Roland Wehinger, Martin Rümmele
Adresa: Provincialeweg 102, Zaandam, Nizozemí | mapa
Web: www.inntelhotelsamsterdamzaandam.nl
Investor: Hotel Zaanstad BV

Projekt: 2006-07 Realizace: 2008-10

S výjimkou římských vojenských táborů každá nově zakládaná osada hledá svou tvář, snaží se odlišit, aby se místní obyvatelé mohli identifikovat. S tímto úkolem se potýkají čínské megapole i české příměstské satelity. V případě holandského Zaandamu na severozápadním předměstí Amsterodamu se podařilo dojít na samou hranicí kýče. Zaandam přitom má úspěšnou historii i svoji nezaměnitelnou podobu díky větrným mlýnům a úspěšnému lodnímu průmyslu, který sem na sklonku 17. století přijel studovat Petr I. Veliký. Jedna z částí Zaandamu dodnes nese název Ruská čtvrť (Russische Buurt). V polovině 19. století zde naopak trávil čas Claude Monet, který zde namaloval 25 obrazů zachycujících místní krajinu s mlýny s plachetnicemi. Dalším milníkem se stal 21. srpen 1971, kdy byla v Zaandamu otevřena první pobočka stravovacího řetězce McDonald's na evropském kontinentu, což odstartovalo novou globální éru. U nizozemských architektů jsme zvyklí, že se pro zvýšení efektu nebojí sáhnout po výrazné formě. U Koolhaase jde o modernistickou koláž nebo u Riedijka s Neutelinsgem o zhmotnění komiksového světa. Z holandské architektury se stala úspěšná značka i vývozní artikl, který sklízí uznání především u příznivců popkultury.
Když v Zaandamu vystoupíte na hlavním nádraží z vlaku, tak jste zvýšenou pěší promenádou naváděni přímo do městského centra plného komerce a zábavy. Nepřehlédnutelnou dominantu hlavní křižovatky tvoří hotelový komplex, který si podmaňuje široké okolí. Autoři návrhu doslovně přejali tvarosloví i barevnost tradičních staveb a vyskládali z nich dvanáctiposchoďovou věž, aby uspokojili prostorové nároky klienta. Hotel se 160 pokoji (sedmnáct pokojů na podlaží) a konferenčním centrem se snaží těžit z vesnického slohu 'Zaanse Schans' a současně nasytit moderní městské potřeby.
Wilfried van Windem z delftského ateliéru WAM architecten přiznává inspiraci Monetovým obrazem “Modrého domu“ z  roku 1871, který autor umístil v nejvyšší části severního nároží. Zbývající části fasády pokrývají historizující kulisy ve čtyřech odstínech zelené barvy.
Společně s korejským zpěvákem PSY si můžeme v afektované agónii notovat píseň "Zaandam Style" slučující moderní potřeby do heterogenního celku.
Autor: Petr Šmídek, 27.07.17
Návštěvnost: 4558 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.