Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Rekonstrukce rekreační chaty

Autor: NEW WORK | Svatopluk Sládeček, Lucie Pešáková Surá
Spolupráce: Pavel Velecký, Zdeněk Kůra
Adresa: Zadní Telnice, Česká republika
Projekt: 2012-13 Realizace: 2013-14
Zastavěná plocha: 63 m² Obestavěný prostor: 377 m³

Hlavní dodavatel: Jaroslav Holinger

fotografie: Daniela Dostálková
Stavební parcela se nachází v území obce Zadní Telnice, v lokalitě zastavěné rekreačními objekty. Rekreační chaty stojí na jižní stráni hlubokého údolí, zatím co na severních svazích jsou lyžařské vleky a sjezdovky.
Na pozemku o celkové rozloze 317 m² stála chatka, přibližně se šedesátých let dvacátého století. Původní objekt měl jedno podzemní podlaží, jedno nadzemní podlaží a  podkroví. Podzemní část byla zděná, částečně zapuštěná do terénu, na jižní straně podlaha navazovala na terén a byl zde situován hlavní vstup do objektu. Nadzemní podlaží a podkroví byly provedeny jako dřevostavba, opláštěná prkny.  Na stavu konstrukcí byla patrná nedostatečná údržba v posledních několika letech, stav zděné část byl uspokojivý.
Stavebník požadoval najít řešení rekreačního objektu k celoročnímu užívaní, tak aby mohl sloužit pro dlouhodobý pobyt celé rodiny s malými dětmi, samozřejmě s nejmenšími možnými náklady.
Návrh architektonického řešení vyšel z nepřekročitelného předpokladu, že stavba bude využívat suterénní část stávající rekreační chaty, čímž se sníží nutný objem zemních prací a vyloučí práce bourací. Objem nově přistavované části je oproti původnímu objektu navýšen jen v rozsahu nezbytně nutném pro současné nároky. Celková zastavěná plocha objektu je 62,2 m². Ve stávajícím suterénu jsou technické a skladovací prostory, o podlaží výš - přízemí je hlavní obytný prostor s s kuchyní a koupelnou s wc - celkem 42,2 m² zastavěné plochy. O patro výš je vstup z horní příjezdové cesty, dvě ložnice a toaleta Ložnice pokračují do horních prostor v šikmině střechy, kde jsou umístěny plochy na spaní. Do prostoru trojúhelníkového průřezu pokračuje i točité schodiště, které zpřístupňuje malou plochu nad vstupem a chodbou, kterou lze využít pro ubytování hostů.
Navržená stavba je subtilní, převážně dřevěné konstrukce, zasazená do svahu a opatřená sedlovou střechou se štítem v jižním průčelí. Zvolená stavební technologie byla vybrána s ohledem na dostupnost materiálu a jednodušší dopravu, skladování a zpracování. Materiály pro povrchové úpravy jsou odolné pro dosažení co nejvyšší životnosti v náročném horském prostředí.
Typ objektu se sedlovou střechou je inovován splynutím povrchu obvodových stěn a střechy z falcovaného plechu, vyloučením okapů a říms. Střecha přechází ve stěnu měkce, zakulacením, stejně je řešen i hřeben střechy, pod nímž je vedena roura, přes kterou je obvodový plášť odvětrán do štítu domu.
Na vyspravenou konstrukci podzemního podlaží byla provedena železobetonová stropní deska a doplněny hydroizolace včetně obvodové drenáže podél základů. Při severní straně stávajícího objektu jsou provedeny základové pasy pro přístavbu, zasahující mimo stávající půdorys. Nově provedené nadzemní stěny jsou navrženy jako dřevěná rámová konstrukce se sloupky průřezu 80/160, osazenými na spodní prahy stejného průřezu. Vnitřní schodiště je ocelové, točité.  Z vnitřní strany jsou stěny obloženy sádrokartonem, z vnější strany desky OSB jako bednění, na které je falcovaný titanzinkový plech.  Přístupový chodník od cesty při severní straně pozemku k hlavnímu vchodu, stejně jako opěrná zídka vyrovnávající terénní rozdíl, je z místního kamene vytěženého při kopání základů.
studio New Work
Stavba
Fasáda a střecha
RHEINZINK ČR s.r.o.
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 24.09.17
Návštěvnost: 7665 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Krásný!! JF 28.09.17 12:58
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.