Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Artefakt - strukturální konstrukce z kmínků

Autor: Huť architektury Martin Rajniš | Martin Rajniš, David Kubík, Tomáš Kosnar
Spolupráce: Luboš Loibl, studenti FA ČVUT Praha, FUA TUL Liberec, FA VUT Brno
Adresa: břeh Kyjského rybníka, Kyje, Praha, Česká republika | mapa
Investor: Městská část Praha 14 ve spolupráci s Landia Management, s.r.o.
Projekt: 3.2014 Realizace: 6.2014
Zastavěná plocha: 48 m² Obestavěný prostor: 332 m³

Historie vzniku této skromné konstrukce je velmi zvláštní. Dostali jsme zadání na věž v Praze 14 v budoucím rozsáhlém parku. Vypracovali jsme tři návrhy: jeden z nich byl zcela neobvyklá konstrukce z mladých kmínků, se kterými jsme prozatím neměli žádné zkušenosti, ale na pozemcích v Horním Maxově, kde je náš druhý ateliér, jich vyrostlo několik kilometrů a tak nás přirozeně lákalo zkusit s nimi něco udělat z čirého zájmu o pronikání přírody do konstrukčních systémů. K naší velké radosti, ale zároveň i velkému překvapení, byla právě tato věž vybrána Prahou 14 k realizaci. Řekli jsme si, že nejdřív musíme takovou konstrukci vyzkoušet, a proto vznikl tento artefakt. Artefaktem jsme ho nazvali proto, abychom ho odlišili od stavby. To není stavba, to je ryzí pokus, v němž šlo o to, předvést, co takováhle konstrukce umí. Někdo tvrdí, že vypadá trochu jako dámský zadek. Vzdálená podobnost by se našla. Ale vlastním smyslem věci bylo vyzkoušet po všech stránkách, jak taková konstrukce z kmínků mladých jasanů a javorů může vypadat, jak se dá poskládat dohromady, jaké má statické vlastnosti.  Je to příprava na stavbu věže.
Na téhle konstrukci je vidět naše snaha pokračovat v přírodních systémech se všemi nepřesnostmi, nahodilostmi, nenaplánovatelnými věcmi. Ale pozor, je tu ještě něco navíc, co by se dalo nazvat nyní velmi oblíbeným termínem from cradle to cradle, tzn. z kolébky do kolébky. Používáme materiál, který se běžně buď nechá shnít, nebo se maximálně rozřeže na polínka a topí se s ním v kamnech. My jsme to topení v kamnech oddálili o nějakých 15 - 20 let. Je to architektura, která po sobě nenechává stopy a používá materiál, který se nikdy nijak nepoužíval a byl vlastně odpadem. Zároveň se hodně blíží konstrukcím v třetím světě. Je to cesta, která nás vede dál od plánů k něčemu co je měkké, nahodilé a nenaplánovatelné. A proto je tak důležité, aby byl u věci nadaný architekt – sochař David Kubík, pod jehož pevnou rukou byly ty krásné křivky studenty na workshopu zkonstruovány a vytvořeny.

Zdroj: Huť architektury Martin Rajniš s.r.o.
Vložil: Petr Šmídek, 25.10.14
Návštěvnost: 29846 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
krásné :-) Andrea Šacherová 30.10.14 07:33
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.