Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Obnova nábřeží řeky Loučné
Realizace na základě soutěže Nadace Proměny 2013

Autor: Rusina Frei architekti | Martin Rusina, Martin Frei
Adresa: Vodní valy, Litomyšl, Česká republika | mapa
Investor: Nadace Proměny Karla Komárka, Město Litomyšl
Náklady: 30 000 000 CZK Projekt: 2013-2015
Realizace: 2016-2017 Soutěž: 2013
Plocha pozemku: 30000 m²

Spoluautor: Pavla Sceranková
Sochařské řešení hřiště: Dušan Zahoranský
Zahradní architektura: Jakub Finger a Mirka Svorová - PARTERO
Koncepce lávky: Petr Tej a STA-CON
Spolupráce: Markéta Poláčková, Mojmír Pukl, Daniela Vaníčková
Fotografie poskytla Nadace Proměny Karla Komárka.

Úprava nábřeží říčky Loučné v centru Litomyšle navazuje na úsek, upravený již dříve AP atelierem. Zanedbaná plocha bývalých městských sadů byla od Pleskotovy promenády oddělena zdí a četné další překážky a ploty znemožňovaly volný pohyb podél řeky.
Návrh stojí na koncepci obnovy a propojení čtyř různých městských prostorů – nábřeží, břehů řeky, parku a ulice – do jednoho funkčního celku. Velký důraz byl přitom kladen na zachování a posílení přirozených kvalit místa, zejména pak přírodního charakteru břehů řeky Loučné.
Nábřeží je pojato jako městská promenáda pod stromy, určená pro odpočinek, setkávání a hry. Záměrem bylo získat po odstranění všech bariér, bránících volnému pohybu chodců, přírodní  protiváhu Smetanova náměstí.  Součástí nábřeží je sochařsky ztvárněné dětské hřiště s hudebními motivy od sochařů Pavly Scerankové a Dušana Zahoranského. Herní prvky navazují na poválečnou  tradici umělecky ztvárněných hřišť v Československu. Nábřeží je lemováno nízkou zídkou z probarvovaného betonu, vytvářející hranici mezi městem a zeleným pásem řeky. Zídka slouží nejen jako vymezení hřiště, ale i jako sezení a další herní prvek.
Pás svažitých břehů řeky Loučné byl záměrně ponechán co nejvíce nedotčený umělými zásahy, které by mohly přetížit jejich přírodní charakter. Ten chápeme jako jednu z největších hodnot v území. Prostor je zachován ve své divokosti a zpřístupněn pouze na vybraných místech lehkými moly z pororoštů a vyhlídkou umístěnou v úrovni korun stromů nad objektem vodárny. Břehy jsou přemostěny visutou pěší lávkou. Ta je, stejně jako pozorovatelny, navržena jako subtilní a transparentní ocelová struktura, co nejméně zasahující do přírodního okolí. Další přechod přes řeku tvoří brod z žulových balvanů, který je součástí chodníčku vedoucího z nábřeží na pobytovou louku na druhém břehu.
Zásahy v horní části parku u Smetanova domu jsou pouze menšího rozsahu, což bylo zadáním soutěže. Křovinami zarostlá plocha nad řekou je upravena na prosluněnou pobytovou louku, která schází v dolní části území. Obnovena byla také ladem ležící plocha u Smetanova domu, která je nově doplněna o ocelový pavilon se zelenou střechou. Ten slouží jako zázemí pro příležitostné kulturní akce a navazuje na zahradní restauraci Karlov.
Ulice Vodní valy byla vydlážděna do roviny a dopravně zklidněna v podobě obytné zóny. Ulice s nábřežím tak tvoří jeden prostor, využitelný přednostně chodci.
Projekt nábřeží Loučné byl vytvořen za několikaleté spolupráce s veřejností. Řada zvolených řešení vycházela ze sociologických průzkumů. Prostor je proto navržen pro všechny generace, a jak se zatím zdá, je tak i užíván.
Rusina Frei architekti
Projekt
Fotografie
Tomáš Souček
Fotografie
Jan Slavík
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 27.11.17
Návštěvnost: 4341 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.