Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Národní centrum zahradní kultury
Zahradnictví, Podzámecká zahrada v Kroměříži

Autor: Architekti DRNH | Antonín Novák, Petr Valenta, Eduard Štěrbák
Spolupráce: Radek Štefka, Marie Veselá (stavební řešení), Martin Daněk (3D model), Radomír Veselý (statické řešení), Zdeněk Sendler, Radka Táborová (zahradní úpravy)
Adresa: Sněmovní náměstí 1, Kroměříž, Česká republika | mapa
Web: www.nczk.cz
Investor: Národní památkový ústav, ú.o.p. v Kroměříži
Náklady: 20 000 000 CZK Projekt: 2009-10
Realizace: 2011-12 Zastavěná plocha: 803 m²
Obestavěný prostor: 3393 m³

Autoři generelu obnovy a zadání projektu NCZK - Petr Všetečka, Robert Václavík - TRANSAT architekti

Foto: © Tomáš Malý
Areál Podzámecké zahrady kroměřížského zámku, památka UNESCO; zahradnictví se nachází v jihozápadní části zahrady na místě původních objektů ze 70.let minulého století.
Výstavba nového provozního a skladovacího zázemí zahrady nahrazuje původní staticky narušené objekty, plocha vzniklá prostorovou redukcí zahradnického provozu je přičleněna k návštěvnické části zahrady.
Jedná o současnou interpretaci tématu hospodářského dvora, jako reakce na roztříštěnost přilehlé zástavby se jevilo žádoucí vystavět jednoduchý celistvý areál přiměřeného měřítka způsobem, který je pro celkovou atmosféru zámeckého areálu akceptovatelný. V souladu s daným půdorysným konceptem zadání byla zvolena kompozice tří jednoduchých staveb obklopujících centrální dvůr a umístěných ve směrech odpovídajících postupně rostlému „měkkému“ charakteru místa. Jednotlivé stavby svým provedením detailů přiznávají dobu vzniku, současně ale jejich archaický tvar a lapidární konstrukce vytváří atmosféru hospodářských staveb dob minulých. Na západní straně je umístěn objekt skladů, naproti leží objekt pro garážování zahradní techniky a uprostřed kompozice se nachází budova zázemí zaměstnanců.
Při volbě modřínového dřeva jako hlavního materiálu fasád bylo zohledněno přirozené stárnutí materiálu, konečným stavem je zoxidovaná a vypršená textura dřeva, objekty se tak stanou organickou součástí staré zámecké zahrady. Myšlenka prorůstání nového a starého se realizuje v rámci areálu prostřednictvím využití starých litinových lamp a původní kamenné dlažby přímo v kontaktu s novostavbami.
Objekty jsou navrženy jako lehké zateplené (objekt zázemí zaměstnaců) a nezateplené dřevostavby (garáže a sklady), konstrukční systém všech tří staveb vychází ze základního modulu plných vazeb 3,3 metru, tento rozměr je dále členěn na třetiny a zdůrazněn šikmými prvky v čelních fasádách přízemních objektů. Přiznané nosné části jsou navrženy a provedeny jako klasická tesařská krovová konstrukce krovu s čepovanými a šroubovanými spoji, v zateplené dvoupodlažní části je použita rámová konstrukce zavětrovaná plošnými obklady. Založení objektů je navrženo na betonových pasech; část objektů je založena na pilotách, poněvadž po nimi procházejí velkoprůměrové kanalizační sběrače.

Literatura
 
 
150 Kč

Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 05.12.12
Návštěvnost: 60553 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Statek Winter 06.12.12 12:47
Krása.. i se zkoseným rohem.. ;-) Pavrak 06.12.12 23:35
Gratulace Pavel Nasadil 07.12.12 12:50
NCZK Kroměříž S. Kuchovský 08.12.12 16:17
to S.K. Pavel Nasadil 11.12.12 11:09
Moc pěkné, robert 11.12.12 13:05
>>> P.N. S. Kuchovský 11.12.12 22:30
konečně architektka kačena 10.04.13 12:52
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.