Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
The Big Dig

Autor: TOPOTEK 1 | Martin Rein-Cano
Adresa: Xian, Čína
Web: en.expo2011.cn
Investor: Xi’An International Horticultural Exposition
Projekt: 2010 Realizace: 2011
Plocha pozemku: 1002 m²

“If you keep digging, you’ll dig all the way to China“

Německý zahradně-architektonický ateliér Topotek 1 byl v roce 2010 osloven, aby vytvořil instalaci pro čínskou Xi’An International Horticultural Exposition. Na základě ve světě hojně rozšířené povídačky pro děti o prokopání se až do Číny přišlo studio s nápadem vytvořit v zemi ″nekonečnou″ díru, nabízející vizuální a zvukovou cestu na vzdálená místa planety. The Big Dig navrhl Martin Cano, jeden z hlavních tvůrců ateliéru, který pojímá zemi jako model a vtahuje tak návštěvníky zpátky do světů představ z jejich dětství, v nichž lze tajemnou dírou cestovat na druhý konec světa.

Základem deset metrů široké díry je konstrukce s betonovým pláštěm, která je stejně jako veškeré okolí pečlivě pokrytá umělým trávníkem. Je obehnána nízkou ohrádkou z tenkého skla. Díky ní návštěvníci nemohou chodit až na samotný okraj propasti, což jejich zvědavost a s ní spojenou představivost ještě umocňuje. Stávající stromy v okolí instalace byly zachovány a celý prostor tak působí zdánlivě nedotčeně. Aby díra ve tvaru megafonu ještě lépe evokovala představu potrubí, jímž lze navštívit vzdálená místa planety, je zde nasimulováno zvukové spojení s Argentinou, Švédskem, Německem a USA. Návštěvníci tak mohou z díry zaslechnout zvuky krav z argentinské pampy, stockholmského přístavu, berlínského náměstí, anebo obyvatele New Yorku spěchající na metro.

Skrze tuto díru může komunikovat svět s Čínou a Čína se světem. Návštěvníci jsou k ní přitahování téměř magnetickou zvědavostí, aby mohli nakouknout dovnitř a poslechnout si zprávu z jejího druhého konce. Občas je to také nutí vyslat do světa svůj hlas a chtějí zakřičet dovnitř. Tento projekt podtrhuje současnou specifickou roli Číny jako jakéhosi zesilovače kulturních trendů z celého světa. Byl oceněn prvními cenami v soutěžích ve Wolfsburg, Tiergarten nebo Eberswalde.
překlad: 4th-dim / Klára Stachová, Andrea Honejsková, Jakub Hepp

Autor: Klára Stachová, 24.04.12
Návštěvnost: 48629 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.