Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
JAP
HLEDEJ v sekci     
Novostavba pivovaru v Kroměříži – 1. selský pivovárek

Autor: ellement | Jitka Ressová, Hana Maršíková
Spolupráce: Martin Velecký, Petra Martináková, Jan Pavézka
Adresa: Kroměříž, Česká republika | mapa
Web: www.selsky-pivovarek.cz
Projekt: 2012 Realizace: 2013

Právo vařit pivo je v Kroměříži přibližně stejně staré, jako město samo. Připomínkou jsou domy Měšťanského nebo Arcibiskupského pivovaru, které už dnes slouží jiným účelům. Historická návaznost a selská rodinná tradice vedli k výstavbě malého pivovaru nacházející se na okraji města. Přáním investora bylo vytvořit stavbu, která bude mít nadčasovou hodnotu s přesahem pro další pokolení.
Samotná novostavba se nachází v bývalém výzkumném zemědělském areálu, kde sídlí různorodé firmy převážně výrobního charakteru. Toto území zatím není žádným způsobem urbanisticky řešeno, každá z firem využívá stávající objekty s minimálními stavebními vstupy.  Novostavba je situována na hranici areálu, v těsném sousedství zemědělské výroby - statku, polí a volné krajiny.  Naším záměrem byla kultivace této městské periferie a využití potenciálu místa, které může být turisticky zajímavé díky pohledu na město a blízkému okolí.
Objekt pivovaru je určen pro výrobu piva a jeho distribuci, sídlí zde firemní prodejna. V letních měsících je na horní terase otevřena letní zahrádka, která je umístěna na ploché střeše objektu a v zahradě. Z obou míst je nádherný pohled na město Kroměříž a Hostýnské vrchy.
Dispoziční a prostorové řešení minipivovaru bylo navrženo účelně, tak aby co nejmenší plocha obsáhla všechny provozní požadavky. V přízemí se nachází sklad, který je samostatně přístupný, zázemí zaměstnanců, místnost pro zrání piva, plnění a prodejna. V patře je prostor varny a spilka. Na funkční náplň reaguje i hmota objektu. Schodiště je vysunuto mimo objekt a umožňuje vstup na terasu bez narušení vnitřního provozu, tímto krokem jsme vyřešili dispozici a zároveň i hmotově rozdělili budovu. Vzhledem k charakteru provozu je schodiště nevytápěné, obezděné lícovými cihlami řezanými na půlku, vytváří tak příjemnou strukturu z vnitřní strany. Ze strany vnější je schodiště určitou parafrází na "pivovarský komín" symbolizující prosperitu místa a v dnešní podobě zároveň novou funkční náplň. Dodatečně byl na požadavek investora řešen ještě jeden přístup na terasu objektu samostatným vnějším schodištěm.
Materiály v interiéru i exteriéru spolu korespondují. Vzhledem k typu stavby jsme si mohli dovolit zvolit syrovější zpracování detailů a použití materiálů. Důležitým prvkem se stala cihla, která se objevuje jak v exteriéru, tak v interiéru.  Cihly byly použity nové lícové, ale také recyklované cihly z demolice. Záměrem bylo použít materiály, které jsou kvalitní a příjemně stárnou. Stěny jsou zděné z keramických tvárnic, stropy z pohledového betonu s otiskem po prkenném bednění. Zázemí skladu je vyzděno z cihel. Podlahy jsou pokryty průmyslovou stěrkou, pouze v prodejně a prostoru varny je cihelná dlažba. Na okenní rámy a okenice byla zvolena lahvově zelená (pivovarská) barva, která doplňuje barevnost cihel a odkazuje k minulosti pivovarských staveb a jejich barevnému řešení.

Objekt 1. selského pivovaru je zasazen do uzavřené zahrady, která je vymezena vysokým zděným plotem, který v místě stavby stál již před její realizací.  Vzniká zde odpočinkový prostor s příjemnou atmosférou. Zahrada je nyní využívána návštěvníky pivovaru při letních zastávkách a projížďkách po kraji. Při realizaci byly na zahradě a horní terase umístěny stabilní výčepní stoly.

ellement, Lucie Šmardová


Literatura

Projekt
Fotograf
Studio TOAST
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 11.03.15
Návštěvnost: 28599 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
pivovárek - hodnota:) Rudolf Žofka 12.03.15 09:06
nádhera Hanák 12.03.15 15:49
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.