Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Radnice a administrativně-správní centrum Siechnice
Ratusz i centrum administracyjno-usługowe Siechnic

Autor: Zbigniew Maćków
Spoluautor: J.Erdman, M.Mnich, P.Sulisz, E.Zawadzka, M.Zawadzki
Adresa: ul. Jana Pawła II 12, Siechnice, Polsko | mapa
Web: www.siechnice.gmina.pl
Investor: Gmina Święta Katarzyna
Projekt: 2004 Realizace: 2007-11
Užitná plocha: 2896 m² Zastavěná plocha: 586 m²
Obestavěný prostor: 11531 m³

Siechnice je malé městečko nedaleko Wroclavi s téměř čtyřmi tisíci obyvateli a historií přesahující sedm set let. Novodobá historie města začíná vybudováním železnice v roce 1911 a ve stejné době zde byla postavena tepelná elektrárna zásobující elektrickým proudem značnou část Wroclawi. Dlouho byly veškeré významné architektonické počiny svázány s provozem elektrárny. Ať již to byla vlastní budova elektrárny, postavená ve stylu nové věcnosti nebo bytové domy pro inženýry a úředníky elektrárny. V 70. letech minulého století bylo v obci vybudováno sídliště panelových domů, rovněž pro zaměstnance elektrárny, ale v architektonické a stavební kvalitě odpovídající své době. V roce 1981 zde byla dokončena stavba kostela podle návrhu architekta Tadeusza Szukała na základě architektonické soutěže z roku 1973. Jednalo se o první architektonickou soutěž na tento typ stavby v Dolním Slezku dle pravidel SARP (polská komora architektů ustanovená v roce 1926). Kostel Neposkvrněného Srdce Panny Marie se na dlouhou dobu stala jedinou novodobou kvalitní stavbou v Siechnicích.
Živelně rozrůstající se průmyslové město nemělo nikdy definovaný jasný urbanistický plán. Potřebu urbánního řádu si obyvatelé uvědomovali i v souvislosti s tím, že město nemělo jasně definované centrum. V roce 2004 vyhrál soutěž na nový městský plán architekt Zbigniew Maćków z Wroclavi, který se jako místní rodák a z vlastní iniciativy zabýval urbanismem města již několik let. Architekt navrhl centrum ve formě osy spojující kostel z osmdesátých let s nově navrženou budovou radnice. Osa je tvořena podlouhlým trhem, který začíná u hlavní komunikace procházející kolem kostela a končí na náměstí před radnicí. Kostel Neposkvrněného Srdce Panny Marie se tak stal významnou součástí nově navržené urbanistické struktury centra města.
Jako první ze staveb nového centra měla být navržena a postavena radnice. Architekt Maćków, se jako autor urbanistického plánu, nemohl zúčastnit soutěže o návrh nové radnice. Projekční firma, která projekt radnice vyhrála, ho ale přizvala k autorské spolupráci a on tak mohl dokončit svojí vizi navrženou v předchozí fázi.
Šestipatrová budova radnice má jednoduchý kvádrový tvar na jedné straně zakončený převýšenou částí jako dominantou. Celá budova je obložena režnými cihlami, místně tradičním povrchem fasád. Poslední patro převýšené a vykonzolavané části je vyhrazeno pro vyhlídkovou terasu a přímo pod ní se nacházejí kanceláře úřadu starosty. V budově se nachází nejenom samospráva města, ale také stanice městské a státní policie a pošta. Po dokončení stavby radnice byla realizována i zpevněná plocha náměstí před radnicí.
Na budovu radnice navazuje bytový dům, jehož hmotové řešení dodržuje navržený urbanistický plán centra města, ale architekt Zbigniew Maćków s ním již není autorsky spjat. V blízké budoucnosti by mělo dojít i k revitalizaci ploch v okolí kostela, aby tak vzniklo důstojné zakončení městské centrální osy podle původního plánu.
Vladimír Balda
Zdroj: Vladimír Balda
Vložil: Petr Šmídek, 23.03.14
Návštěvnost: 28876 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
upps granko 28.03.14 13:26
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.