Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Kaple Salgenreute

Autor: Bernardo Bader Architekten | Bernardo Bader
Adresa: Salgenreute, Krumbach, Rakousko | mapa
Realizace: 8.2016 Užitná plocha: 40 m²

Ateliér Bernardo Badera sídlí v okresním městě Dornbirn na úpatí Bregenzského lesa. S jeho minimalistickým přístupem k tradičnímu tvarosloví se lze seznámit na relativně malém území. Bernardo Bader je členem poradního sboru horských obcí (Andelsbuch, Zwischenwasser) a od roku 2012 zasedá v odborné radě pro otázky prostorové tvorby za celé Vorarlbersko.
Již v minulosti postavil Bernardo Bader ve vesnici novou faru, upravil náměstí před kostelem a rozšířil místní hřbitov. V polovině srpna minulého roku, kdy obec přesáhla 1000 obyvatel, se uskutečnilo vysvěcení kaple Salgenreute, která je nejnovějším příspěvkem do pestré architektonické mozaiky v Krumbachu. Jak jsme u Badera zvyklí, je kaple opět kombinací podvědomě známých tvarů, lokálních materiálů a kvalitního řemeslného zpracování.
V tomto případě nebyla klientem obec nebo místní fara, ale místní obyvatelé žijící na samotách Au, Zwing a Salgenreute, čemuž odpovídá měřítko i kapacita drobné dřevostavby (čtyřicet čtverečních metrů se čtyřmi řadami lavic pro šestnáct lidí) umístěné na louce jihozápadně nad Krumbachem.
Strmá střecha dvojnásobně převyšuje obvodové stěny. Kompaktní vzhled objektu dodávají drobné dřevěné šindele pokrývající stěny, štít i střechu. Tento způsob opláštění je pro místní region charakteristický. Na rozdíl od všudypřítomných panoramatických výhledů na horské velikány se člověk po vstupu do kaple ocitne za bronzovými dveřmi v komorním dřevěném prostoru zužujícímu se k oknu za oltářním pultem. Z okna je výhled do blízkého háje, který nijak neruší v kontemplaci.
Stejně významně jako samotný objekt je potřeba vnímat i pěší přístupovou cestu vedoucí ke kapli a také citlivé usazení na terénní zlom horského hřbetu.
Autor: Petr Šmídek, 05.05.17
Návštěvnost: 9450 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.