Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Kostel v Knarviku
Knarvik kyrkje

Autor: Reiulf Ramstad Arkitekter | Reiulf D. Ramstad
Adresa: Kvernhushaugane 19, Knarvik, Norsko | mapa
Web: www.knarvikkyrkje.no
Investor: Lindås Kyrkjelege Fellesråd
Realizace: 2014 Soutěž: 2010
Užitná plocha: 2250 m² Plocha pozemku: 15000 m²

Nový kostel v Knarviku, jenž je situován na malebném západním pobřeží Norska, severně od Bergenu, stojí na vyjímečném místě s výhledem na krajinu a centrum města. Budova je citlivě přizpůsobena stávajícímu úbočí mezi zastavěným a přírodním prostředím, čímž kostel získal inspirativní kontext okolních planin a vřesovišť. Osobitý a novátorský charakter spolu s ústřední lokací stavby z něj činí význačný orientační bod komunity, vyzívající k návštěvě a sdružující všechny lidi k rozvíjení a upevňování víry během týdne.

Stavba dává najevo svou funkci posvátnou důstojností a rozpoznatelnou formou, kdy kostelní věž, svatostánek i kaple jsou zdůrazněny šikmými střešními panely. Stavba je inspirována místní tradicí norských sloupových kostelů (dřevěných, stavěných z kmenů – pozn. red.), a využívá proto jasnou základní geometrii, materiály i konstrukce. Objem kompaktní budovy obdélného půdorysu je rozdělen na dvě podlaží, jež oddělují posvátné prostory nahoře od kulturních a administrativních funkcí dole. „Kostelní náměstí“ propojuje obě podlaží atriovými schody, a vytváří tak plynoucí prostor; může být spojeno nebo odděleno od svatyně posuvnou skleněnou stěnou, díky čemuž pojme více než 500 lidí.

Dřevo představuje klíčový materiíl celého projektu. Prosazuje se jako homogenní obložení předvětraným borovicovým jádrovým dřevem, na veškerých interiérových površích je ošetřené světlou borovicovou lazurou. Denní světlo do budovy proniká skrze vysoká úzká okna vzdáleně odkazující k oknům ve tvaru lomeného oblouku, jež mají maximalizovat přístup světla a zároveň omezit oslňování. V noci dává teplá záře interiéru vědět také navenek o náboženských a kulturních aktivitách.

Kostel usiluje o poskytnutí prostoru pro bezpečnou výchovu dětí a mládeže, chce se stát místem pro shromažďování a víru, ale také zprostředkovávat umění, hudbu a další kulturní události. Knarvický kostel má vlastní architektonický výraz, prostorová i materiálová řešení, jež spojují náboženství, kulturu a specifický kontext daného místa do jednoho celku.
Zdroj: Autorská zpráva
Vložil: Kateřina Lopatová, 26.05.15
Návštěvnost: 21584 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.